Trofiskā čūla pati nesadzīst 2

Kāju trofiskās čūlas ir venozās saslimšanas nopietnākā, smagākā izpausme. Lai tās izārstētu, jāiegulda liels darbs gan no ārsta, gan pacienta puses. Sekmīgas ārstēšanas pamatā ir precīza 
diagnoze un mērķtiecīga terapija, stāsta Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgs, flebologs Dr. Juris Rīts. 


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

– Kas ir trofiskā čūla, un kāpēc no tās jābaidās?

– Tā ir nedzīstoša brūce vai brūces uz viena vai abiem apakšstilbiem kā sekas neārstētai kāju vēnu saslimšanai. Parasti tās ir inficētas un sāpīgas, bet, vienreiz sadzijušas, mēdz atjaunoties. Pareizi neārstētas, tās progresē – palielinās izmērā, smako, sāp un ievērojami pasliktina cilvēka dzīves kvalitāti. Trofiskās čūlas riskam ir pakļauti cilvēki, kas ilgstoši ignorē un atbilstoši neārstē kādu no kāju vēnu saslimšanas formām.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Kādas pazīmes brīdina par trofiskās čūlas attīstības draudiem?

– Kā jau teicu, trofiskā čūla var būt sekas neārstētai kāju vēnu saslimšanai. Uzmanīgiem jābūt cilvēkiem, kuriem ir paplašinātas kāju vēnas un to dēļ kāju pietūkums. Nereti šie cilvēki sūdzas arī par ādas krāsas pārmaiņām potīšu rajonā un ādas niezi apakšstilbos. Ja āda ir hroniski mainīta, pat sīka sadzīves trauma samērā strauji var novest pie slikti dzīstoša ādas defekta jeb trofiskās čūlas.

Cilvēki, kas dzīves laikā pārslimojuši dziļo vēnu trombozi (medicīnas valodā to sauc par posttrombotisko sindromu), arī pakļauti lielākam slikti dzīstošu brūču riskam.

– Kā notiek ārstēšana?

– Vispirms veicam precīzu diagnostiku, nosakām diagnozi un pacientu informējam par konkrēto slimības formu. Ārkārtīgi svarīga ir pacienta izpratne un līdzestība ārstēšanas procesā. Vislabākie panākumi ārstēšanai ir tad, ja tā sākta laikus, pirms izveidojusies čūla. Šajos gadījumos pietiek ar kvalitatīvu cīņu pret kāju tūsku, neatsverama ir kompresijas terapija. Pietūkusī kāja tiek saitēta ar speciālām elastīgām saitēm (uzlikto pārsēju atstāj vairākas dienas), starp pārsēju maiņām tiek lietota limfodrenāža, kas ir speciāla kājas masāža tūskas mazināšanai. Saitēšanu un limfodrenāžu veic ārsta uzraudzībā. Kad tūska ir samazināta, pacients ir gatavs vēnu kompresijas zeķu lietošanai.

Ja saslimšanu nosaka kāju zemādas vēnu sistēmas patoloģija, ļoti sekmīgi problēmu var atrisināt ar lāzeroperāciju. Slēdzot slimos vēnu posmus ar lāzera enerģiju, asinis turpina plūst pa veselajām vēnām, uzlabojas audu vielmaiņa un samazinās čūlu risks. 
Zemādas vēnu ārstēšanā ļoti plaši izmanto arī skleroterapiju ultrasonogrāfijas kontrolē.

Reklāma
Reklāma

Pacientiem ar posttrombotisko sindromu jeb dziļo vēnu mazspēju ārstēšanas pamatā ir kvalitatīva kompresijas terapija visas dzīves garumā.

Ja cilvēks jau cieš no nedzīstošas apakšstilba brūces un ir noskaidrots, ka slimību nosaka vēnu saslimšana, no iepriekš minētā ārstēšanā citāds ir tikai tas, ka, mainot kompresijas pārsējus, mediķis vēl apkopj ādas defektu jeb čūlu.

Cilvēks pats sev tehniski nav spējīgs veikt šādu saitējumu. Brīdī, kad saites tiek noņemtas, veicam ādas aprūpi, lokāli lietojam medikamentus, uzliekam jaunu pārsēju čūlai un atkal no jauna nosaitējam kāju. Ir gadījumi, kad pietiek ar dažām saitēšanas reizēm, taču, ja kāju tūska bijusi jau sen, jārēķinās, ka terapija var prasīt ilgāku laiku.

Tātad – nevis tabletes vai kādas burvju ziedes, bet kompresijas terapija ir sekmīgas čūlu dzīšanas pamats.

Kāju ādas defektiem var būt tendence atkārtoties. Ja tā noticis, nekavējoties jāvēršas pie flebologa saitēšanas un kompresijas terapijas sākšanai.

– Kā varat palīdzēt tiem pacientiem, kam trofiskā čūla neparko negrib dzīt?

– Ja cilvēkam ir plašas cirkulāras apakšstilbu čūlas, tad vispirms ar pārsējiem un kompresijas saitēm kāju savedam tādā kārtībā, ka varam piedāvāt ādas pārstādīšanas operāciju. No paša cilvēka augšstilba ar speciālu instrumentu tiek paņemts ādas virsējais slānis un īpašā tehnikā uzklāts uz mehāniski attīrīta apakšstilba brūces rajona. Šī operācija ļauj ātri un sekmīgi sadziedēt plašus audu defektus, kuru dēļ cilvēks, iespējams, cietis gadiem ilgi. Operāciju veicam dienas stacionāra apstākļos.

Pēc sekmīgi veiktas ārstēšanas čūlas sadzīst, bet cilvēkam jāturpina rūpēties par kāju vēnu saslimšanas profilaksi. Piemēram, jāsamazina liekais ķermeņa svars, daudz jāstaigā kājām, atsakoties no mazkustīga dzīves veida, jānodarbojas ar peldēšanu, kas lieliski veicina asins plūsmu kāju vēnās, un, protams, jāizvairās no kāju traumēšanas. Citādi nedienas ar kāju čūlu var sākties no jauna.

Savlaicīga ārstēšana vienmēr ir efektīvāka, tādēļ vislabāk to sākt, pirms čūla ir izveidojusies.