Pasaulē
Vēsture

Trūkstošais posms, – ticams, atrasts cilvēka un pērtiķa kopīgais sencis! 2

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pirms trim gadiem Kenijā atrasta izmiruša cilvēkpērtiķa galvaskausa izpēte novedusi zinātniekus pie secinājuma, ka tas, ļoti ticams, bijis pēdējais kopīgais cilvēka un pērtiķa sencis, raksta “American Scientist“.

Galvaskauss pieder pirms 13 miljoniem gadu dzīvojušam cilvēkveidīgas būtnes mazulim, kuru tās atradēji nodēvēja par Alesi. Domājams, tā īpašnieks bija augļēdājs pērtiķis, kurš spēja kāpt kokos un pēc izskata atgādināja gibona mazuli.

No patlaban uz Zemes dzīvojošajiem primātiem Homo Sapiens tuvākie radinieki ir giboni, šimpanzes, gorillas un orangutani. Tā dēvētie hominīdi attīstījās un diversificējās pirms laikā starp 23 un 5 miljoniem gadu pirms mūsu ēras, bet pēdējais kopīgais sencis dzīvoja pirms 6-7 miljoniem gadu.

Tieši no cilvēkveidīgo būtņu diversificēšanās perioda atrasts ļoti neliels daudzums fosiliju, galvenokārt tikai fragmentāri zobu un kaulu atradumi. Tādēļ zinātnieki līdz šim nebija spējuši noskaidrot, kāds izskatījies pēdējais kopīgais sencis un vai tas cēlies Afrika vai tomēr Eirāzijā, tā kā abos kontinentos ir gana daudz pērtiķu sugu.

Jaunais atklājums ļauj pieņemt, ka cilvēka un pērtiķa sencis tomēr dzīvojis Āfrikā.

Atrastais galvaskauss ir prāva citrona lielumā, tam bija izšķīlušies piena zobi, bet kaula zobi žoklī saglabājušies tik labi, ka pētnieki spēja precīzi izskaitīt emaljas kārtiņas – gluži kā gadu riņķus kokam -, un noteikt, ka nāves brīdī mazulis bija aptuveni 16 mēnešus vecs. Iespējams, viņš gājis bojā, nosmokot vulkāna pelnos, kuri tika atrasti visapkārt galvaskausam.

LA.lv