×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Trešdaļa ASV mēmo filmu ir zudušas, bet vēl cer kādu kinolenti atrast

Režisors Mārtins Skorsēze, kurš dibinājis fondu mēmā kino saglabāšanai un atjaunošanai.Režisors Mārtins Skorsēze, kurš dibinājis fondu mēmā kino saglabāšanai un atjaunošanai.

No aptuveni 11 000 ASV  laikā no 1912.līdz 1929.gadam uzņemtajām mēmajām filmām līdz mūsdienām oriģinālajā 35 milimetru formātā saglabājušās vien 1575 filmas jeb 14%, paziņojuši ASV Kongresa bibliotēkas pārstāvji.

Atsevišķas filmas ir saglabājušās vismaz ārzemju versijā vai mazāk kvalitatīvā formātā, taču apmēram 5 % filmu nav saglabājušās pilnībā, precizējis vēsturnieks Deivids Pīrss.

“Amerikāņu mēmā kino ēras filmu nesaglabāšanās ir liels un neglābjams zaudējums mūsu valsts kultūras mantojumam,” uzsvēris ASV Kongresa bibliotēkas vadītājs Džeimss Bilingtons.

To apzinājies arī režisors Mārtins Skorsēze, kurš jau 1990.gadā nodibināja Filmu fondu ar mērķi saglabāt un atjaunot vecās kinolentes.

“Katrreiz, kad notiek brīnums un atrodas kāda mēmā filma, tas liek man domāt par zaudētajiem dārgumiem. Un tas arī dod cerību, ka varētu tikt atrastas vēl citas kinolentes,” saka Skorsēze.

Par laimi visas kinolentes, kurās filmējušies Basters Kītons, Čārlzs Čaplins, Harolds Loids, Mērija Pikforde un Duglass Fērbenkss savā slavas laikā 20.gados, kā arī lielās filmas ir saglabājušās. Tomēr  ”uz katru saglabājušos filmu ir pusducis zudušo.  Uz katru klasisko filmu, ko varam noskatīties mūsdienās, ir vēl vairākas tikpat nozīmīgas, kas ir pazudušas,” lēš vēsturnieks Pīrss.

Zaudēto kinolenšu vidū ir četras mēmā kino dīvas Klāras Bovas filmas, kā arī romāna “Lieliskais Getsbijs” 1926.gada ekranizācija.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+