Praktiski
Dārzs

Tūbainais ķirsis: cik liels izaugs? Vai būs laba ražība? 0

Foto – Shutterstock

“Cik liels aug tūbainais ķirsis? Vai tam ir laba ražība?” ANNA LIEPA

Tūbainais ķirsis (Cerasus tomentosa syn. Prunus tomentosa) ir samērā tuvs plūmju, persiku, aprikožu un mandeļu radinieks. Vasarzaļie krūmi ir vidēji augsti (sasniedz 1–1,5 m), veido noapaļotu krūmu ar biezu, līdz 1,5 m platu zarojumu. Lapas ir pelēkzaļas. Krūmi uzzied smalkiem, gaiši sārtiem ziediņiem un ir ļoti dekoratīvi. Tas notiek pirms salapošanas (maija vidū) reizē ar citiem ķiršiem. Necieš ziemas ar biežiem atkušņiem, jo tas bojā ziedpumpurus.

Ražo gandrīz katru gadu, ja vien pavasarī nav bijušas spēcīgas salnas un ķirši nav cietuši. Blakus jāstāda divi trīs krūmi, jo tad iegūst lielākas ražas. No pieauguša krūma var novākt 3–4 kg augļu. Koši sarkanie, apaļie auglīši ienākas jūlijā, ir mazāki nekā skābajiem ķiršiem, bet ir sulīgi, saldskābi, garšīgi, ar plānu miziņu. Sēkl­audži sāk ražot 3.–4. gadā pēc sējas. Krūmus dārzā stāda apmēram 2 m attālumā citu no cita, bet dzīvžogā – 1 m attālu. Īpaši veidot nav vajadzīgs, izgriež tikai nokaltušos, bojātos zarus un tos, kas pārāk sabiezina krūmu.

Audzēšanai piemērotas saulainas vietas un auglīgas, caurlaidīgas augsnes ar paaugstinātu kaļķa saturu. Pacieš sausumu. Neder pārāk mitras vietas, kā arī smagas māla augsnes. Tūbaino ķiršu mūžs nav ilgs, jo vecāki krūmi sāk slimot. Bīstams ir ķiršu mēris – pavasarī jaunie dzinumi galotnē nobrūnē, vēlāk nokalst viss zars. Lai ierobežotu slimības izplatību, laikus jāizgriež un jālikvidē slimie dzinumi.

Saistītie raksti
LA.lv