×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. novembris, 2014
Drukāt

Trīs Austrumu gudro dāvanas un krēslas tauriņi

Māras Pakalnes fotoMāras Pakalnes foto

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā līdz 6. janvārim apskatāma mākslinieces Anitras Bērziņas Ziemassvētku izstāde “20+K+M+B+14 DĀVANAS”, bet līdz 14. decembrim pirmo reizi Latvijā – “Krēslas tauriņu brīnums”, kurā apmeklētāji varēs ne tikai pastaigāties starp tropisko mežu tauriņiem, bet, iespējams, sajust kādu nolaižamies uz pleca.

Skatītāji tajā varēs izdzīvot seno Bībeles stāstu par trīs austrumu gudro – Kaspara, Melhiora un Baltasara – Jēzum atnestajām dāvanām.

Gada vistumšākajā laikā līdz ar pirmo Adventi mēs sākam gaidīt gaismas brīnumu un ļaujamies dāvināšanas priekam. Māksliniece Anitra Bērziņa LU Botāniska dārza Palmu mājas vestibilā izveidojusi simbolisku instalāciju – trīs mājiņas, ko papildina vērienīgs sienas gleznojums.

Mājiņas glabā sevī trīs austrumu gudro – Kaspara, Melhiora un Baltasara – Jēzum atnestās dāvanas. Skatītājiem būs ļauts izdzīvot seno Bībeles stāstu, ielūkojoties katrā no šīm mājiņām un savām acīm ieraugot tajās paslēptās brīnumainās ķēniņu veltes – zeltu, vīraku un mirres!

Iedvesmu šim neparastajam mākslas darbam māksliniece smēlusies no Kunga parādīšanās svētku tradīcijām, kas tautā tiek sauktas par Triju ķēniņu jeb Zvaigznes dienu. Šajā laikā cilvēki atminas gudros no Austrumiem, kas, zvaigznes vadīti, nāca no tālas zemes, lai pielūgtu jūdu Ķēniņu (Mt 2:2). Zvaigznes dienā, turpinot viduslaiku tradīciju, baznīcās dievkalpojuma laikā tiek svētīts krīts, ar ko ticīgie uz savu mājokļu durvīm var uzrakstīt, norādot konkrēto gadu: AD 20+K+M+B+14, kas nozīmē: “Anno Domini 2014 Trīs ķēniņi Kaspars, Melhiors un Baltasars Mūsu Kunga 2014. gadā”. Šis uzraksts stiprina ticību tam, ka ļaunums neienāks mājās un visi mīļie ir drošībā, tamdēļ māksliniece Anitra Bērziņa to likusi savas Ziemassvētku izstādes nosaukumā.

Māksliniece Anitra Bērziņa 2008. gadā ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju un ieguvusi maģistra grādu glezniecībā pie profesora Alekseja Naumova. Viņa darbojas arī stikla tehnikās, veido kolekcijas Itālijā – Murano stikla studijā pie Adreano Berengo. Latvijā A. Bērziņa regulāri piedalās izstādēs ar saviem glezniecības darbiem.

Savukārt pelēkajā decembra laikā Tropu tauriņu mājas apmeklētājiem tiek gatavots pārsteigums. Garās mijkrēšļa stundas ir lieliski piemērotas, lai tās pavadītu krēslas tauriņu krāšņajā sabiedrībā. No 5. līdz 14. decembrim pirmo reizi Latvijā būs iespēja baudīt “Krēslas tauriņu brīnumu”; pēc 14. decembra Tauriņu māja apmeklētājiem tiks slēgta līdz pavasarim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+