×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
10. aprīlis, 2014
Drukāt

Franks Gordons: Trūkst izpratnes par Okupācijas muzeju (12)

Foto - LETAFoto - LETA

“Eho Moskvi” – radiostacija un portāls – ir viens no nedaudzajiem Krievijas medijiem, kas ieņem patstāvīgu pozīciju, kas nesaskan ar Kremļa viedokli. Raidījumu cikla “Cena pobedi” (“Uzvaras cena”) ietvaros par tabu piemēriem vēsturisku notikumu izpētē runāja pazīstamā liberālā vēsturniece Jūlija Kantora no Pēterburgas.

Runājot par Okupācijas muzeju Rīgā, Jūlija Kantore iesaka katrā ziņā šo muzeju apmeklēt. Bet atzīmējot, ka latvieši uzskata sevi galvenokārt par Krievijas boļševisma upuriem, Kantora konstatē, ka par nacisma upuriem tie sevi apzinās daudz mazākā mērā. Viņa brīnās par to, ka uz Okupācijas muzeju, kaut gan tas ir privāts muzejs, obligāti ved oficiālus ārzemju viesus (“tāpat kā padomju laikā viesus veda vispirms uz Ļeņina muzeju”). Pēterburgas vēsturniece nesaprot, ka Okupācijas muzeja apmeklējums ir svarīgs, lai ārzemju viesi saprastu, cik traģisks bija Latvijas liktenis laikposmā no Molotova–Ribentropa pakta līdz PSRS sabrukumam. No sevis piebildīšu, ka tādam pašam nolūkam – izskaidrot, rast izpratni – Jeruzalemē ārzemju viesus ved uz Holokausta izpētes centru un muzeju “Jad Vashem”.

Kantorai nepatika, ka Okupācijas muzeja gids apmeklētājiem no Vācijas stāstīja, ka Latviju 1940. gadā okupēja “boļševistiskā Krievija”, kaut gan okupētājvalsts bijusi Padomju Savienība. Vēsturniecei neienāca prātā, ka PSRS taču faktiski bija tā pati Krievija, tikai “padomju” ietērpā, kas īstenoja savu teritoriālo impērisko eks­pansiju.

Diemžēl Jūlija Kantora nav pirmā, kas nevar vai negrib saprast, kāpēc Okupācijas muzejā “tik niecīga vieta” ierādīta nacistiskajai Latvijas okupācijai, īpaši holokaustam. Man jau gadījās “LA” slejās paskaidrot, ka Okupācijas muzejā atspoguļoti pilni četrdesmit pieci padomju okupācijas gadi – vesela mūžība, kurā uzauga gandrīz trīs paaudzes, kamēr Lielvācijas okupācija ilga nepilnus četrus gadus. Un viņa taču nenoliegs, ka Okupācijas muzejā redzamā vietā aplūkojams šaušalīgais uzņēmums Šķēdes kāpās, kur šāvēju priekšā lika pozēt puskailām ebrejietēm. Turpat aprakstīti Arāja komandas asinsdarbi.

Te jāpiemin arī īpaša Okupācijas muzeja ekspozīcija par traģisko 1941. gadu Latvijā – no 14. jūnija deportācijām līdz gada otrajā pusē notikušajai ebreju iznīcināšanai. Šīs īpašās ekspozīcijas materiāli tika izstādīti arī ārvalstīs.

Katrs Rīgas apmeklētājs var iepazīties ar muzeju “Ebreji Latvijā” Skolas ielā 6, ar nesen atklāto Rīgas geto muzeju, ar Pār­daugavā izbūvēto memoriālo muzeju, kas veltīts ebreju glābējam Žanim Lipkem un guvis starptautisku ievērību. Pārmetumi par neobjektivitāti te būtu nevietā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. No cieniijama viira F.Gordons paarveerties par marasmaatikji – sorosiitu…Palasiet,ko vinjs ar savu draugu – pidrillu raksta Laikaa un citos ASV latviesu laikrakstos !

 2. Droši vien kaut kas mainīsies tikai tad, kad Krievijā Staļina ieviestā Tēvijas kara reliģija tiks nomainīta ar citu. Ja nebūtu Krievijas impērisko tieksmju, tad Vācijai nebūtu iespējas iziet ārpus savām robežām un Hitleru mēs atcerētos kā Vācijas Ulmani- autoritārs režīms, ne visai veselīgs kultūras attīstībai, bet toties pilsoņi dzīvoja veselīgi un pārtikuši. Krievija vēl 1941.g. 23. jūnijā uzbruka Somijai un 2300 lidmašīnas sāka bombardēt Somijas mierīgās pilsētas. Vācijai tik daudz pat nebija. Krievijai vajadzēja pazaudēt ievērojamu daļu valsts teritorijas, 5 miljonus tikai gūstā saņemtu karavīru, lai saprastu, ka šoreiz ģeržimordam kāda uzbrūk, nevis otrādi. Bez Staļina nebūtu bijis ne holokausta, ne desmitiem miljonu nogalināto, ne neskaitāmas iznīcinātas kultūras (baltvāci, žīdi, Baltijas somi -ingri, voti, ižorieši, vepsi, karēļi, līvi) tepat mums visapkārt. Staļinam šis karš, protams, patika. Bija iespēja sagrābt pusi Eiropas, iznīcināt miljonus nevēlamo (veselām tautām) un krievus uztaisīt par slepkavīgu klēpju sunīti. Vai kāds ir aprēķinājis, cik no krieviem nav slepkavas. Tie 50 miljoni jau paši neapkrita. Katram bija sava roka jāpieliek. Tā ir smaga karma, no kuras būs grūti attīrīties. Arī Ļeņingradas blokāde ir īpaša tēma. Ja apskata kartes, tad nekādu blokādi tur neredz. Un sazin kāpēc pēc tās dzīvi palika tikai krievvalodīgie un boļševiki, lai arī Ļeņingrada bija viena no nekrieviskākajām Krievijas pilsētām ar relatīvi mazu atbalstu boļševikiem.

  • Bez Staļina ,varbūt , Hitlers pat nenāktu pie varas ,jo kominterne par ienaidniekiem pasludināja sociāldemokrātus ne nacistus. Taču karam ceļu pavēra Minhenes vienošanās un ar “savādais karš”, kad Vācija uzbruka Polijai ,vācu spēki bija Polijā ,fraņču un angļu karaspēkam bija brīva ieeja Vācijā no Francijas puses ,bet nekā .Rietumi tikpat vainīgi karā kā Vācija un PSRS.

 3. … Privats … ! Tikai komunistu agentu un to vel valsti valdoso nomenaklaturas parstavju del … !

  … Kauns … !!!

  … Atkal liberalo vesturnieku selektivitate parskatot savas intereses del VESTURES PATIESIBAS !!!

  … Esam jau pieradusi … bet lietas mainas uz labo !

 4. Lasītājiem un komentētājiem jāsaprot, ka J.Kantor, ir progresīvu uzskatu nesēja, daudz pētījusi kara laika vēsturi, pārsvarā Ļeningradas blokādes periodu, strādā budžeta iestādē – Pēterburgas Ermitāžā. Viņa ir SPIESTA nedaudz kaut ko Latvijā redzēto pakritizēt. Starp citu, viņa bija lielā opozīcijā Medinskim tad, kad viņš bija tikai “vēsturnieks”. Pēdējais vārds pēdiņās tāpēc, ka Medinskis ir kļuvis par Krievijas vēstures pārrakstītāju un impērijas vēstures slavinātāju. Putins to novērtēja – Medinskis ir KF kultūras ministrs. Redziet atkarību?

 5. Jūlija Kantora ir kārtējā Kremļa propagandiste un latviskas Latvijas nīdēja. Viņa šķiet tikai mazliet gudrāka un godīgaka par Lavrovu.

 6. Dzimis Rīgā. Mācījies Rīgas Franču licejā. 1941. gada 28. jūnijā Gordons kopā ar ģimeni dodas bēgļu gaitās uz Padomju Krieviju. 1945. gada 3. aprīlī viņi atgriezās Latvijā. No 1945. līdz 1957. gadam Gordons strādāja Latvijas Telegrāfa aģentūrā un no 1957. līdz 1971. gadam vakara laikrakstā “Rīgas Balss” kā tulkotājs un feļetonists starptautiskajā nodaļā. 1959. gadā absolvējis M. Lomonosova Maskavas Valsts universitātes Žurnālistikas fakultāti. (no vikipēdijas)
  Incanti kādus padomju imperiālismu atmaskojošus feļetonus šis židelis rakstīja RB, ja tagad no Israēlas tik drosmīgs!?!

  • Jo atceraties, padomju paradize tadas lietas bija aizliegtas un sodamas un netikvien tas, RB nekad kautko tadu ari nepublicetu.. Liekas, ka Jums Gordona zurnalistika pavisam nepatik. Kadel? Ka ari, saukt cilveku pazemojosa varda ir pirma vieta, lasts kas atgriezas pie pasa sauceja. Gordons ir viens no musu Latvijas lielakiem aizstavjiem un agresivas Krievijas kritikiem…. tapec Jums vins tik loti nepatik?

 7. LA, esait aizsnaudušies divu desmitgažu miera laikā, un tā vietā, lai ieklausītos Cilvēkā-Sievietē, kas reāli cīnās informatīvās frontes (šodienas kara vešanas veids) priekšējā līnijā katru dienu paužot savu viedokli, nepatikā raucat degunu, ja kas nav pa spalvai. Paskatieties, kāds ir Holokausta muzejs Berlīnē, bez asarām neiztikt… Mūsējais ir vienpusēja parodija par tēmu, šamie nespēj pat jēdzienu piepildīt, kas muzeja nosaukumā, jo Dievzemīte pieredzējusi arī pirmos krustnešu, gan poļu, gan zviedru laikus.
  Noslēgšu ar Latvju gudrību, ko iesaku ievērot ar gudrāku sarunbiedru: Bučo roku un sauc par onkuli! A varbūt vienkārši — aiziet kaktiņā un nokaunēties!?!

 8. PALDIES cien. FRANKAM GORDONAM par rakstu!!! Cien. Gordona kungs!!! Domāju, ka runa nav par izpratni attiecibā uz Okupācijas muzeju, bet gan par NEVĒLĒŠANOS to SAPRAST!!? Kantora Jūlija taču nav dumja sieviete, BET izglītots cilvēks plus vēl LIBERĀLA VĒSTURNIECE!?? Vācieši Latvijā sabija 4 kara gadus un no LATVIJAS teritorijas aizgāja, bet tie otrie sabija 50 gadus pēc kara un daudzi vēl tagad atrodas šeit?! KĀPĒC ebreju tauta var pasaulei stāstīt par savu traģisko likteni??? KĀPĒC par savu traģisko likteni pasaulei NEVAR STĀSTĪT LATVIEŠU TAUTA??? K Ā P Ē C??????????????? Vārdi par ebreju tautas iznīcināsanu nekad nav bijuši jāmeklē azotē, tad KĀPĒC par latviešu tautas iznīcināšanu vārdi JĀMEKLĒ AZOTĒ un JĀUZMANĀS KĀDU “APVAINOT”??? Nevajag aizmirst arī Kantoras kundzei, ka daudzi no iznīcībai nolemtajiem tomēr ir spējuši izdzīvot un ir mūsu vidū… KAUNS LAIKAM NAV DAŽA LABA STIPRĀ PUSE!!!

 9. Gordonam, kam sis lietas rup un ir viens no musu vismodrakiem aizstavjiem.

  • Modrie vīri jau Latviešu strēlnieku muzeju palīdzēja likvidēt – un vēl 20×20 gadus vajadzēs,lai skaidrotu un skaidrotu…..

Draugiem Facebook Twitter Google+