Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-LETA

Trīs mēnešu laikā čūskas sakodušas 29 cilvēkus 0

No maija līdz jūlija beigām ātrās palīdzības mediķu brigādes slimnīcā nogādājušas 29 cilvēkus, kurus sakodušas čūskas, aģentūru LETA informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMPD) dienesta pārstāve Ilze Bukša. Bukša stāstīja, ka puse no šiem negadījumiem reģistrēti šomēnes un visvairāk izsaukumu pie čūsku sakostiem cilvēkiem bijuši Latgalē un novados ap Rīgu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze. Mediķi brīdina, ka šīs čūskas inde var izraisīt organisma smagu alerģisku reakciju, apdraudot veselību un pat dzīvību. Bukša pastāstīja, ka jūnija beigās Pierīgā kādu sievieti rokā sakoda odze, kad viņa netālu no mājas mežmalā lasīja meža zemenes. Jau pēc desmit minūtēm koduma vietā strauji attīstījās tūska un sākās ļoti smaga organisma alerģiska reakcija. Sievietes dzīvību izglāba laikus izsauktā NMPD brigāde, kura pēc stāvokļa stabilizēšanas viņu nogādāja arī slimnīcā tālākai ārstēšanai.

Mediķi brīdina, ka siltā laikā odzes kļūst aktīvākas un var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām, tāpēc ir jāuzmanās, ne tikai atrodoties mežos vai pļavās, bet arī piemājas dārzos un lauku sētās. Pēdējo nedēļu laikā NMPD mediķi vairākkārt snieguši palīdzību cilvēkiem, kurus tieši piemājas teritorijā sakodušas čūskas. Tā, piemēram, Latgalē čūska iekodusi sievietei, kura dārzā plūkusi puķes, bet Kurzemē sievieti sakodusi čūska, kad viņa pie mājas plūkusi zāli. Savukārt kādam vīrietim Latgalē čūska iekoda mājas pagalmā, kad viņš krāmēja malku.

CITI ŠOBRĪD LASA

NMPD aicina, pamanot čūsku, tai netuvoties, jo tās kož tikai tad, ja sajūt draudus vai ja uzkāpj tai virsū, pieskaras, ņem rokās. Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, mediķi iesaka staigāt zābakos vai apavos un vilnas zeķēs. Tāpat čūskas jūt siltumu un tām nepatīk vibrācija, tādēļ mediķi iesaka iet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, kā arī nestaigāt pa mežu vai pļavām basām kājām.

“Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze,” sacīja Bukša. Viņa paskaidroja, ka pēc čūskas koduma, koduma vietā parādās sāpes un rodas pietūkums, bet smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam var rasties sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja.

Ja iekodusi čūska, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet cietušais jānogulda un jāpalīdz viņam nomierināties. Sakosto ķermeņa daļu jācenšas nekustināt un neberzēt, lai inde tik strauji neizplatītos, un koduma vietai vajadzētu būt augstāk par pārējo ķermeņa daļu. Tāpat, ja iespējams, pastiprināti jālieto šķidrums. Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi, bet nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Tāpat nedrīkst lietot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.