×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
18. jūnijs, 2015
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Mumini Rivjērā

mumini_rivjera_7

Kaut arī šķiet neticami, tikai tagad mumini nokļuvuši uz lielā ekrāna, un tas noticis, atzīmējot trollīšu mammas Tūves Jansones simto dzimšanas dienu.

Muminu ielejas idilli pārtrauc pirātu kuģa parādīšanās, un reizē ar laupītājiem ieradušās arī divas māsiņas, no kurām ievērības cienīgākā, protams, ir mazā Mija. Kopā ar muminiem viņa dodas neparastā ceļojumā uz Francijas dienvidiem – uz Rivjēru, jo Snorkes jaunkundze kādā glamūrā žurnālā izlasījusi, ka tieši tur savas brīvdienas pavada viņas kvēli pielūgtā filmzvaigzne. Taču, kā jau noprotams, mumini māk iekulties nepatikšanās, un viņiem nav ne jausmas, ka būs jāmaksā par “l’elegance” apartamentu lietošanu grandiozas viesnīcas augšstāvā, ka dzeramnauda pienākas par katru sīkāko pakalpojumu un ka šika dzīve bieži vien ir aizslietnis garlaicības māktai ikdienai. Un tas vēl nav viss, jo Snorkes jaunkundzē ieskatās bagāts skaistulis, un tas kļūst par iemeslu pamatīgiem Mumina sirdēstiem. Vēl paliela loma iedalīta marķīzam Mongagam, un šis aristokrāts, kā arī jau pieminētā bagātnieka dzīvesveids uzrāda krasas atšķirības, pēc definīcijas norādot, ka mumini pieder citai, daudz naivākai, mierīgākai un arī laimīgākai, pasaulei.

Tūves Jansones radītie mumini jau septiņdesmit gadu priecē kā lielus, tā mazus, un viņas darbos aprakstītās epizodes asprātīgi atkārto dažādas dzīves situācijas, sakot priekšā piemērus, kā varbūt nevajadzētu rīkoties. Taču muminus pavada veiksme, un tā tiem ļauj izķepuroties no daudzām mulsinošām un nepatīkamām situācijām, ja vien iepriekš to jau nav nokārtojusi muminu mamma.

Somu un franču kopīgiem spēkiem veidotā filma “Mumini Rivjērā” ir pirmā pilnmetrāžas animācijas filma, kuras centrā ir Jansones varoņi, un tās vecmodīgais vizuālais risinājums – zīmējumi – iekļaujas tradicionālās animācijas teju nevainojamā piedāvājumā, kas tapis četru gadu garumā, jo mumina tiesību turētāji ar lielām aizdomām skatījušies uz ikvienu, kas jaunas ekrāna dzīves aprises vēlējās piešķirt tik mīlīgajiem trollīšiem. Francūzis Ksavjē Pikārs ar animāciju ir draugos, taču līdz šim tikai TV formātā, un “Mumini Rivjērā” ir viņa debija pilnmetrāžas kino. Un itin laba, kaut arī absolūti neiederīga ar Holivudas popkorna “multenēm” pārsātināta skatītāja uztverē. Notikumi neskrien viens otram pakaļ, un acu priekšā nemitīgi kaut kas nezib, tā vietā rimts stāstījums aizved uz saules pielietiem Francijas dienvidiem nenoteiktā laikā, taču retro elementi un atsauces – muminu mamma no Skārletas O`Hāras aizņēmusies ideju par garderobes atjaunošanu – piedod šai filmai gan elegances, gan nostalģijas devu.

Nav nekāds brīnums, ka “Mumini Rivjērā” kļuva par kases grāvēju Somijā, un neslikti izrādīšanas rādījumi tai ir ne tikai Jansones dzimtenē. Tāpat nav nekāds brīnums, ka filmas nonākšana uz ekrāniem atkal iekustinājusi interesi par Jansones citu darbu ekranizāciju un šīs filmas pielāgošanu TV nosacījumiem, proti, iespējamam seriālam.

UZZIŅA:

“Mumini Rivjērā”/”Muumit Rivieralla”

Somija, Francija, 2014.

Režisors: Ksavjē Pikārs

Filma dublēta latviešu valodā.

No 19. jūnija “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+