×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
20. jūlijs, 2015
Drukāt

Trombs vēnā pēc operācijas. Kā mazināt risku? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Kas vairo trombozes risku

Vecums pēc 60 gadiem

Mazkustīgums

Liekais svars

Sievietēm – hormonālās kontracepcijas līdzekļi vai hormonaizvietojošā terapija

Onkoloģiskas slimības

Iepriekš bijusi virspusējo vēnu tromboze

Iedzimta trombofilija jeb nosliece uz trombu veidošanos

Hroniskas sirds, plaušu slimības vai citas blakusslimības

No lasītāja vēstules: “Pagājušā gada novembra beigās beidzot saņēmos varikozu vēnu operācijai. Pēc tam valkāju kompresijas zeķes un dzēru daudz ūdens, kā lika ārsts. Pēc trim nedēļām labā kāja stipri uztūka. Kamēr tiku līdz ultrasonogrāfijas izmeklējumam, tūska pārgāja, un ārsts nekādu vainu neatrada, taču drīz vien atkārtojās tas pats. Tā kā sāpju dēļ nespēju paiet, šoreiz mājinieki izsauca ātro palīdzību. Man atklāja dziļo vēnu trombozi, un nedēļu nācās pavadīt slimnīcā. Pagājuši jau trīsarpus mēneši. Kāja joprojām ir uzpampusi, ultrasonogrāfijā atklājās, ka trombs izšķīdis tikai par 20%. Staigāju ar kompresijas zeķēm, dzeru zāles un uzņemu daudz šķidruma. Ārsts teica, ka jāizvairās no smagas fiziskās slodzes, taču man ir grūti šo noteikumu ievērot sešus mēnešus. Kādam manam paziņam arī ir varikozas vēnas, un viņš uzskata: lai nerastos šādas problēmas, labāk tās neoperēt. Kas nosaka trombu veidošanos pēc ķirurģiskas iejaukšanās? Ja tā noticis, vai tos nav iespējams likvidēt uzreiz? Ko var darīt, lai izsargātos no trombiem un nepaliktu nekādas sekas? Roberts Z. Rīgā.”

Pēc jebkuras operācijas pastāv komplikāciju, arī dziļo vēnu trombozes risks: vēnās veidojas asiņu receklis, kas nosprosto asinsvadu, taču, par laimi, tas negadās tik bieži, lai atteiktos no nepieciešamās ārstēšanas. Pirms ķirurģiskās iejaukšanās īpaši jāuzmanās tiem, kuriem ir pārmaiņas asiņu sastāvā un recēšanā.

Kā skaidro asinsvadu ķirurgs Sergejs Kovaļovs, daudz kas atkarīgs no operācijas veida, ilguma un smaguma pakāpes. Svarīgi, lai tā tiktu veikta pēc iespējas saudzīgāk pacientam. Jo ķirurģiskā iejaukšanās garāka, jo ilgāks ir trombocītu un vēnu sieniņu saskarsmes laiks, tādējādi veicinot to salipšanu. Risks paaugstinās, ja operācija ilgst vairāk par 45 minūtēm.

Dziļo vēnu trombozi izraisa asiņu plūsmas palēnināšanās un līdz ar to venozā sastrēguma veidošanās, vēnas sieniņas bojājums, kas veicina fibrīna un trombocītu izgulsnēšanos, kā arī pastiprināta asiņu recēšana, reaģējot uz traumu.

Pēc varikozu vēnu operācijas dziļo vēnu tromboze veidojas samērā reti. Daudz biežāk tas notiek pēc gūžu un ceļa locītavas endoprotezēšanas, kā arī neiroķirurģiskām operācijām. Vidēji augsts risks pastāv pēc artēriju šuntēšanas, kuņģa un zarnu operācijām, nieru transplantācijas. Mazāka iespēja veidoties recekļiem ir pēc brukas, aklās zarnas piedēkļa, žultspūšļa, krustenisko saišu, vairogdziedzera, kā arī jau pieminētajām vēnu operācijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Man operaciju iztaisija 2010.g.ta bij lazeroperacija,maksa bij 550Latos tas bij.Un esu prieciga,labi jutos.Be tto xirurgisko negribetu taisti,pec tam rodas koplikacijas.Esu pateiciga latvijas arstiem,protams musu valdibas dibeni sedodies neapmaksas,ka tik pasai straujumai butu labi!

  2. Interesanti ,vai vēnu operācijas arī apmaksā valsts?Kājas ir šausmīgos ,,striķos,,.Biju pie ārsta ,bet kad viņš nosauca summu par operāciju ,mati sacēlās stāvus.Ja tās naudiņas nav ,tad var palikt bez kājām.Tāda LV medicīna.

Draugiem Facebook Twitter Google+