Mobilā versija
+18.1°C
Marta, Dita, Dite
Ceturtdiena, 27. jūlijs, 2017
15. jūlijs, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Trīs jūras, viena izvēle un ģeopolitiska virsvērtība (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Vienošanos par ASV dabasgāzes piegādēm Polijai var noslēgt piecpadsmit minūtēs – aptuveni tā izteicās Donalds Tramps, kurš bija ieradies “Triju jūru iniciatīvas” samitā Varšavā. (Pirms došanās tālāk uz Hamburgu, kur notika G20 sanāksme.) Šis atzinums, kaut arī drusku uzspēlēti optimistisks, bija viens no svarīgākajiem. Tikpat svarīgs kā viņa izteikumi par NATO līguma piekto pantu.

Nesen Polija sagaidīja pirmo amerikāņu kuģi ar sašķidrināto gāzi, kas jau vesta arī uz Portugāli un Apvienoto Karalisti. Paredzams, ka pievedumi kļūs regulāri, veicinot konkurenci gāzes tirgū. Protams, Austrumeiropai šīs piegādes ir nozīmīgākas, jo tām piemīt ģeopolitiska virsvērtība.

Diez vai pirms Trampa ierašanās Polijā daudzi vispār zināja, ka pastāv tāda “Triju jūra iniciatīva”, kurā neformāli apvienojušās divpadsmit Eiropas Savienības valstis, kas atrodas starp Baltijas jūru, Melno jūru un Adrijas jūru.

Minētais, kā tagad saka, formāts arī netika pārlieku afišēts. Viens otrs Rietumeiropas politiķis tajā saskata zināmu atblāzmu no pērnā gadsimta starpkaru perioda, kad valstis starp Vāciju un PSRS – īpaši Polija – centās saliedēties pret lielo kaimiņu ne pārāk miermīlīgajām tieksmēm. Mūsdienu “Triju jūru” formāta aktīvākā rosinātāja gan bijusi nevis Polija, bet Horvātija, kura vēlējās izvērst ekonomiskos kontaktus ziemeļu virzienā, meklējot plašākas sadarbības iespējas, tajā skaitā transporta un enerģētikas jomā.

Tomēr daži vācu preses izdevumi nāca klajā ar priekšlaicīgām prognozēm, ka “Triju jūru” saiets Varšavā būs “antieiropeisks” (zemtekstā – pretvācisks). Vai ka Donalds Tramps, tāpat kā reiz viņa vārda brālis Ramsfelds, izspēlēs “jauno Eiropu” pret “veco”. Taču viņa lasītie teksti drīzāk lika atcerēties Ronaldu Reiganu, kas daudzu rietumeiropiešu uztverē arī nav nez kas labs. Lai vai kā, bet šoreiz Trampa Eiropas vizītes ievads – arī no Baltijas valstu skata punkta – izskatījās krietni saturīgāks par turpinājumu Hamburgā.

Grūti pateikt, cik lielā mērā Vašingtonas Baltā nama “jaunā enerģētiskā politika”, respektīvi, fakts, ka ASV kļūst par resursu eksportētāju, skars Eiropu. Un kā tas iespaidos ASV attiecības ar Vāciju, kura līdz šim kalpojusi par Krievijas gāzes un naftas sadales platformu un allaž lobējusi zināmo pa Baltijas jūru vilkto gāzesvadu izbūvi, Šrēdera tradīciju garā iztēlojot tos par tīri komerciāliem projektiem.

Vienīgi skaidrs, ka esam ieinteresēti enerģijas avotu un piegādes ceļu dažādošanā, kas stiprina drošību šī jēdziena visplašākajā izpratnē. Tāpēc ASV energoresursiem un iespējām tos saņemt varētu būt tikpat būtiska loma kā amerikāņu militārajai klātbūtnei. Bet tas ir atklāti jāpasaka, nevairoties diskusiju. Pat ar Berlīni.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Krievija ar saviem Atbildēt

    enerģijas nesēju eksportiem tikai pelna politiskus bonusus.
    Ekonomiski viņa labi ja atpelna pašizmaksu – ieguves un transporta struktūra apēd lielāko daļu eksporta ieņēmumu, kā arī politiskās ambīcijas.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Rīga vasarā

Sociālajos tīklos ir ievietoti video, kuros redzams, ka ielu remontdarbu veicēji Rīgā daudzviet nav parūpējušies par satiksmes dalībnieku, īpaši gājēju, drošību. Rīgas domes Satiksmes departaments gan solījis remontdarbu veicējiem piemērot sodus, ja tiks konstatēti pārkāpumi, taču rīdzinieku un pilsētas viesu dzīvi tas īpaši neatvieglos.

Vai Rīgā jābūt mākslinieka Gustava Kluča ielai?
Inguna Ebela: pret neziņotājiem vajadzīgas paraugprāvas (15)Mazā Ivana nāve Dubeņu mežā liek uzdot daudzus “kāpēc”. Zēna vecākiem, kaimiņiem, institūcijām, kuru pienākums palīdzēt nemīlētiem un neaprūpētiem bērniem, garāmgājējiem, autobusa
Vai Austrālijas latvieši aizmirsti? (13)Latvijas sūtniecību Kanberā!
"Nauda iztērēta, rezultāta nav". Kā jūs iespaidojis ģimenes ārstu streiks? (9)Bitīte Baune, Limbažu novads: “Mana ģimenes ārste streiko, bet tas mani īpaši nav iespaidojis, jo visus pakalpojumus, kas šobrīd vajadzīgi, saņemu vai
Draugiem Facebook Twitter Google+