Foto – Timurs Subhankulovs

Trīs jaunas zinātnieces saņem “LOréal” stipendiju “Sievietēm zinātnē” 0

Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) trīs jaunas un daudzsološas zinātnieces, Laura Beķere, Anda Hūna un Irēna Mihailova, saņēma prestižās 6000 eiro “L’Oréal Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu, informē uzņēmumā.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Jau 11 gadus “L΄Oreal Baltic”, UNESCO LNK un LZA kopīgi godina un atbalsta izcilas Latvijas zinātnieces. Sākoties stipendiju programmas otrajai desmitgadei, papildināta pati programma un paplašinājusies ģeogrāfija.

Latvijā stipendiju programma “Sievietēm zinātnē” izveidota 2004. gadā. Ar katru gadu aug stipendijas prestižs. Šogad konkursam tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits – žūrija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā trīs stipendiātes izvēlējās starp 50 pretendentēm. Stipendijas “Sievietēm zinātnē” Goda patronese kopš programmas pirmsākumiem ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trīs šā gada stipendiātes – Laura Beķere, Anda Hūna un Irēna Mihailova – ar “L΄Oréal”, UNESCO un LZA atbalstu meklēs atbildes uz dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs būtiskiem jautājumiem – kā efektīvāk cīnīties pret ļaundabīgajiem audzējiem un kā padarīt atjaunojamās enerģijas avotus plašāk pieejamus.

Ķīmijas doktorei Laurai Beķerei, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Membrānaktīvo savienojumu un beta-diketonu laboratorijas pētniecei, stipendija piešķirta tādu luminiscentu savienojumu sintezēšanai un izpētei, kuri būtu izmantojami gan ļaundabīgo audzēju diagnostikā, gan ārstēšanā, lai precīzāk pieskaņotu pretvēža terapiju katram pacientam un padarītu to organismam vieglāk panesamu. Lauras Beķeres stāsts ir iedvesmojošs: laikā, kad par Latvijas zinātnes nākotni daudz tiek runāts pesimistiskās noskaņās, viņa pavisam nesen pēc vairākus gadus ilga darba prestižā ārzemju pētniecības iestādē atgriezusies veikt pētījumus Latvijā.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Vēža Šūnu bioloģijas laboratorijas zinātniskajai asistentei Andai Hūnai ir dabaszinātņu maģistra grāds bioloģijā. Viņa “L΄Oréal” stipendiju “Sievietēm zinātnē” saņems, lai padziļināti pētītu atkritumu šķirošanas un pārstrādes regulāciju šūnās un meklētu veidus, kā ietekmēt šos procesus un neļaut ļaundabīgajiem audzējiem pēc ārstēšanas atkal atjaunoties. “Nodarbojos ar fundamentālo zinātni – cenšos paplašināt zināšanas par šūnās notiekošajiem procesiem un ceru, ka tas palīdzēs citiem zinātniekiem un galarezultātā – glābs daudzu cilvēku dzīvību,” pētījuma nozīmi raksturo pati jaunā zinātniece.
Inženierzinātņu maģistre Irēna Mihailova, Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta

G.Liberta Inovatīvās mikroskopijas centra pētniece, cenšas pilnveidot saules elementos izmantojamu cinka oksīda nanostruktūru iegūšanas metodes, vienkāršot tās, lai samazinātu izmaksas un palielinātu to pieejamību. „Pašlaik saules baterijas ir dārgas un pieejamas tikai salīdzinoši nelielai daļai cilvēku. Ceru, ka mūsu pētījums padarīs šo atjaunojamās enerģijas avotu daudz plašāk pieejamu un ļaus samazināt naftas produktu patēriņu, gan atvieglojot cilvēku dzīvi, gan palīdzot to padarīt “zaļāku”, planētai draudzīgāku,” pētniece stāsta.
Dinamiska, radoša profesija, kas liek nepārtraukti mācīties un kurā ir iespēja visu laiku nodarbināt sevi ar tādiem jautājumiem, uz kuriem neviens vēl īsti nezina atbildes, paplašināt cilvēces zināšanu apvāršņus – tā zinātnieka profesiju raksturo šā gada “L΄Oréal” Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” ieguvējas. Lai palīdzētu arī citiem, it īpaši jauniešiem, saskatīt šīs profesijas pievilcību, stipendiju programmas desmitgadē ir uzsākti un tiek sekmīgi īstenoti divi gan skolu jauniešiem, gan plašai sabiedrībai paredzēti zinātnieka profesiju popularizējoši projekti.

Reklāma
Reklāma

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā dziedātāji, TV zvaigznes, sportisti, aktieri, politiķi, biznesmeņi. Šajā mācību gadā stipendiju programma papildinājusies ar jaunu sadaļu. Stipendijas piešķīrēji kopā ar stipendiātēm ir centušies paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tām zinātnieka profesiju.

Par godu “L΄Oréal” Latvijas stipendijas desmitgadei zinātnieces viesojās pie desmit pilsētu un ciemu skolēniem – Daugavpilī un Valmierā, Siguldā, Alūksnē, Talsos un Jelgavā, Suntažos, Jēkabpilī, Kauguros un Pļaviņās. Šī prezentāciju cikla mērķis ir ne tikai informēt, bet arī iedvesmot – zinātnieces stāstīja skolēniem par pētnieku dzīvi un darbu, aizraujošiem meklējumiem un atklājumu prieku, centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz prestižām balvām zinātnē. Apzinoties, ka arī citur Latvijā ir svarīgi skolēniem dot iespēju tikties ar zinātniecēm, projekts tiks turpināts arī nākamajā mācību gadā.

Par nozīmīgu programmas daļu kļuvusi ceļojošā izstāde “Sievietēm zinātnē”, kurā apskatāmi četru Latvijas sieviešu-fotogrāfu – Ivetas Vaivodes, Lindas Brīnumas, Aigas Rēdmanes un Tatjanas Vlasovas – veidoti zinātnieču fotoportreti. “Ar šo izstādi vēlamies uzskatāmi parādīt, ar kādu šarmu un personības pievilcības spēku apveltītas gudras sievietes, un iedvesmot nākamo zinātnieču paaudzi,” projekta ideju skaidro “L΄Oréal Baltic” ģenerāldirektors Johans Bergs. No 25. maija izstāde “Sievietēm zinātnē” divas nedēļas būs apskatāma Rīgā, Galerijā Centrs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.