Pasaulē
Vēsture

Trimdā mirušais Itālijas karalis tiks pārbedīts dzimtenē 16

Marijas dzimšanas svētnīca Vikofortē, kur slepenībā tika pārbedīta karaļa atraitne Elena. EPA/LETA

Bijušais Itālijas karalis Viktors Emanuēls III, kurš pirms 70 gadiem miris trimdā, drīz tiks pārbedīts ģimenes mauzolejā pie Itālijas ziemeļu pilsētas Turīnas, sestdien paziņoja Romas katoļu baznīca Itālijā.

Par gaidāmo karaļa mirstīgo atlieku pārbedīšanu Marijas dzimšanas svētnīcā Vikofortē šī svētnīca paziņoja dažas stundas pēc tam, kad tur slepenībā tika pārbedīta karaļa atraitne Elena. Karaliene Elena līdz šim atdusējās Francijas pilsētā Monpeljē, kur viņa 1959.gadā mirusi.

Viktors Emanuēls III bija Itālijas karalis no 1900. līdz 1946.gadam, kad viņš atteicās no troņa par labu savam dēlam Umberto II, neveiksmīgi mēģinot saglabāt monarhiju. Itālijā tolaik bija pastiprinājies republikānisks noskaņojums pēc valsts katastrofālās piedalīšanās Otrajā pasaules karā hitleriskās Vācijas pusē.

1946.gadā plebiscītā tika atbalstīta Itālijas pārveidošana par republiku, un Viktors Emanuēls III ar dēlu Umberto II bija spiesti doties trimdā.

Viktors Emanuēls III nomira 1947.gadā Ēģiptes pilsētā Aleksandrijā, kur vēl arvien atrodas viņa mirstīgās atliekas. Umberto II nomira 1983.gadā Ženēvā.

Pēc Otrā pasaules kara pieņemta Itālijas konstitūcija aizliedza Savojas dinastijas vīriešu dzimuma pēctečiem atrasties Itālijā, šādi sodot karaļnamu par tā atbalstu fašistu diktatoram Benito Musolīni. Šīs aizliegums tika atcelts 2002.gadā, bet karaliskās ģimenes mirstīgo atlieku pārvešana atpakaļ uz Itāliju tika plānota kopš 2011.gada.

Viens no Viktora Emanuēla mazmazbērniem Emanuēls Filiberto, kurš kopā ar tēvu 2002.gadā pēc aizlieguma atcelšanas atgriezās Itālijā, sacīja, ka ir apmierināts ar savu senču atgriešanos Itālijā. Viņš tomēr kritizēja slepenību, ar kādu karalienes Elenas mirstīgās atliekas tika atvestas uz Itāliju, jo viņš par to uzzinājis tikai no medijiem.

Emanuēls Filiberto sestdien intervijā telekanālam “Tgcom24” sacīja, ka Umberto II vienmēr uzskatījis, ka karaļnama locekļu mirstīgās atliekas var atgriezties Itālijā tikai tad, ja tiks pārbedītas Romas Panteonā.

Emanuēla Filiberto māsa pilnībā atbalstīja iniciatīvu par pārbedīšanu svētnīcā pie Turīnas. Savukārt cits radinieks – Dienvidslāvijas princis Sergejs – esot mēģinājis nepieļaut Viktora Emanuēla III mirstīgo atlieku atgriešanos Itālijā.

LA.lv