Kultūra
Māksla

Trīs gados apceļo vairāk nekā 100 valstis 
 16

Kalnciema kvartāla Vīnu veikala zālē līdz 26. martam skatāma fotogrāfa Ivara Krūtaiņa personālizstāde “100 valstis pirms 30”, kurā apskatāmi 12 foto darbi no dažādām pasaules vietām un foto grāmata ar plašāku fotogrāfiju izlasi.

Izstāde ir stāsts par latvieti, kuram patīk ceļot un fotografēt. 27 gadu vecumā viņu nomocīja pāragra pusmūža krīze un vēlme kaut ko ievērojamu sasniegt līdz 30 gadu vecumam. Ivars uzsver, ka, veidojot šo izstādi, nedomā tikai par savu popularitāti. “Es vēlos iedvesmot cilvēkus ceļot citādi. Izkāpt no savas komforta zonas un darīt kaut ko jaunu, kaut ko nebijušu,” atklāj ceļotājs.

“Viens latvietis, trīs gadi, 100 valstu, 50 tūkstoši dolāru un 25 tūkstoši foto,” – tieši tā Ivars raksturo savu izaicinājumu pirms 30. dzimšanas dienas apceļot 100 pasaules valstis. “Trīs gadu laikā daudz ir piedzīvots un redzēts, sākot no vingrojošām čūskām Kolumbijā, militārām parādām Kijevā un beidzot ar savvaļas zirgiem Islandē un pagrīdes boksa cīņām Bangkokā,” atklāj fotogrāfs.

Izstādes autors savu ceļojumu laikā izvirzījis četrus vienkāršus noteikumus: pirmkārt, lidostu caurbraucieni neskaitās – katram jaunas valsts apmeklējumam ir jābūt jēgpilnam, vismaz uz dažām dienām, bet ideāli uz dažām nedēļām; otrkārt, ceļot tikai uz Apvienoto Nāciju dalībvalstīm; treškārt, iet tur, kur vietējie iet – braukt tikai ar sabiedrisko transportu, ēst mazās ēstuvītēs, integrēties; un pats galvenais – daudz fotografēt. Ivars pabijis jau 108 pasaules valstīs un pēc deviņu gadu prombūtnes Anglijā un Austrālijā atgriezies Latvijā, lai izveidotu šeit savu drēbju zīmolu. “Ir apceļota visa Eiropa, gandrīz visa. Neesmu bijis Andorā un Baltkrievijā. Nedaudz no Āfrikas, visa Latīņamerika, diezgan daudz no Āzijas valstīm, dažādas salas,” atklāj Ivars.

Savos blogos Ivars atklāj, ka plāno ceļojumus arī pēc šīs izstādes. 2014. gadā viņš plāno trīs ceļojumus, kuros apceļos septiņas valstis. Viena no tām būs Baltkrievija. “Baltkrievija ir lieliska vieta, kur izjust padomju laika arhitektūru un attieksmi visā savā krāšņumā,” tā Ivars. Bet gada beigās viņš plāno ceļojumu uz Irānu, Irāku un Azerbaidžānu. “Jūs domājat, ka esmu traks dodoties uz Irāku, bet es tikai plānoju apmeklēt Kurdistānu, kas ir samērā droša un diezgan neatkarīga no pārējās Irākas. Un labākais ir tas, ka ir bezvīzu režīms visiem ES pilsoņiem,” tā Ivars.

Katram izstādes apmeklētājam ir iespēja sākt savu ceļojumu Ivara izstādē un iedvesmoties, pēc tam kādu no valstīm apmeklēt arī klātienē.

LA.lv