×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
22. aprīlis, 2015
Drukāt

Trīsdimensiju sienas efekts: kā izmantot dekoratīvos paneļus

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ja telpā kādu sienu grib izcelt, to var noklāt ar telpiskajiem dekoratīvajiem paneļiem. Modernā valodā tādas sienas bieži sauc par 3D (trīs dimensiju) sienām. Paneļi var klāt visu sienu, tikai vertikālu vai horizontālu joslu. Dažreiz ar ekonomiskiem paneļiem noklāj sienas ar nelīdzenu virsmu. Tas palīdz retušēt sienas defektus. Ja rēķina, cik darba prasītu sienas virsmas kvalitatīva sakārtošana krāsošanai, vairākkārtēja grun­tēšana, slīpēšana un špaktelēšana, paneļu pielīmēšana nešķiet tik ekskluzīva. Paneļus var likt no sienas līdz sienai un griestiem, tos var līmēt konvertā, izvairoties no zāģēšanas un atstājot simetriski brīvas malas, kuras var noslēgt ar profillīsti. Visi paneļi ir troksni slāpējoši un siltumu taupoši, tos var labot un pārkrāsot daudzas reizes. Taču paneļiem ir viens trūkums – uz to reljefajām virsmām vairāk sēžas putekļi, un tādēļ tās vairāk un saudzīgāk jākopj.

Ekonomiskie griestu paneļi

Vienkāršs sienu dekorēšanas veids ir pieticīgo, kvadrātveida griestu PVC paneļu izmantošana. To standarta izmērs sākas no 50×50 cm, cena no EUR 
1/ m2, kas izmaksā lētāk nekā dažas tapetes. Paneļi ir plāni un elastīgi, tātad tos nevajag likt vietās, kur sienai vajadzēs bieži pieskarties. Lai arī liela daļa ornamentu ir diezgan atturīgi, daži, piemēram, zvīņu, atrodami arī lieli, reljefi un gaumīgi. Paneļi ir viegli piestiprināmi ar speciālo līmi, un tos labi nokrāsot. Krāsu, ja vēlas, var tonēt pēc kataloga paraugiem. Jāatceras, ka tumšāks tonis mazina reljefu, toties gaišāks to izceļ.

“Pirms līmēšanas sienu izmēra un nospriež, kā paneļus liks. Tad ar līmeņrādi uz sienas novelk pirmo vertikālo un (ja vajag) horizontālo līniju, no kuras sākt līmēšanu. Daži līmē cieši šuvi pie šuves, citi, izmantojot flīžu krustiņus, atstāj spraugas, kuras vēlāk aiz­špaktelē. Krāsojot pirmo kārtu, klāj ar mazliet atšķaidītu krāsu. Kad tā nožūst, klāj otro kārtu,” stāsta SIA “Kurši” pārdevējs konsultants Ģirts Feldbergs.

Ekoloģiskais korķis

Korķa seguma materi­āla virsma ir nelīdzena, sienu rotājot ne vien ar dabisko rakstu, bet arī ar savu bedrīšu faktūru. Korķa apdares materiāli ir dārgi, toties ekoloģiski un ar labu slavu. Iespējami arī ekonomiskāki risinājumi, izmantojot korķa zemgrīdas izolācijas segumus vai korķa tapetes. Zemgrīdas izolācijas segums ir metru plats un 
4 mm biezs, rullī 10 m. Korķa starplika mēdz būt gan 
5 mm, gan 2 mm bieza un 50 cm plata. Plānākais – 
2 mm risinājums būs lētāks, bet 4 mm korķis labāk izolēs skaņu un siltumu.

Materiālu līmē ar flīžu līmi, ko uz sienas uzklāj ar špakteļlāpstiņu. Pirms līmēšanas rulli der atritināt, gabalus sagriezt pēc izmēriem un nolikt izklātā veidā uz grīdas, lai iztaisnojas. Līmējot trauslo korķi, labāk to pie sienas piespiest ar gumijas rullīti. Darbu veic no augšas, labi, ja ir palīgs, kas pietur materiālu. Eleganti ir korķi atstāt dabiskajā izskatā, tad tas mazliet smaržos un būs patīkami pieskarties. To var noklāt ar dabiskā vaska un lineļļas maisījumu, virsmu mazliet pasildot, lai veicinātu šķidruma iesūkšanos. Tāpat korķi var lakot, lazēt un krāsot ar materiālam piemērotām krāsām.

Inovatīvie 3D

“Modīgo 3D sienu paneļu ideja nāk no ASV, un tos dizainējuši itālieši. Paneļus lieto sienu dekorēšanai iekštelpās, bet mitrās telpās nav ieteicams. 500×500 mm lielās plāksnes izgatavotas no augu valsts sastāvdaļām (cukurniedru un bambusu šķiedrām) – tātad materiāls nav alerģisks. Arī daudzi uz paneļiem attēlotie dekoratīvie motīvi – jūras viļņi, klinšu šķembas, gliemežnīcu spirāle un lotosa ziedu motīvi – ņemti no dabas. Tā kā paneļi sākotnēji ir baltā krāsā, pēc uzlikšanas tos iespējams nokrāsot jebkurā krāsā. Kombinējot paneļus ar dominējošām un spilgti kontrastējošām krāsām, iespējams panākt pilnīgu efektu sienu akcentam interjerā,” atzīmē SIA “Profcentrs” biznesa projekta “3D sienas” tirdzniecības pārstāvis Jānis Klētnieks.

Paneļus pie sienas līmē. Pirms tam paneļi jāizsaiņo, jānovieto uz grīdas un jāļauj tiem 48 – 72 stundas pielāgoties telpas mitruma līmenim. Sienām jābūt līdzenām un tīrām. Ģipškartona vir­smas jāgruntē ar akrila gruntskrāsu vai dziļum­grunti. Rūpīgi jāizplāno sienas paneļu izklājums, paredzot elektrības kontaktu un slēdžu atrašanās vietas, kā arī paneļu savienojumu ar durvīm, logiem un mēbelēm. Paneļus iespējams līmēt bezšuves variantā (nepieciešama iepriekšējā apdares darbu pieredze) vai ar šuvi, izmantojot flīzēšanas krustiņus. Vajadzīga elastīga līme ar labu sākotnējo liptspēju, piemēram, “DenBraven Montagefix MS”. Pēc pielīmēšanas paneļus gruntē ar akrila dziļumgrunti vai gruntskrāsu. Kad grunts nožuvusi, šuves špaktelē ar elastīgu krāsojamu špakteļtepi. Špakteli klāj divās kārtās, pēc nožūšanas slīpē ar smalku (300 – 600) smilšpapīru un tad paneļus nogruntē atkārtoti. Krāso ar ūdens bāzes krāsām, piemēram, noder “Flugger Interior High Finish”, ko klāj ar otu, krāsotāja rullīti vai smidzināšanu.

Pufīgās sienas

Telpiskas sienas var veidot arī, tās pufējot kā mēbeles, piemēram, kapitone tehnikā, kuru raksturo mēbeļu mīksto daļu savilkšana kvadrātveida vai rombveida formās un dekorēšana ar pogām vai dārgakmeņu ieliktņiem, kas iegrimst polsterējumā. Šī tehnika mīksto mēbeļu dekorēšanā radās Francijā, bet parasti saistās ar klasiskajiem angļu dīvāniem “Česterfīlds”. Kā tālas pagātnes remarka mūsdienās kļūst aktuāls interjera papildinājums ar dekoratīviem sienas elementiem, kas izgatavoti kapitone stilā. Sienu apdares paneļus izgatavo no mākslīgās ādas, to izmēri ir 60×60 cm, bet biezums līdz 7 cm. “Paneļu pamatā ir 10 mm bieza kokskaidu plāksne, polsterējumu nodrošina mēbeļu putu poliuretāns,” stāsta Dmitrijs Gaigals, SIA “LFT Garments” projektu vadītājs. Attapīgs un prasmīgs mājamatnieks var pat mēģināt izgatavot oriģinālus pufīgus sienu paneļus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+