Saldeniece Inese Meldere īstenojusi savu oriģinālo ideju – radījusi multifunkcionālu galdu, kura virsma veidota kā kaste, tāpēc to var izmantot rotaļām ar smiltīm.
Saldeniece Inese Meldere īstenojusi savu oriģinālo ideju – radījusi multifunkcionālu galdu, kura virsma veidota kā kaste, tāpēc to var izmantot rotaļām ar smiltīm.
Foto – Karīna Miezāja

Saldeniece apguvusi trīs amatus, bet tagad studē: “Saskatīju zīmi – ir jāmācās” 12

Grāmatvede, masiere, galdniece – saldeniece Inese Meldere ir apguvusi visas šīs profesijas, un visas viņai ikdienā noder. Ineses pirmā profesija bija grāmatvede. Viņa aktīvi strādājusi šajā profesijā: bijusi tāmētāja lietvede galdniecībā, kur jau arī radusies interese par kok­apstrādi. Tur Inese uzzinājusi tagad noderīgas lietas, piemēram, cik maksā galdniecībā izmantojamie materiāli. Inese bijusi grāmatvede arī stikla šķiedras produktu – automašīnas virsbūvju, jahtu, laivu – ražotnē. Tāpēc vienmēr bijis jādomā ne tikai par cipariem, bet arī dažādām tehniskām lietām. Līdztekus grāmatvedes darbam Inese mācījās un apguva masieres prasmes, kā arī nodibināja savu masāžas salonu.

Reklāma
Reklāma

Bēdas pārvar mācoties

Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

“Tā tas tiešām ir, ka cilvēks no savas komforta zonas izkāpj tikai tad, kad dzīvē ir kāds satricinājums,” teic Inese, kura pati par to pārliecinājusies. Viņas dzīvē privātu pārdzīvojumu dēļ pienāca brīdis, kad neko vairs negribējās. Jaunā sieviete aizgāja gan no grāmatvedes darba, gan atlaida pati sevi no sava uzņēmuma. “Tālāk bija kā filmā: gāju pa ielu un ieraudzīju plakātu, uz kura bija rakstīts: “Ja tev vēl nav 29 gadi un tu gribi savā dzīvē kaut ko mainīt, nāc mācīties Saldus tehnikumā.” Pasmaidīju, pagāju garām, bet drīz plakātu ieraudzīju vēlreiz un vēl trešo reizi. Tad man likās, ka tā ir zīme, ka tiešām jāmācās. Man tobrīd tieši bija 29 gadi, tomēr mani uzņēma programmā. Sākumā gan gribēju mācīties celtniecību, taču grupa nenokomplektējās. Tad nu izvēlējos galdniecību, kas arī mani interesēja. Turklāt manu bērnu tēvs ir būvgaldnieks, mājās ir visi instrumenti. Vēl viens pamudinājums mācīties bija tāds, ka grūti vīrieti pierunāt, lai uztaisa kādu mazu plauktiņu. Vīrietim vajag tādus lielus projektus. Bet tagad plauktiņus māku uztaisīt pati. Ja vajadzēs mēbeles, nebūšu vairs atkarīga arī no veikalu piedāvājuma,” stāsta Inese. Mācības, kurās viņa iesaistījās, bija Eiropas Savienības finansētas programmas “Jauniešu garantija” ietvaros, kas ļauj samērā īsā laikā iegūt jaunu profesiju.

Galdniecības mācības Saldus tehnikumā ilga gadu. “Man patika pasniedzēji, kuri ļoti centās. Gandrīz vai no ādas līda ārā, lai kaut ko visiem iemācītu,” atceras jauniete. “Patīkami pārsteidza, kā mainījies mācību process pēdējos gados. Kad vēl gāju skolā, nebija ne interaktīvo tāfeļu, ne citu moderno tehnoloģiju. Galdniecības darbnīcas arī bija ļoti modernas: aprīkotas ar jauniem darbgaldiem, jaunām frēzēm, kādas agrāk, strādājot galdniecībā, nebiju redzējusi. Patika tas, ka nemācīja neko lieku, tikai to, kas nepieciešams apgūstamajā profesijā.” Savukārt ne pārāk Inesei paticis tas, ka daļai mācību biedru trūka motivācijas un arī nepieciešamo pamatzināšanu matemātikā galdnieka amata apguvei. Tāpēc kādā brīdī pasniedzējiem tomēr nācies skaidrot, piemēram, kā centimetrus pārveido par milimetriem. To daļa jauniešu nezināja, bet citi tādos brīžos garlaikojās. Inesei šķitis, ka daļu apmācāmo interesē tikai stipendija, ko piešķir visiem “Jauniešu garantijas” dalībniekiem, kuri apmeklē mācības, kā arī bezmaksas dzīvošana un ēdināšana, ko saņēma trūcīgie. Tāpēc arī ne visi mācības pabeidza. Inese toties bijusi sajūsmā, ka var kaut ko mācīties par brīvu, jo parasti pieaugušajiem skola maksā naudu, turklāt līdzās bezdarbnieka pabalstam varēja saņemt vēl stipendiju. Pat darba apģērbs audzēkņiem sagādāts. Vispirms topošajiem galdniekiem vajadzējis trenēt pacietību, mācoties strādāt tikai ar rokas instrumentiem, bez modernām tehnoloģijām. Tā tapusi gan taburete, gan kāpņu reliņi. Piešaut roku nebijis viegli, atzīst Inese. “Man šī darbošanās gan bija arī kā meditācija. Fiziski darbojoties, varēju pārdomāt savu dzīvi,” viņa teic.

Izveidots orģināls galds

CITI ŠOBRĪD LASA

Mācoties kokapstrādi, Inese apguva prasmes, kas nepieciešamas, lai īstenotu savu oriģinālo ideju – radīt multifunkcionālu galdu, ko var izmantot visdažādākajos veidos. Uz to Inesi iedvesmojuši viņas pašas bērni. Galda virsma veidota kā kaste, tāpēc to var izmantot rotaļām ar smiltīm, kas bērniem ļoti patīk, taču Latvijā spēlēties smilšu kastēs var tikai dažus mēnešus gadā. “Mans dēls ir ļoti aktīvs. Redzu, kā viņš nomierinās, rotaļājoties ar smiltīm,” stāsta Inese. Viņas radītajā galdā var izmantot gan parastas smiltis, gan jūras smiltis, gan kinētiskās. Turklāt galds veidots no mitrumizturīga materiāla, tāpēc tajā var liet arī ūdeni – piemēram, lai celtu dubļu pilis. Zem smilšukastes ievietotas ledlampiņas, kas saceltās smilšu pilis skaisti izgaismos. Kad rotaļas apnikušas un mazulis vēlas, piemēram, zīmēt, uz kastes var uzlikt izturīgu organiskā stikla plāksni un galds izmantojams kā parasts rakstāmgalds vai žurnālgaldiņš. Inese smej, ka plāksne lieti noder arī tāpēc, ka “gandrīz visiem mājās ir kaķi un viņiem smiltiņas ļoti patīk”. Galds, protams, patīk arī bērniem. Inese nesen piedalījusies izstādē “Ražots Saldū”. Viņa tur vēlējās reklamēt savu masāžas salonu, galds bija tikai paņemts līdzi, lai redzētu, vai šis produkts kādu vispār interesētu. Taču tas izraisīja krietni lielāku interesi nekā masāža. “Vienu brīdi ap galdu bija salipuši pat 15 bērni,” smej Inese. “Daudzi vecāki bija gatavi uzreiz pirkt, bet man jau pagaidām ir tikai viens galds. Tad nu cilvēki bija neapmierināti, kāpēc tad vispār to rādu.”

Inese plāno dibināt vēl vienu uzņēmumu, kas nodarbosies tieši ar šo galdu gatavošanu un pārdošanu. Autore stāsta, ka tiks izstrādāts vēl viens multifunkcionālā galda prototips: mazāks nekā pašreizējais. Turklāt viņa iecerējusi galdam pievienot arī atvilktni mantu glabāšanai. Vēl arī jāizdomā, kādas skrūves izmantot galdā, lai to varētu pārdot arī nesaliktā veidā un pircējs pats to mājās varētu salikt. Tas būtu sevišķi noderīgi, ja galdu piedāvātu arī pircējiem ārzemēs. Biznesa inkubatorā Ineses galds novērtēts kā eksportspējīgs. Inese lēš, ka galds varētu maksāt aptuveni 160 eiro, mazais galds – nedaudz mazāk.

Neraugoties uz savu jauno aizraušanos ar galdniecību, Inese atsākusi strādāt par masieri savā salonā “Pieskāriens”, kur lieti joprojām noder arī grāmatvedības zināšanas. Turklāt viņa atkal mācās – Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžā sākusi nu jau augstākā līmenī apgūt masāžu un arī hidroterapiju. “Mana meita arī brīnās: mamma atkal mācās. Bet man liekas, ka cilvēkam visu mūžu jāmācās, ja ne skolā, tad dzīves skolā. Cilvēkam ir jāattīstās, citādi būs degradācija,” spriež Inese.

UZZIŅA

* Vēl līdz septembra beigām jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem var pieteikties mācībām 22 profesionālās izglītības iestādēs, lai gada vai pusotra gada laikā apgūtu kādu no 33 programmā “Jauniešu garantija” piedāvātajām profesijām.

* Mācības ir bez maksas un to laikā iespējams saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī. Audzēknim nodrošina nepieciešamos mācību līdzekļus, bezmaksas dzīvošanu dienesta viesnīcā un karjeras atbalsta pasākumus.

* Mācības ietver 15 nedēļu ilgu kvalifikācijas praksi, kuras laikā ir apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja tas pamatoti nepieciešams. Vairāk: www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.