×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
26. oktobris, 2015
Drukāt

Krāsaini māla zīmuļi augļu formā – siguldietes Ievas Pastares biznesa ideja

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš
Vērtējums

Dr. Aija Freimane, Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas docente: "Mūsu studentes Ievas Pastares radošo darbību mērķtiecīgi ievirzījām to produktu nišā, kas domāti cilvēkiem ar ierobežotām iespējām. Tā ir nošķirta sabiedrības grupa, kurai pašlaik nepietiek uzmanības. Pati Ieva ir ļoti smalka un empātiska. Atsaucīgais raksturs viņai ļauj smalkos impulsus pārvērst praktiskā un ergonomiskā dizainā. Izkoptā estētiskā izjūta liek viņas izgatavotajām lietām izskatīties skaistām. Veidojot produktu, Ieva izrādīja lielu neatlaidību un mērķtiecību. Piemēram, lai iegūtu pareizo krītiņu sastāvu, viņa ar materiāliem eksperimentēja pusgadu, līdz nonāca līdz mālam. Māla krītiņu formu palīdzēja izveidot arī radošās darbnīcas, kur ar bērniem no 4 līdz 17 gadiem rotaļas veidā tika aizrautīgi eksperimentēts. Maģistra darba produkts māla krītiņi "Krāsainie" ir jau nobrieduša dizainera veikums. Tas var droši iziet pasaules tirgū, kur tam nav analoga. Varbūt tieši šeit – nišas produktos, mūsu cilvēku talantā un kolektīvā darbā – slēpjas Latvijas panākumu atslēga?"

Jaunā dizainere Ieva Pastare ir siguldiete. Skaistuma izjūta viņai ir no krāšņās Siguldas dabas vērošanas, meistarošanas kāre – no tēva un precīzā domāšana – no mātes. No vecvecmāmiņas nākusi arī interese par apslēpto pasauli un dziednieces spējas, kas šobrīd summējas attīstību veicinošā rotaļlietu dizainā.

Bērnībā viņa rotaļlietas sev gatavoja pati, skolā gāja pulciņos un tā pilnīgi netīši aizrotaļājās līdz Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolai, kur iestājās metāla izstrādājumu nodaļā. Studējot viņai radās pastiprināta interese par produktu jeb rūpniecisko dizainu un par mērķi kļuva studijas Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina nodaļā.

Opera un māls

Pēc mācībām Ieva realizēja senu bērnu dienu sapni – strādāt teātrī. Darbs Operas teātrī par dekoratoru butaforu bija radošs un interesants. Māksliniece apguva dažādus materiālus, veica sarežģītus uzdevumus, kas palīdzēja radoši augt. “Operā strādāju visu studiju laiku. Tā bija unikāla un ļoti noderīga pieredze. Darbā cilvēks nostabilizējas, viņam kļūst skaidrāks, ko dzīvē vēlas, kurp grib tiekties. Algots darbs palīdz radošam cilvēkam ātrāk sakārtoties, kļūt sistemātiskam vai vismaz radina to tādam būt,” prāto Ieva.

Maģistra studiju laikā apmaiņas programmas “Erasmus” ietvaros izdevās pastudēt Hannoveres augstskolā Vācijā un kursa darba ietvaros sadarboties ar lielāko automobiļu ražotni pasaulē – “Volkswagen”.

“Vācieši ir dzimuši inženieri, viņiem pat ir mazliet citādāka domāšana, precīza kā pulkstenis. Tie ir cilvēki ar citu mentalitāti. Latviešu dizaina sirsnīgums viņiem tīri labi patīk, jo kontrastē. Toties mācību nodrošinājums ir fantastisks. Students saņem mācību materiālus, telpas, brauc par velti transportā, par velti apmeklē sporta zāli un vēl daudz citu privilēģiju. Sapratu, ka veiksmīgam dizaineram daudz jāzina, un paralēli maģistra studijām sāku mācības “Nordea” biznesa skolā. Tā bija ļoti vērtīga pieredze un spēcīga motivācija savas uzņēmējdarbības sākšanai. Tas mudināja izveidot zīmolu “Drawies”, kas ietver zīmējamos piederumus no māla – “Zīmulīši” un “Krāsainie”,” atceras dizainere.

 

Krāsainais un veselīgais māls

“Attīstot savus pirmos māla krītiņus “Zīmuļi”, daudz eksperimentēju un sadarbojos ar vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem Strazdumuižas internātvidusskolā. Pie krāsainajiem māla krītiņiem dabisko augļu formā nonācu nejauši. Sāku pētīt dabiskās krāsvielas, jo vēlējos radīt tetovējumu līniju. Reiz darba gaitā sanāca, ka uz galda atradās baltais māls, no kā veidoju augļus, un dabisko krāsu pigmenti. Nezināma impulsa vadīta, sajaucu tos kopā, papriecājos par diskrēto toni un atstāju. Nākamajā dienā māls bija sakaltis. Joka pēc ar to uzvilku kādu švīku. Izrādās, mālu var lieliski izmantot kā krāsainu krītu!” atceras Ieva.

Krāsainie māla zīmuļi ir dubultunikāls izstrādājums. Pirmkārt, latviski tradicionālajam mālam piešķir jaunu izmantošanas dimensiju. Otrkārt, darbošanās ar augļu formā izveidoto zīmuli sarežģītā asociāciju ķēdē – krāsa, auglis, forma, virsmas faktūra, ēdiens, līnija, tēls – stimulē garīgo attīstību visiem bērniem.

“Sevišķi tas varētu būt noderīgs bērniem ar īpašām vajadzībām. Zinot vārdu banāns, vājredzīgs bērns iztēlojas dzeltenu augli, viņš to aptausta un ar to zīmē. Pieskāriens mālam jau pats par sevi ir patīkams. Augļu aptaustīšana – saviļņojoša, asociācijas – interesantas. Lai produktu pilnīgāk izstrādātu, sadarbojos ar bērnu nometnēm un, piemēram, esmu vadījusi dizaina darbnīcas bērniem dizaina muzejā. Dizaina paraugs šobrīd jau ieņēmis savu galīgo veidolu un gatavs ražošanai,” secina Ieva.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+