×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.7°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
21. aprīlis, 2018
Drukāt

Gatis Eglītis: Kad politiķiem trūkst valodas un zināšanu, tad Briselē grūti (30)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Gatis Eglītis

Uzskatu, ka Latvijas izredzes iegūt izdevīgu kohēzijas un lauksaimniecības finansējuma piedāvājumu no Briseles apgrūtinās četri institucionāli un politiski apstākļi.

Pirmais, Latvijas valdošā partija – Zaļo un zemnieku savienība – nepieder pie lielo Eiropas partiju – Eiropas Tautas partija (EPP), kurā pārstāvēta “Vienotība”, un Eiropas Sociālistu partija (PES) – blokiem. Visus lielos Eiropas lēmumus pieņem EPP un PES “koalīcija”, un tās primārais uzdevums ir atbalstīt valstis, kurās valdību vada viņu partiju bloka pārstāvji. Iedomājieties situāciju Latvijā, kad pēkšņi valsts budžeta veidošanas laikā toni sāktu noteikt “No sirds Latvijai” partija. Tā nebūs: lēmumus pieņems koalīcijas partijas, tāpat kā Briselē tas ir EPP/PES tīklojums ar saviem cilvēkiem EK, EP un Eiropas Padomē.

Otrais. Ministru prezidents ir galvenais ES daudzgadu budžeta jautājuma uzraugs ar lielu Finanšu, Zemkopības un Ārlietu ministrijas iesaisti. Atslēgas cilvēks augstākā līmeņa sarunās par Latvijas piešķīrumu būs premjers Māris Kučinskis. Tas, kādas formulas nacionālo ES finansējuma aplokšņu aprēķiniem liks priekšā EK, būs zināms jau mēneša laikā, un katra atsauce, izņēmums un koeficients būs vismaz ar vairāku miljonu eiro ietekmi uz Latvijas piešķīrumu. Diemžēl Ministru prezidents nepārvalda angļu valodu, tāpēc būs grūtības efektīvi aizstāvēt nacionālās intereses sarežģītākās un tehniskākās budžeta sarunās. Piemēram, pašā pēdējā Eiropas Padomes sanāksmē, kad līdz agram rītam tiks likts punkts ES daudzgadu budžetam, premjeram ir jābūt ļoti labi sagatavotam un jācenšas vēl pārliecināt svarīgāko valstu vadītājus, lai panāktu pēdējā brīža uzlabojumus naudas piešķīrumam Latvijai. Salīdzinājumam – bijušais premjers Valdis Dombrovskis, kurš vadīja sarunas par 2014. – 2020. perioda piešķīrumu Latvijai, “draudzējās ar cipariem”, bija labi ieredzēts Briselē, pārstāvēja EPP partiju un brīvi veica sarunas angļu valodā.

Trešais. Līdzīgs stāsts ir par zemkopības ministru Jāni Dūklavu: lai cik nopietnu seju un rūcošu balsi ministrs latviešu valodā pieteiks Latvijas prasības attiecībā uz platībmaksājumiem, pretī būs citu 26 valstu zemkopības ministri, kas cīnīsies par savām ekonomiskajām interesēm, bieži vien panākot vienošanās aktīvās “koridoru sarunās”. Ir jāsaprot, ka Eiropas līmenī angļu valodas zināšanas ir minimālais komplekts, lai spētu iesaistīties nopietnās biznesa sarunās. Turklāt ar tulka starpniecību bieži vien nav iespējams izprast sarežģītu lauksaimniecības biznesa tekstu nianses. Tas pats attiecas uz ministra spēju piedāvāt precīzus, datos balstītus argumentus Briseles un citu valstu lēmējiem. Kā piemēru var minēt Latvijas ļoti zemos platībmaksājumus, kas ir tā brīža ierēdņu un lēmumpieņēmēju sarunu vešanas un datu argumentācijas neveiksmes rezultāts.

Ceturtais. Latvijas diplomātiem un ierēdņiem joprojām trūkst augsta līmeņa ekonomikas un finanšu zināšanu. Piemēram, Ārlietu ministrijā netrūkst politologu un vēsturnieku, bet noteikti ir augsta līmeņa finansistu deficīts, kas spētu izstrādāt kvalitatīvus, datos balstītus argumentus un veidot produktīvus kontaktus ar citu valstu ierēdņiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Nav tik traki ne ar Latvijas diplomātiem, ne ierēdņiem. Latvijas diplomāti tomēr ir gan pieredzējuši, gan atzīti. Latvijas ierēdņi ir tikuši augstās pozīcijās, piedalās rekomendāciju izteikšanā arī lielajām valstīm. Tām pašām rekomendācijām, kam Vācija grib piesaistīt Eiropas fondus. Kādēļ raksta autors to nemin, radot iespaidu, ka nav pilnīgi nekā un ka pašam vienīgajam gan valodas, gan zināšanas? Nav tik būtiski Briseles partiju tīklojumu, pamatā vienmēr ir lielo valstu lēmumi.

  Vācijas un Francijas tulki tiešām augstskolās mācās ne tikai tulkošanu, bet arī kādu tulkošanas novirzienu, piemēram, tiesību zinības vai ekonomiku.

 2. Precizi! Tak vienreiz vajag beigt to LR parkrievosnu. Nu neder ta valoda EU . Ta der Rezekne un Baltkrievija. Kauns par ZZS ministriem.

 3. Man sevišķi patīk tā pašpārliecinātība par savu atbilstību prezidenta amatam. Ne viens no trim pēdējuem prezidentiem nav izcēlies ar erudīcijuun valodu zināšanām, bet kļūt par prezidentu – jebkurā laikā. Nav saprotama to prezidentālo partiju vēlme parakstīt sev nespējnieku statusu. Bet tautai jau vienalga . Tas pats jau ar premjeriem. Vienīgi Dombrovskis un daļēji Straujuma spēja uzturēt Latvijas atpazīstamību starptautiskā mērogā. Pārējie jau ir vienkārši statisti.

 4. Tikai DELFI , latviešu lapā ,Rullē krievu mēlē rakstus par krievu nepanesamo dzīvi Latvijā , vai tad Likums neparedz tulkot valsts valodā ???

 5. Gati Eglīti par premjeru un uz Briseli, ĻOTI, ĻOTI GUDRS, tik smuki māk runāt, nu gatavais premjers.

 6. Saeima un Ministru kabinets – vēlētàju spogulis.
  Vai tad var salīdzināt Dombrovska un Kucinska zināšanas? Nevar taču.

 7. Nākamais ES naudas notrallināšanas piemērs (tas pats saņēmējs):Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai ( ELFLA)
  pasākuma “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” projekts.
  ,, Bērnu fiziskās un garīgās attīstības laukuma- Dieva pasaules, Māras pasaules un Laimas pasaules aprīkojuma izgatavošana un uzstādīšana”
  Projekta mērķis: Izveidot un uzstādīt laukumu bērnu fiziskās un garīgās attīstības veicināšanai.
  Projekta ietvaros tika izveidots bērnu fiziskās un garīgās attīstības laukums. Laukums tika veidots, lai iekļautos visa parka kopējā filosofijā un tika balstīts uz latviešu folkloras motīviem, izveidojot Dieva pasauli, Māras pasauli un Laimas pasauli. Balstoties uz Bērnu fiziskās un garīgās attīstības laukuma elementiem – latviešu folkloras tēliem – bērniem tiek mācītas cilvēciskās vērtības, pilnveidota parka infrastruktūra.
  Projekta īstenošanas rezultātā parka apmeklētāji var apmeklēt parku ar bērniem, jo būs arī bērniem pieejamas fiziskās un garīgās aktivitātes.

 8. Daži piemēri tam, kā Latvija tērē ES naudu.
  No ES Zivsaimniecības fonda līdzekļiem Siguldā
  1. Izveidots Sevis izzināšanas labirints;
  2. Iegādāta telts, galdi un krēsli vasaras mācību nodrošināšanai;
  3. Nodrošināta infrastruktūra, t. i., sanitārtehnisko normu izpilde vietai, kurā pulcējas cilvēki, uzbūvējot sanitāro mājiņu;
  4. Uzstādīts žogs koku stādu aizsardzībai no meža zvēriem;
  5. Izveidots Veiksmes dārzs;
  6. Izveidota Sevis harmonizēšanas aleja.
  Publiskais finansējums 90% no atbalstāmajām izmaksām, līdzfinansējums 10% no atbalstāmajām izmaksām.
  Kāds tam sakars ar zivīm un zivsaimniecību? Tikmēr gan jau, ka atrasts, kur formāli piekasīties, lai neiedotu finansējumu kādam, kas grib uzsākt vai attīstīt zivju dīķu biznesu, piemēram.

 9. Malacis, Gatis! Ja jūs zinātu, cik nožēlojami un bezpalīdzīgi Briselē pie sarunu galda izskatās Kučinskis, Dūklavs…. Mēs vispār nevaram runāt par kaut kādu interešu lobēšanu un savu interešu bīdīšanu, jo šie kungi spēj vienīgi nolasīt no lapas latviski līdzi no Rīgas paņemto tekstu. Kad sākas sarunas, viņi ir mēmi.

  • Tie, kas vēl par ZZS in NA dep. kandidătiem, to neapjēdz. Diemżěl. Saeima ir tada, kada ir tauta

   • Kučinski es nesaprotu. Nu, paņem slimības lapu (Latvijā jau viņas daļā pa labi un pa kreisi, pasaki, ka iesāpējās mugura un iedos tev visas 10 dienas) uz tām lielajām Padomes sēdēm, kad tiešām notiek tirgošanās par svarīgām lietām un finansējumiem un aizkomandē ārlietu ministru: tas gan angliski runā, gan tver spēles laukumu.
    Dūklavs… es nezinu. Dūklavs ir persona no padomju laikiem, nav pamanījis, ka tie beigušies. Visa tā domāšana, izturēšanās, mentalitāte… Un pilnīgs zero angļu valodas zināšanu.

  • Tieši tā. TV5Monde un BBC šad tad veido sižetus par sēdēm Padomē. Šie indivīdi vieni malā kaut kur redzami, pretēji, tam, kā tur jūtas un darbojas LT un ET premjeri un prezidenti.
   Taisnība arī Kikai. Bijušie komunisti un kolhozu priekšsēdētāji ne jau paši tur pieteicās. Diemžēl ir cilvēki, kuri nesaskata cēloņsakarību starp to, kā mums iet ar integrēšanos eiropeiskajā vidē (visos aspektos) un to, kas vada valdību vai ir tās ministri.

 10. Autoram 100 % taisnība!
  Rezultāts atkarīgs ir nevis no formālajām, bet gan no kuluāru sarunām.
  Diemžēl ZZS vēlētāji ir tikpat aprobežoti kā dūklavi…
  Taču – vai Dūklavam un Kučinskim pašiem nav nemaz neērti??

 11. Diemžēl vēlētāju vairākumam deputātu vērtēšanas mēraukla ir krievu valodas zināšanas, tāpēc arī uz priekšu kulsimies katrs kā mākam. Neuzticēšanas valddībai neveicina arī nodokļu maksāšanu jo politiķi “negrēko” tikai ar vājām svešvalodu zināšanām, bet kompetenci arī uzticētajā nozarē. Spilgtākais piemērs: finanšu mimistres paziņojums: par ārvalstīs nopelnitās pensijas aplikšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli atbistoši Latvijā pieņemtajiem, ne sevišķi likumīegiem moteikumiem. Kur var atrast labāku investoru par pensionāru kurš atgriežās dzimtenē ar nopelnīto pensiju tūkstotis un vairāk Eiro un to tērē. “Sagramstot” tikai budžetā vajadzīgo summu un nedomājot par iespējām palielināt naudas apgrozību valstī tālu netiksim.

 12. Sen laiks mainīt! Atbildēt

  Ļoti labs raksts. Vēlētājiem vajag domāt ar galvu, kad iemet urnā biļetenu. Vai tiešām vēl ilgi par deputātiem tiks ievēlēti vecie padomjlaika komunisti ar padomjlaika domāšanu un padomjlaika izglītību? Valsts visādu partiju ielikteņu domāšanas un vadīšanas dēļ stagnē. Šodien katrs ģimnāzists perfekti pārvalda angļu valodu, datoru, bet mums joprojām boksterē ne vien vājā krievu valodā, bet arī gramatiski nepareizā latviešu valodā.

  • atvainojos, atvainojos !!! . Atbildēt

   No kurienes tu zini, kurus biļetenus met vēlētāji un ko sacimdaro Cimdars ??!

  • nemainīs, nemainīs Atbildēt

   Kāda jēga kādam “domāt ar galvu .. pie urnām“, ja nav, par ko domāt? Ja tajos papīros, ko jāiemet urnā, visi ir +/- tieši tie bokstierētāji? Vispirms jau ir vajadzīgi tie saraksti ar gudrajām galvām, bet – dos tev, sunim, kāds desu. Ne jau vēlētājiem kāds kad devis vaļu ievēlamo lapas stādīt. Domāt ar galvu vajag, kad sarakstus sastāda, nevis pie urnām, kad kādi tos jau sastādījuši.

  • Kā lai vēlētājs uzzina par deputātu kandidāta svešvalodu zināšanām?

 13. Autoram – PALDIES! Svarīga tēma. Mūsu klusējošie – pirmās un pietuvinātās amatpersonas! Svešvalodas nezināšana pat tiek aizstāvēta publiski, sakot – “viss ir kārtībā, mēs latvieši runājam latviski!” Realitātē esam 90-o sākumā, kad izdzirdot telefonā angļu valodu, nometam klausuli, it kā būtu paņēmuši rokā čusku. Bērni kārto IELTS, TOEFL un brauc mācīties, bet neatgriežas, jo saprot, ka Latvijā drīkst visaugstākajā līmenī nezināt un melot (visiem mājaslapā ir ieraksts – “labas” svešvalodu zināšanas). Izrādās – pietiek ar paša novērtējumu.
  Valoda ir vārti. Vārti – uz sarunu, diskusiju, kontaktiem, pilnvērīgu integrāciju Eiropā.

 14. Deputatiem, par visu macijosam,ka es to daru jau 10 gadu,plasi par musu planetas cilveku attiecibam visos veidos zinosiem- zinatniekiem jaizstrada uz sodienu stavokliem informativa informativa patiesa maacibu gramata.kas regulari jakorige.musu planetas biedi, teroristi,krapnieki un bezpieradijumu kuditaji uz Krieviju,un citam patstavigam valstim, ir anglu-ASV NATO valstu pagrides masoni cilvekkaveji,laupitaji,vinu valsu graveji un vinu mantibu iznicinataji un apspiedeji,laI gan vinu armijam ir jaatrodas vinu valstu robezas un tikai Apvienoto naciju valstu kopejais karaspeks pec balsosanas valstis var iejaukties

  • Gugles tulkotājs tavu kremļa troļļa murgu padarīja vēl smieklīgāku un nesaprotamāku…

  • Lielākā daļa no ZZS un NA elektorāta ārzemēs nav bijuši, ja arī dodas uz ārzemēm, tad tikai grupu braucienos, jo paši prot tikai krievu valodu. Esam redzējuši, cik tas nožēlojami izskatās. Lai kompensētu savus mazvērtības kompleksus, daļa no pietukkrustiņiem te uzvedas kā lielā franču nācija – lai vai kas, bet runāsim tikai latviski.

 15. Pie mums visos līmeņos āži par dārzniekiem. “Kompetences”. Nedomāju, ka Latvijā nav cilvēku ar smadzenēm, tādi nav vajadzīgi valdošajiem, jo salīdzinājums nenāks viņiem par labu. Bēdīgi, tad nu kūņosimies tālāk kā tumsoņu valsts.

 16. ka laucinieki gadiem ilgi balso par to, lai viņiem būtu visneefektīgākie pārstāvji, kam sekas ir ne tikai zemākie platību maksājumi, bet arī veselības klibā aprūpe un izglītības bangošanās. Pēdējās vēlēšanās arī Vienotība izrādīja apskaužamu “mums viss viens viss”, labi papildinot neveiksminieku komandu. Turpiniet tikai tā uz priekšu! Autors aizmirsis īpaši uzsvērt to, ka vajag ne tikai tehniski zināt valodu, bet prast tajā arī ko jēdzīgu pateikt. Bez tam, kuluāru sarunās, kur notiek 90% visu darījumu, nekādus “tulkus” neviens klāt necietīs. Latvija ir zaudētāja, un tur nu darīt neko nevar.

 17. Tādā gadījumā tulks jau ir labāks ministru prezidents.

 18. “Diemžēl Ministru prezidents nepārvalda angļu valodu, tāpēc būs grūtības efektīvi aizstāvēt nacionālās intereses sarežģītākās un tehniskākās budžeta sarunās.”
  Nosakiet augstākas prasības tulkiem un viss. Nevis tikai, filoloģisko izglītību, bet arī maģistrs ekonomīkā utt. Tur labi maksā, par to naudiņu daudzi pabeigs 2 – 3 augstskolas ar.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nelieniet manās sēņu vietās!

No 20. augusta līdz 2. septembrim vismaz 36 Latvijas novados notiks vērienīgas militārās mācības “Namejs”. Jēkabpilī un Valmierā plānots izspēlēt masu nemierus. Mācību uzdevumi tiks veikti arī uz juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. Mācību laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies militārā tehnika, tāpēc bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un tehnikas pārvietošanos.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+