Latvijā
Novados

Trokšņu regulējums pie mototrasēm neatbilst Satversmei 16

Foto no Kandavas kartodroma mājas lapas internetā

Satversmes tiesa (ST) ir atzinusi, ka trokšņu regulējums mototrašu tuvumā nav atbilstošs Satversmei, aģentūru LETA informēja ST pārstāve Ketija Strazda.

Lai gan autosportam, motosportam un tā darbībai raksturīgi specifiski noteikumi, atbilstoši apstrīdētajām normām trašu tuvumā dzīvojoša persona visas nedēļas garumā var tikt pakļauta tāda līmeņa troksnim, kas nelabvēlīgi ietekmē tās veselību. Savukārt sacensībās, kuras notiek brīvdienās, trokšņa līmenis vispār nav ierobežots, skaidrots ST spriedumā.

Spriedumā uzsvērts, ka piesardzības princips demokrātiskā tiesiskā valstī pieprasa, ka nav jāsagaida reāls un faktisks cilvēka veselībai nodarīts kaitējums, bet pietiek ar pamatotām aizdomām par šāda kaitējuma iespējamību, lai valstij būtu savlaicīgi jāveic efektīvi un samērīgi pasākumi, lai nepieļautu kaitējuma iestāšanos.

Tādējādi MK, izdodot apstrīdētās normas, nav rīkojies atbilstoši piesardzības principam, nodrošinot un aizsargājot cilvēka cieņu kā demokrātiskas tiesiskas valsts augstāko vērtību.

Noteikumi paredz, ka pieļaujamo trokšņu amplitūda dažādās situācijās ir no 65 decibeliem līdz 75 decibeliem. Tāpat apstrīdētā norma paredz, ka apdzīvotā vietā izvietotās atklātās autosporta un motosporta bāzes radīto troksni novērtē, izmantojot tikai vides trokšņa robežlielumus, taču neveicot trokšņa rādītāju novērtēšanu telpās.

Lieta ierosināta pēc Administratīvās rajona tiesas pieteikuma, šajā tiesā vērsās persona, kas dzīvo Kandavas kartodroma trases tuvumā. Trases darbība 2014.gadā tika apturēta, jo tā neatbilda tolaik spēkā esošajām MK noteikumu normām par pieļaujamo trokšņu līmeni. Taču 2015.gadā MK noteikumi tika grozīti, tostarp iekļaujot tajos apstrīdēto normu un paredzot augstākus pieļaujamos trokšņa robežlielumus. Pēc noteikumu grozīšanas trases darbība atjaunota. Persona tiesai lūdza arī atcelt Kandavas novada domes lēmumu par trases darbības atjaunošanu.

Kandavas kartodroma īpašnieki trokšņu slāpēšanai varētu izbūvēt aizsargsienu

Lai samazinātu trokšņu izplatīšanos ap trasi, Kandavas kartodromā varētu tapt aizsargsiena, aģentūru LETA informēja SIA “Kartodroms” pārstāvis Ģirts Ļaudaks.

Par Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kurā tiesa ir atzinusi, ka trokšņu regulējums mototrašu tuvumā nav atbilstošs Satversmei, Ļaudaks vēl nav informēts, tāpēc komentēt to pašlaik vēl nevar.

Vienlaikus viņš skaidroja, ka trases īpašnieki izskata iespēju izbūvēt ap trasi trokšņu aizsargsienu, taču iecere neesot saistīta ar ST lēmumu.

LA.lv

Par svarīgo