×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
24. decembris, 2017
Drukāt

Trūkst pedagogu aizsardzības mācībai (19)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Jaunsardzes un informācijas centra vadītājs pulkvežleitnants Aivis Mirbahs

Būtiskākā problēma, plānojot Valsts aizsardzības mācības (VAM) kā atsevišķa priekšmeta ieviešanu vidusskolā, ir kvalificēta personāla trūkums.

Jaunsardzes un informācijas centra (JIC) vadītājs pulkvežleitnants Aivis Mirbahs uzsver: lai ieviestu VAM, papildu nepieciešams ap 300 instruktoru, kas strādātu ar jauniešiem. A. Mirbahs teic, ka sākotnēji apmācību veiks esošie Jaunsardzes instruktori, taču nākotnē ar to nepietiks. Nevar arī paļauties, ka personāla trūkumu aizpildīs NBS veterāni. JIC jau veicis pārrunas ar Latvija Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA), un paredzēts, ka topošie sporta skolotāji no 2019. gada septembra atsevišķā modulī varēs apgūt VAM pasniedzējam nepieciešamās iemaņas. Pirmais VAM pasniedzēju kalums varētu sākt strādāt ar jauniešiem no 2020./2021. mācību gada, kad priekšmetu paredzēts ieviest visās skolās. “Ja esmu sporta skolotājs, piemēram, Skrundā, tad man jāiziet četru mēnešu kvalifikācijas apmācība LSPA, lai es kļūtu par VAM pasniedzēju,” skaidro A. Mirbahs.

Pašlaik Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija panākusi konceptuālu vienošanos, ka priekšmets varētu būt obligāts visiem vidusskolēniem, izņemot tos, kuriem ir attaisnojoši faktori, piemēram, dzīves uzskati, kas ir pretrunā ar militārismu. No nākamā mācību gada VAM paredzēts izmēģināt atsevišķās Latvijas skolās, kas izteikušas vēlmi eksperimentāli mācīt šo priekšmetu.

Kad VAM būs ieviestas visā valstī, tajā katru gadu plānots apmācīt 35 000 jauniešu. Priekšmets ietvers valstisko audzināšanu, dzīves skolu, fizisko sagatavotību. Priekšmeta militārajā blokā jaunieši tiks apmācīti atbilstoši NBS Kājnieku skolas 1. līmeņa pamatapmācības programmai, kas ir atbilstoša, lai kļūtu par rezerves karavīru.

Skolēni no 10. un 11. klases varēs piedalīties vasaras nometnēs, kas norisināsies Skrundā, Rudbāržos, Lūznavā, Valmierā, Apguldē un Skultē. “Lai tiktu uz nometnēm, jauniešiem būs jācīnās, jo tajās varēs piedalīties tikai labākie,” saka A. Mirbahs.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. kurš tam pulkvežleitnantam to vēju iepūtis galvā ?
  Tik vieglprātīga runāšana vedina secināt par tādu pašu domāšanu…

 2. ka valstina, kur “berns nedriskt mazgat gridas un tirit kartupelus, bet bernus taisit drikst…”, nevar ne soli spert bez pedagoga un auklites, kas nomaina pamperus un iztop visiem ta nikiem..
  Tapec nekada gadijuma nedrikst aizsardzibu passniegt militarie specialisti, bet tikai auklites..
  Un “cilvektiesibu” nodrosinajuma del, lai nerastos diskriminacijas iespeja armija, ari tur militaras zinatnes atvelet TIKAI un VIENIGI pedagogiem un aulitem-pamperu mainitajam.
  Tad gan mums bus gan armija, gan tas rezerve vienota pamperu startegija apmacita.
  Tad bus ta, ka pec kaujas teicis Vasjka Chapajam, kad tas nevareja to kaujas lauka atrast, ka apkezijies…, bet kapec uzraditie su… ir dzivnieku… – tapec ka redzot ienaidnieku paliek zverigs

 3. MELO! Cik vae?

  • ka v-sk apmacamie ir parkadu lielu kategoriju glupaki par karevjiem, laikam lidzigi paligskolas audzekniem…, ja tos nevar macit tie pasi kas kareivjus.
   Un pasiem par to kauns nepaliek? Pataisiti par jefiniem. Kopa ar visu valsti, kas butu jaaizsarga..

 4. Beidzot Jaunsardze ir īstajās rokās. Mirbaham izturību! Nesaprotu, ko kāds uztraucas par zemessargiem? Vai tad kāds viniem aizliedz audzināt jaunsargus, ja tikai viņi ir tam piemēroti? Likums ir tāds, ka ,lai strādātu skolā, jābūt pedagoga izglītibai. LOK un Saeimas sporta komisijai vajadzētu parādīt iniciatīvu, ka sporta centrus nevar vadīt cilvēki bez pedagoģiskās izglītības, jo SC ir bērnu un jauniešu treniņu grupas,dažās pašvaldībās pat lielāks skaits kā dažā labā sporta skolā .

 5. ka visu sacakaret, ir pasludinat, ka nupat busim labie, darisim labus darbus, bet pienemsim tadus likumus, regulejumus, lai nav iespejams tos izpildit..
  Tiesi ka saja gadijuma, kad liedz specialistiem to darit, bet mugo par kaut kadiem, lai ari sporta, pedagogiem, kuriem visas militaras zinibas nupat iemacis paris kursos.., kuri pat laga nezin kads ierocis izskatas…
  Nu perfekti sacakareta ideja. Tipiski visa valsts parvalde sasedusi cakas kaitnieku gara

  • nemācīs jau ģenerālštāba gudrības ! Atbildēt

   Elementārās zinības skolnieciņiem var mācīt jebkurš izdienējis seržants.
   Tā augstskolas pieprasīšana nevietā ir s a b o t ā ž a !!!

   • Tiesi ta. Tapec jau serzantu sastavs saucas par instruktoriem, ka tiesi vini, nevis kadi augstakie, maca konkretas taktiskas iemanas. Bet strategija, kam nav nekada sakara ar skolniekiem, ir virsnieku zina.
    Bet te tiek darits viss, lai tikai aizliegtu macit tiem, kas to var, mak un tam paredzeti, kas vislanbak apguvusi visas taktiskas iemanas.
    Bet to, varetu pat teikt, izdzivosanas iemanas macit tiem, kas no ta nejedz neko – pedagogiem, ir, ka minimums, noziegums gan pret apmacamajiem, nododot tos iznicibai x stunda, gan pret valsti.
    No ta izriet, ka so aplamibu saceretaji ir “zalie virini”, kas iestajas pret musu drosibu, kaite mums

 6. Par sada uzskata pausanu un apzinatas sitemas uzturesanu, kas liedz specialistiem apmacit attiecigo jomu, vien vakadzitu netikai saukt par NODEVEJIEM, bet pie REALAS ATBILDIBAS, ka aizsardzibas speju grausanu.
  Jo tas, ka nav kas pasniedz, ir rupjakie iespejami MELI, tautas mulkosana. Ir pilns ar apmacitiem visos veidos un dazadu pieredzi apguvusiem Zemessargiem, kuri ka patrioti daudz ko darija tikai no savas iniciativas. Bet te, redz, liedz pat aizstavet valsti unj taja apmacit jaunatni. Ta ir ista problema.
  Ta vieta so sarezgito un atbildigo uzdevumu, kas ir gan pasu apmacamo dzivibas, gan valsts aizstavibas verts, ATMET kaut kadiem pedagogiem, kas uzcelti augstak par visu. Ka bernudarza, kur vajadzigas auklites, nevis reali specialisti, kas parzin attiecigo temu.
  Tikai nesaprotu, kapec tikai LSPA to uztic, varbut ari rokdarbniekiem, muzikalajiem audzinatajiem, utml? Ja jau SABOTAZA, tad SABOTAZA, lidz galam, ar pilnigu aizsardzibas speju apnirgsanu

 7. Maksimāli izmantot vasaras nometnes – teoriju apvienojot ar praksi, tad nevajadzēs pedagogus, kuri tāpat to visu kaut kā nomuļļās. Liela daļa skolēnu vasarā klīst bezdarbībā, tāpēc nometne ar militāru disciplīnu vienam otram atvērs acis, ka visa dzīve būs viens vienīgs pienākums, nevis tikai tiesības.

 8. Vai izdos likumu,ka nepilsoņiem arī būs jāmācās?Mums nevienai valdībai nav bijis mērķis saliedēt valstī dzīvojošos cilvēkus,un tā ir lielākā kļūda.Visas valdības ir,kā bezmugurkaulnieki.kuri grib izdabāt visiem un aizmirst realitāti,kur ģeogrāfiski atrodamies

 9. Aivi, novēlu Tev izturību un turpināt darboties. Mums prieks par Tevi.
  Mārīte K.

 10. varbut kads no politikiem vai valdes locekliem veletos sev padsmito darba vietu

 11. Nav tāpēc ka valsts politika šinī jomā (un ne tikai) ir galīgā dirsā

  • 4.maija “gaišie spēki”, slēpjoties aiz nacionāliem lozungiem, veikli šo dirsu noorganizēja.
   A. Mirbahs: “Lai tiktu uz nometnēm, … … , jo tajās varēs piedalīties tikai labākie” .
   Kad nāks iekšā fufaikas – cīnīsies tikai labākie ? Jeb tomēr – visi ???

Draugiem Facebook Twitter Google+