×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. maijs, 2016
Drukāt

“Tualešu kari” Amerikā. Vai cīņa par transpersonu tiesībām nonāks arī līdz Latvijai? (18)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV sabiedrībā viļņošanos izraisījis prezidenta Baraka Obamas aicinājums ļaut bērniem un jauniešiem, kuri ir transpersonas, skolās izmantot tualetes un ģērbtuves, kuras viņi uzskata par atbilstošām savai dzimtei jeb sociālajam dzimumam.

Ziemeļkarolīnas štats, kurā pie varas ir nevis Obamas pārstāvētā Demokrātu partija, bet gan uzskatu ziņā konservatīvā Republikāņu partija, izrādījis pretestību šai iecerei. Vienaldzīgo nav – Obamas iniciatīvu kritizē konservatīvie, bet prezidenta uzskatu piekritēji velta pārmetumus Ziemeļkarolīnas štata vadībai.

Šis ir viens no tā sauktajiem Lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) jautājumiem, kuriem B. Obama savas prezidentūras laikā pievērsis īpašu uzmanību. ASV prezidents uzskata, ka LGBT skolēni ir viegli ievainojami un sabiedrībai jāuzņemas atbildība, lai viņus aizsargātu.

“Runa ir par bērniem,” ASV prezidents uzsvēris intervijā interneta izdevumam “BuzzFeed News”. “Jāapzinās, ka dažkārt bērni, kuriem ir cita seksuālā orientācija vai kuri ir transpersonas, potenciāli var kļūt par dažāda veida uzbrukumu upuriem. Viņi ir ievainojami.”

Obamas bija veltīts likumiem, kas tiek pieņemti dažādās pavalstīs, lai liegtu transpersonām lietot tualetes, kas attiecas uz viņu izvēlēto dzimti (termina “dzimte” lietotāji to saprot kā “sociālu konstruktu”, kas nav saistīts ar bioloģisko dzimumu, ar to apzīmē sociālās lomas, uzvedību, pienākumus u.tml., kas konkrētajā kultūrā tiek piedēvēti sievietēm un vīriešiem, – Red.).

ASV prezidenta administrācija ir izplatījusi arī vadlīnijas, kuru gatavošanā bija iesaistīts arī Izglītības departaments. Noteikumi attiecas uz tualešu, ģērbtuvju, sporta komandu telpu, dzīvojamo u. c. telpu izmantošanu.

Obamas iniciatīva izpelnījusies plašu kritiku no republikāņu gubernatoriem dažādos štatos, piemēram, Ziemeļkarolīnas gubernators Pets Makrorijs uzsvēris, ka ar vadlīnijām federālā izpildvara pārkāpj savas robežas. “Tagad gan federālajām tiesām, gan ASV kongresam ir jāiejaucas, lai apturētu šo plaša mēroga izpildvaras robežu pārsniegšanu, kas skaidri pārkāpj konstitūcijas robežas,” uzsvēris Makrorijs.

Ziemeļkarolīnas štats kļuvis par lielāko pretestības cietoksni “tualešu likumiem”, un iesaistīts trijos tiesas procesos pret Federālo valdību šajā jautājumā, bet ASV Tieslietu departaments atbildējis, iesūdzot tiesā Ziemeļkarolīnas štatu.

Pazīstamais mūziķis Brūss Springstīns 8. maijā atcēla koncertu Ziemeļkarolīnā. Koncerta atcelšanu Springstīns pamatoja ar cīņu pret aizspriedumiem un neiecietību: “Tie ir spēcīgākie līdzekļi, kas man ir, – stāties pretim ar savu balsi pret tiem, kuri turpina grūst mūs atpakaļ tā vietā, lai virzītos uz priekšu.”

Tomēr Ziemeļkarolīna savas oficiālās politikas dēļ saskaras ne tikai ar kritiku no mūziķu puses, bet arī no starptautisku uzņēmumu diskriminējošās attieksmes. Interneta maksājumu uzņēmums “PayPal” paziņojis, ka tas Ziemeļkarolīnas likuma dēļ atsakās no plāniem štata lielākajā pilsētā Šarlotē atvērt savu biroju, kas pavalsts ekonomikai būtu nesis miljoniem dolāru un nodarbinātu 400 cilvēku.

ASV dzīvojošie latvieši Obamas iniciatīvu uztver ar dalītām jūtām – ir gan tautieši, kuri noskaņoti liberāli, gan tādi, kuri – konservatīvi. Teksasas universitātes asociētais profesors, endokrinologs Uģis Gruntmanis teic, ka viņa praksē esot daudz pacientu, kuri ir transpersonas, bet viņi esot vecāki par 18 gadiem.

“Pilnībā atbalstu transdzimumu tualešu ieviešanu, jo man būtu grūti saprast, kā zēns, kas tagad pēc hormonu saņemšanas izskatās kā meitene, vai meitene, kura pēc hormonu saņemšanas izskatās kā zēns, dotos uz “sava dzimuma” tualeti. Iespējams, cilvēki īsti neizprot šīs situācijas būtību,” tā Gruntmanis.

Citās domās ir savulaik Nebraskā dzīvojušais latvietis un nekustamo īpašumu eksperts Jānis Ritums. “Obamas iniciatīva ir pārspīlēta un nevajadzīga. Tas ir veids, kā Obama cenšas dabūt balsis demokrātu kandidātei Hilarijai Klintonei. Minētais jautājums nav lieta, ar ko būtu jānodarbojas prezidentam, tas jānosaka katrai pavalstij, nevis federālajai valdībai jāiejaucas to darbībā,” saka Ritums. Viņš ir pārliecināts, ka ASV prezidenta iniciatīvas izpausmes nonākšot arī līdz Latvijai.

Tomēr ASV vēstniecība Latvijā uzsver, ka Obamas iniciatīva ir iekšpolitisks jautājums un nav daļa no no kādas oficiālas ārpolitikas direktīvas.

Visu rakstu lasiet 24.maija “Latvijas Avīzē” un E-Izdevumā

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Es gan nebūtu priecīgs ja manas urinēšanas laikā tualetē ienāktu šāda ”lūriķe”, pisuāri parasti nav kabīnēs bet gan ir atvērti visiem ienākušo skatiem!

 2. Pasaule juk prata! Nevis reklamet bet likvidet vajag visus pedo homo un citas dabas kludas.

 3. Visa Rietumu pasaule brauc aizvien dziļākā grāvi:
  “Tagadējās “Rietumu vērtības” ir radušās kristīgo vērtību nolieguma rezultātā, tādēļ lielā mērā tās ir pat pretējas kristīgajām vērtībām. Var pat teikt, ka mūsdienu Rietumu civilizācija ir izveidojusies, noliedzot pati sevi, t.i., atsakoties no saviem pamatiem. To vietā tiek piedāvātas mūsdienu materiālās un politiski ideoloģiskās vērtības, kuras Rietumi nes pārējai pasaulei, uzskatot to par savu misiju. Taču mēs redzam, ka pārējai pasaulei ir iebildumi un ne visi šīs vērtības grib pieņemt. ”
  “Apriņķis.lv” intervija ar Latvijas Universitātes asociēto profesoru Hariju Tumanu. (19.01.2016.)

 4. veltījums autoram, Vikmanim Atbildēt

  Paldies par rakstu. Kāpec raksta stils nav izturēts? Kamdēļ jūs jaucat kopā t.i. novienadojat barbarismus (“štatus”) ar latvisku apzīmējumu (pavalsts)?

 5. Obama ar izvirtības popularizēšanu un reklama, un ģenderismu ir iebraucis dziļā grāvī. Viņš to dara K;lintones atbalstam, kas ir tīrā homoseku un ģenderisma atbalstītāja. To viņa nav slepusi iepriekš. Mūsu cilvēkiem j ābūt ļoti uzmanīgiem uz tādiem pseido draugiem.

 6. Vispār jau, sasniedzot noteiktu labklājības līmeni, var gadīties, ka tualetes nav vajadzīgas, jo nav ko dir…
  Mēs to noteikti paveiksim!

 7. Vienotības ģenderistu sekta Atbildēt

  ** tiek maskētas zem gender jeb bezdzmuma izdzimteņu maskas. Turam Latviju tīru no šadām pseido teorijām un mentālajiem vīrusiem ar ko cenšas skalot smadzenes berniem un pieaugušajiem. Pietiek jau ar migrantiem- teroristiem kuru invāzijas lobiji un aizstāvji parasti ir no šo izdzimteņu sektas kas ienīst visus normālos.

 8. Nesaprotu, vai tad būs 4 veidu tualetes, vai triju? Ja jau kāds puika izskatās un sevi uzskata par meiteni, lai čurā sēžot sieviešu havajā, bet pārpuikots skuķis lai mācās čurāt stāvot.

 9. ko dakteri jums nestāsta Atbildēt

  Ja netīrības izraisītu infekciju perēklis ir Āfrika, tad galvas sērgas pārsvarā nākot no Štatiem …

 10. Būs ļoti sarežģīti Atbildēt

  Tualetes un ģērbtuves transpersonām,mošejas musulmaņiem,tempļi hinduistiem un pagodas budistiem,atsevišķas bēgļu nometnes šiītiem un sunnītiem,praidi,viendzimuma laulības un dzimuma mainīšana,eitanāzija un suņu saslimšana,zemnieku neziņa par Rail Baltica maršruta galīgo variantu,globālā sasilšana un sagaidāmā ūdens līmeņa celšanās,kūlas dedzināšana un palielinātās bēgļu kvotas,Stambulas konvencija,Kaimiņa partija,algu samazināšanās Pierīgas reģionu skolotājiem,maksa par elektroenerģijas neizmantošanu no 1.jūlija,21% PVN namu apsaimniekošanas maksai,ZZS rosinājums ieviest Vides ministriju un Latvijas pievienošanās bagātākajām valstīm…

  • vai neesat pamanījis, ka dzīve vispār ir ļoti sarežģīta. Gulēt tikai savā alā un neko citu nepieņemt vēl nenozīmē, ka nekā cita pasaulē nav

   • Vai tad šīs garīgās kroplības ir jāpieņem un jāatbalsta? Labāk tad atjaunot Francijas senās tradīcijas, ka sulainis staigāja ar spaini un, kuram vajadzēja,, tas nokārtojās.

 11. Pavisam noteikti Atbildēt

  Par to varat ne mirkli nešaubīties! Praidi taču atnāca! Drīzāk jau līdz Latvijai nenonāks progresīvais ienākuma nodoklis,kas ASV tika ieviests jau no 1917.gada,kad par tādām transpersonām un viņu tualešu problēmām,ASV vēl neviens pat nenojauta! Un nenonāks tik drīz līdz Latvijai arī samazinātā PVN likme ikdienas pārtikai,kas Latvijā pat formas rupjmaizes klaipiņam ir otra augstākā visā pasaulē! Vienīgais izņēmums ir pārtikusī Dānija,kurā arī visiem pārtikas produktiem ir noteikta 25% PVN likme! Pretstatā Dānijai piederošajai autonomajai Grenlandei,kur visiem pārtikas produktiem tiek piemērota 0% PVN likme.

 12. Lielākais kretīns no ASV prezidentiem. Nevienu reālu problēmu nav spējis atrisināt, nu cīnīsies pa atejām un ar globālo sasilšanu.

 13. Pakaļ Amerikai, skriešus marš!

 14. Baleliniem nudien iestājusies intelektualaa mazspēja))) Par ko tad Rēders un pārējā liberastu komanda .. plēsa? Par ko tad Stambulas konvencija runā? Protams , kā liberāļi grib šos mēslus ievazat arī Eiropā.. Latvijas sorositu nesnauz..

  • Nevis grib ievazāt,bet sen jau ir ievazājuši.Un Latvija jau aizskrēja un parakstīja tik”nepieciešamo”konvenciju,bet Obamam vēl jāizšauj pēdējais pulveris pirms prezidentūras beigām.Nekā svarīgāka viņam nebija,ko darīt.

 15. Trūkst vārdu... Atbildēt

  Vai patiešām daļa pasaules jūk prātā?! Prezidents,tualetes,transpersonas,bērni …visi vienā jūklī ! Praktisks jautājums raksta garā – kurā tualetē vai ģērbtuvē, vai pirtī lai iet tas,kuram ir organiski nepieņemama ieteicamā kārtība ? Par to nemaz nav padomāts. Tātad,teorija nav kvalitatīvi,vispusīgi izstrādāta,bet sasteigta! Pārstrādāt!!! Citādi normālās, netranspersonas , jutīsies diskriminētas.

Draugiem Facebook Twitter Google+