×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
25. maijs, 2016
Drukāt

Tiesībsargs: nevar uzspiest Satversmei pretrunā esošas vērtības (5)

Foto - REUTERS/SCANPIX/LETAFoto - REUTERS/SCANPIX/LETA

"Dzimumneitrālā" tualete Kalifornijas universitātē.

ASV sabiedrībā viļņošanos izraisījis prezidenta Baraka Obamas aicinājums ļaut bērniem un jauniešiem, kas ir transpersonas, skolās izmantot tualetes un ģērbtuves, kuras viņi uzskata par atbilstošām savai dzimtei jeb sociālajam dzimumam. Ziemeļkarolīnas štats, kurā pie varas ir nevis Obamas pārstāvētā Demokrātu partija, bet gan uzskatu ziņā konservatīvā Republikāņu partija, izrādījis pretestību šai iecerei. Vienaldzīgo nav – Obamas iniciatīvu kritizē konservatīvie, bet prezidenta uzskatu piekritēji velta pārmetumus Ziemeļkarolīnas štata vadībai.

Šīs ziņas Latviju sasniedza vienlaikus ar diskusijām pašu mājās par Stambulas konvenciju. Tās pretinieki kā vienu no argumentiem minēja arī to, ka pēc konvencijas parakstīšanas Latvijā tiktu dota zaļā gaisma tā sauktajai dženderisma ideoloģijai (no vārda “gender” angļu valodā – “dzimte”), proti, ka cilvēks var izvēlēties savu “dzimti” un tad, piemēram, vīrietis, izlēmis, ka viņš ir sieviete, iešot sieviešu tualetēs vai dušās. Konvencijas atbalstītāji gan iebilda, ka šajā dokumentā par to neesot runas.

 

“Obama nav karalis”

Šis ir viens no tā sauktajiem Lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) jautājumiem, kuriem B. Obama savas prezidentūras laikā pievērsis īpašu uzmanību. ASV prezidents uzskata, ka LGBT skolēni ir viegli ievainojami un sabiedrībai jāuzņemas atbildība, lai viņus aizsargātu. “Runa ir par bērniem,” ASV prezidents uzsvēris intervijā interneta izdevumam “Bu­zz Feed News”. “Jāapzinās, ka dažkārt bērni, kuriem ir cita seksuālā orientācija vai kuri ir transpersonas, potenciāli var kļūt par dažāda veida uzbrukumu upuriem. Viņi ir ievainojami.” ASV prezidenta komentārs bija veltīts likumiem, kas tiek pieņemti dažādās pavalstīs, lai liegtu transpersonām lietot tualetes, kas attiecas uz viņu izvēlēto dzimti (termina “dzimte” lietotāji to saprot kā “sociālu konstruktu”, kas nav saistīts ar bioloģisko dzimumu, ar to apzīmē sociālās lomas, uzvedību, pienākumus u.tml., kas konkrētajā kultūrā tiek piedēvēti sievietēm un vīriešiem. – Red.). ASV prezidenta administrācija ir izplatījusi arī vadlīnijas, kuru gatavošanā bija iesaistīts arī izglītības departaments. Noteikumi attiecas uz tualešu, ģērbtuvju, sporta komandu telpu, dzīvojamo u. c. telpu izmantošanu.

Obamas iniciatīva izpelnījusies plašu kritiku no republikāņu gubernatoriem dažādos štatos, piemēram, Ziemeļkarolīnas gubernators Pets Makrorijs uzsvēris, ka ar vadlīnijām federālā izpildvara pārkāpj savas robežas. “Tagad gan federālajām tiesām, gan ASV Kongresam ir jāiejaucas, lai apturētu šo plaša mēroga izpildvaras robežu pārsniegšanu, kas skaidri pārkāpj konstitūcijas robežas,” uzsvēris P. Makrorijs. Tikmēr Kentuki štata gubernators Mets Bevins uzskata, ka skolām nav jāpakļaujas šāda veida iebiedēšanai, bet republikāņu kongresmenis Tomass Meisijs, kurš ievēlēts no Kentuki štata, uzsvēris: “Nedz prezidentam, nedz Kongresam nav konstitucionāla mandāta noteikt “tualešu politiku” piecdesmit ASV štatos.” Viņš arī piebildis, ka līdzās skolu pusdienu taloniem nesenais tualešu rīkojums ir vēl viens iemesls, lai atteiktos no Federālā Izglītības departamenta. Asa reakcija uz Obamas “tualešu vadlīnijām” sekojusi arī no konservatīvā Teksasas štata, kura gubernators Gregs Ebots uzsvēris, ka Teksasa cīnīsies pret vadlīnijām, uzsverot, ka “Obama nav karalis”.

 

Springstīns un “PayPal” pret Ziemeļkarolīnu

Ieviešot tā sauktās tualešu vadlīnijas, bija skaidrs, ka tās radīs domstarpības ASV sabiedrībā. Lielākais pretestības cietoksnis “tualešu likumiem” ir Ziemeļkarolīnas štats. Pazīstamais mūziķis Brūss Springstīns 8. maijā atcēla koncertu Ziemeļkarolīnā. B. Springstīns seksuālo minoritāšu kontekstā ir pazīstams ar dziesmu filmai “Filadelfija”, kas vēsta par HIV inficētu homoseksuālas orientācijas juristu, kurš šā iemesla dēļ tiek atlaists no darba. Koncerta atcelšanu B. Springstīns pamatoja ar cīņu pret aizspriedumiem un neiecietību: “Tie ir spēcīgākie līdzekļi, kas man ir, – stāties pretim ar savu balsi pret tiem, kuri turpina grūst mūs atpakaļ tā vietā, lai virzītos uz priekšu.”

Tomēr Ziemeļkarolīna savas oficiālās politikas dēļ saskaras ne tikai ar kritiku no mūziķu puses, bet arī no starptautisku uzņēmumu diskriminējošās attieksmes. Interneta maksājumu uzņēmums “PayPal” paziņojis, ka tas Ziemeļkarolīnas likuma dēļ atsakās no plāniem štata lielākajā pilsētā Šarlotē atvērt savu biroju, kas pavalsts ekonomikai būtu nesis miljoniem dolāru un nodarbinātu 400 cilvēku. Kā raksta laikraksts “The Washington Post”, kritiski pret Ziemeļkarolīnas politiku ir arī tādi ASV uzņēmējdarbības flagmaņi kā “Apple”, “Google” un “American Airlines”. Nacionālā basketbola asociācija (NBA), pēc laikraksta ziņām, apsver 2017. gada “Visu zvaigžņu spēlei” izvēlēties citu norises vietu, nevis Šarloti, kā iepriekš plānots.

Ziemeļkarolīnas štats ir iesaistīts trijos tiesas procesos pret Federālo valdību šajā jautājumā, bet ASV Tieslietu departaments atbildējis, iesūdzot tiesā Ziemeļkarolīnas štatu.

 

ASV latvieši gan slavē, gan peļ

ASV dzīvojošie latvieši Obamas iniciatīvu uztver ar dalītām jūtām – ir gan tautieši, kuri noskaņoti liberāli, gan tādi, kuri noskaņoti konservatīvi. Teksasas universitātes endokrinologs Uģis Gruntmanis teic, ka viņa praksē esot daudz pacientu, kuri ir transpersonas, bet viņi esot vecāki par 18 gadiem. “Pilnībā atbalstu transdzimumu tualešu ieviešanu, jo man būtu grūti saprast, kā zēns, kas tagad pēc hormonu saņemšanas izskatās kā meitene, vai meitene, kura pēc hormonu saņemšanas izskatās kā zēns, dotos uz “sava dzimuma” tualeti. Iespējams, cilvēki īsti neizprot šīs situācijas būtību,” tā U. Gruntmanis. Viņš B. Obamas iniciatīvu neuztverot kā labēju vai kreisu politiku, bet gan kā elementāru cilvēcību.

Atbalstu Obamas iniciatīvai pauž arī latviešu izcelsmes ārsts no Sietlas Juris Vaters, kurš uzskata, ka transdzimuma jautājums ir liecība Amerikas sabiedrības gatavībai pieņemt pārmaiņas un spēt tām ātri pielāgoties. “Nesenās vēstures liecības par citas ādas krāsas cilvēku diskrimināciju ir briesmīgas. Tomēr spēja atteikties no mazākumu grupas pazemojošiem apzīmējumiem, kā arī tolerances, iecietības un saprašanas izpausmes ir patiess Amerikas cilvēku kā sabiedrības spēks. Mani geju draugi Latvijā joprojām atrodas mokošās izjūtās un neredz pārmaiņas savā zemē. Daudzi ir gatavi atstāt savu dzimteni un doties projām uz valstīm, kur liberālās vērtības ir visiem pieņemamas,” uzskata J. Vaters.

Citās domās ir savulaik Nebraskā dzīvojušais latvietis un nekustamo īpašumu eksperts Jānis Ritums. “Obamas iniciatīva ir pārspīlēta un nevajadzīga. Tas ir veids, kā Obama cenšas dabūt balsis demokrātu kandidātei Hilarijai Klintonei. Minētais jautājums nav lieta, ar ko būtu jānodarbojas prezidentam, tas jānosaka katrai pavalstij, nevis federālajai valdībai jāiejaucas to darbībā,” saka J. Ritums. Viņš pārliecināts, ka Obamas iniciatīvas izpausmes nonākšot arī līdz Latvijai. “Agri vai vēlu tas notiks, viss sliktais no Amerikas atnāk līdz Latvijai,” spriež J. Ritums, kurš ir arī sašutis, ka pagājušonedēļ divas dienas pie ASV vēstniecības Latvijā plīvojis varavīksnes karogs, kas simbolizē LGBT kopienu. J. Ritums saskatot cerību ASV uzņēmējā Donaldā Trampā, kurš, visticamāk, kļūs par Republikāņu partijas kandidātu gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās.

 

Nebūšot ASV ārpolitikas jautājums

Obama pats izteicies, ka viņa iniciatīvai esot ieteikuma raksturs. “Pastāv skolu rajoni, kas ir cīnījušies ar šo problēmu, veikuši labu darbu un ir ieviesuši risinājumu, kas ir labs ikvienam, un jūs varat mācīties no labās prakses piemēriem. To arī mēs iesakām,” uzsvēris prezidents. Tomēr laikraksts “The New York Times” norāda, ka Obamas direktīva ir kas vairāk par ieteikumu. “Lai arī tai nav likuma spēka, tomēr tā signalizē, kā prezidenta administrācija interpretē federālos normatīvos aktus, nesot līdzi slēptus draudus, ka skolas, kuras rīkojas pretēji, var zaudēt federālo finansējumu,” raksta laikraksts.

LGBT tiesību aizstāvība bieži ir tas jautājums, kuru ASV mēģina veicināt ārvalstīs. Piemēram, ASV vēstniecības darbinieki piedalās “praidos”, un tā noticis arī Latvijā. Šogad 17. un 18. maijā pie ASV vēstniecības Latvijā plīvoja LGBT varavīksnes karogs, atzīmējot Starptautisko dienu pret homofobiju, transfobiju un bifobiju.

Tomēr tā sauktos tualešu likumus ASV neattiecināšot uz savu ārpolitiku. “Prezidenta Baraka Obamas direktīva ir paredzēta, lai instruētu valsts un pašvaldību skolas, lai tās ļautu izmantot tualetes transdzimuma skolēniem atbilstoši viņi dzimtes identitātei. Prezidents ir teicis, ka sabiedrībai ar cieņu ir jāaizsargā ievainojamie bērni. Tas ir ASV iekšpolitisks jautājums un nav daļa no kādas oficiālas ārpolitikas direktīvas,” atbildē “LA” uzsvēra ASV vēstniecības Latvijā publisko attiecību nodaļa.

 

UZZIŅA

Kas ir transpersona?

* Dzimums, kas cilvēkam tiek oficiāli norādīts piedzimstot (vīrietis vai sieviete), ir balstīts uz fiziskām pazīmēm. Bet transpersona ir cilvēks, kura dzimuma identitāte atšķiras un/vai kurš savu dzimuma identitāti pauž atšķirīgi no identitātes, kas tam norādīta piedzimstot.

* Transpersona var izvēlēties paust savu dzimuma identitāti dažādos veidos. Lai fiziskās izmaiņas padarītu pastāvīgas, var veikt ķirurģisku operāciju vai hormonu terapiju. Dzimuma identitāti var paust arī ar apģērba un kosmētikas palīdzību. Transvestīti ir cilvēki, kuriem patīk pārģērbties pretējā dzimuma drēbēs, viņi veido vislielāko transpersonu grupu. Pārģērbšanās motīvs var būt dažāds, kādam tas ir identitātes jautājums vai emocionāls komforts, kādam joks vai seksuāls uzbudinājums. Liela daļa transvestītu ir vīrieši, kurus seksuāli piesaista sievietes.

* Transpersona var būt heteroseksuāla, homoseksuāla vai biseksuāla.

Izmantota informācija no fra.europa.eu un skapis.eu

 

Viedoklis

Tiesībsargs: “Nevar uzspiest ieviest vērtības, kas ir pretrunā ar Satversmi.”

Latvijas tiesībsargs Juris Jansons norāda, ka Latvijai daudzos jautājumos ir tuvs ASV cilvēktiesību virziens, taču Latvijā tās tiek īstenotas, balstoties uz Satversmē noteiktajiem principiem un ir jāņem vērā Latvijā valdošā sociālā realitāte. “Jautājums ir, vai Latvijas sabiedrība būtu gatava šādiem jaunievedumiem, turklāt juridiski tādas iespējas nepastāv,” saka J. Jansons. Pētījumi neparādot, ka Latvijā pastāv līdzīga situācija kā ASV, bet, ja būtu nepieciešams, tad transpersonām teorētiski varētu atvēlēt atsevišķas tualetes, taču nekādā gadījumā nepieļaut, ka cilvēki varētu izvēlēties tualetes, balstoties uz savu sociālo dzimumu. Tiesībsargs uzsver, ka būtiskākais ir Latvijas konstitucionālais rangs un Latvijai neviens nevar uzspiest ieviest vērtības, kas būtu pretrunā ar Satversmi un Latvijas kultūras tradīcijām. “Būtu jocīgi, ja mēs jauktos citu valstu dzīvē un mācītu, ka tām jādara tāpat kā mums,” sacīja J. Jansons.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Amerikas latviete Atbildēt

  Dārgajam Jurim Vateram no Sietlas, kurš tik ļoti rūpējas par melnādainajiem. Kurā Sietlas rajonā pats mitinās? Vai tik ne tajā, kur melno nav? Jo Sietla ir pēc rases vissegregētākā pilsēta, Vaters noteikti dzīvo Sietlas ziemeļos, kur melno nav. Divkosība.

 2. Cilvēki! Runa ir par bērniem! Kādas vēl tur pieaugušas transpersonas!
  Obamas lēmums bija par SKOLĀM, nevis pieaugušo klubiņiem!

 3. Kāpēc bērnam tiek doti dzimumhormoni?!! Viņi tur, ko, prātu nodzēruši? Bērns nav tiesīgs pieņemt tādus lēmumus. Ja tos pieņēmis vecāks ar ārstu, kur ir robeža? Es varbūt gribu, lai mans bērns ir suns, dosim hormonus, vai sirdi pārstādīsim, vai?

 4. Ja vienkāršak āksti, ja patiesi – garīgi slimi cilvēki. Dievs ir radījis vīrieti un sievieti , tad tā tam ir jāpaliek arī visā sadzīvē.
  Nezin kāpēc ši garīgā slimība izplatās arī Latvijā – tautas vēsturē., tas ir tautas dziesmās par to nu nav nekādi teikts. Ar to arī viss izteikts un pie tā ir jāpieturās.

 5. Stambulas konvencija ir tikai kārtējais solis prātu izkūkojušo liberastu “vērtību” ieviešanai arī pie mums. Tālāk sekos nākamie soļi. Visi, kam riebj šie murgi, parakstieties MANABALSS.LV pret Stambulas konvencijas ratifikāciju!

Draugiem Facebook Twitter Google+