×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Trīs aizsargājamās teritorijās atjauno dabiskās pļavas (1)

Foto – Raits ČakstiņšFoto – Raits Čakstiņš

Atjaunotā grāvīšu sistēma un nopļautais zālājs Zilo kalnu pakājē – Dāvidpļavā.

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ar Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) atbalstu 2014. gada pavasarī uzsāka īstenot projektu par dabisko zālāju apsaimniekošanas plānu ieviešanu trīs īpaši aizsargājamās dabas teritorijās – Slīteres nacionālajā parkā, Teiču dabas rezervātā un Krustkalnu dabas rezervātā, portālam LA.lv pastāstīja DAP eksperte Evija Lakotko.

Slīteres nacionālajā parkā apsaimniekošanas darbi šobrīd pabeigti – renovēts 200 metrus garš novadgrāvīšu posms, lai novērstu zālāja pārpurvošanos un nopļauts zālājs 2,5 ha platībā.

Teiču dabas rezervātā un Krustkalnu dabas rezervātā apsaimniekošanas darbi vēl turpinās.

Evija Lakotko skaidro, ka projekta īstenošana ir nozīmīga, lai saglabātu vienu no šobrīd retāk sastopamajiem Latvijas biotopiem – dabiskos zālājus. “Pēdējo 15-20 gadu laikā Latvijā simtkārt samazinājušās zālāju platības – pirms pusgadsimta tie vēl aizņēma ap 30% no Latvijas teritorijas, bet pašlaik tikai 0,3%. Aptuveni 60 – 80% no niecīgajām dabisko zālāju platībām ir izzušanas stadijā,” eksperte pamato.

Slīteres nacionālā parka dabas aizsardzības plāns izstrādāts 2010.-2020. gadam, un dabisko zālāju uzturēšana, atjaunošana tajā minēta kā viens no prioritārajiem pasākumiem. Kā Latvijas, tā Eiropas Savienības mērogā šī projekta rezultāti veicinās Eiropas Padomes direktīvā “Par dabisko biotopu, savvaļas faunas un floras aizsardzību” iekļauto biotopu saglabāšanu.

Lakotko piebilst, ka, atjaunojot nelielo, bet daudzkārt bioloģiski augstvērtīgo zālāju platības, tiek būtiski uzlabotas šiem biotopiem raksturīgo sugu migrācijas iespējas, bet Slīteres Zilo kalnu apkārtnē šim procesam ir arī ļoti nozīmīga dažādu kukaiņu sugu aizsardzībā, jo šeit mīt daudzas ļoti retas kukaiņu sugas un dažām šī ir Latvijā vienīgā atradne.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. “Pēdējo 15-20 gadu laikā Latvijā simtkārt samazinājušās zālāju platības – pirms pusgadsimta tie vēl aizņēma ap 30% no Latvijas teritorijas, bet pašlaik tikai 0,3%.”
    Nu tad pēdējos 50 gados 100x samazinājušās vai pēdējos 15-20 gados?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.3
Alūksne +17.0
Daugavpils +15.3
Saldus +14
Liepāja +15.9
Jelgava +14
Ventspils +14.1
Limbaži +15
Madona +14
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+