Mobilā versija
+3.9°C
Velta, Velda
Piektdiena, 24. novembris, 2017
5. marts, 2015
Drukāt

Tūbainais ķirsis: cik liels izaugs? Vai būs laba ražība? (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
STĀDU IEGĀDE

• Buciņu stādaudzētavā (Burtnieku pagastā) maija sākumā būs pārdošanā 10–20 cm gari tūbainā ķirša sējeņi par 4–5 eiro.

• Kokaudzētavā “Bulduri” aprīlī varēs iegādāties tūbainā ķirša konteinerstādus par 5 eiro.

“Cik liels aug tūbainais ķirsis? Vai tam ir laba ražība? Kur var iegādāties stādus?” ANNA LIEPA

Tūbainais ķirsis (Cerasus tomentosa syn. Prunus tomentosa) ir samērā tuvs plūmju, persiku, aprikožu un mandeļu radinieks. Vasarzaļie krūmi ir vidēji augsti (sasniedz 1–1,5 m), veido noapaļotu krūmu ar biezu, līdz 1,5 m platu zarojumu. Lapas ir pelēkzaļas. Krūmi uzzied smalkiem, gaiši sārtiem ziediņiem un ir ļoti dekoratīvi. Tas notiek pirms salapošanas (maija vidū) reizē ar citiem ķiršiem. Necieš ziemas ar biežiem atkušņiem, jo tas bojā ziedpumpurus.

Ražo gandrīz katru gadu, ja vien pavasarī nav bijušas spēcīgas salnas un ķirši nav cietuši. Blakus jāstāda divi trīs krūmi, jo tad iegūst lielākas ražas. Buciņu stādaudzētavas vadītāja Irina Simanoviča stāsta, ka no pieauguša krūma var novākt 3–4 kg augļu. Koši sarkanie, apaļie auglīši ienākas jūlijā, ir mazāki nekā skābajiem ķiršiem, bet ir sulīgi, saldskābi, garšīgi, ar plānu miziņu. Sēkl­audži sāk ražot 3.–4. gadā pēc sējas. Krūmus dārzā stāda apmēram 2 m attālumā citu no cita, bet dzīvžogā – 1 m attālu. Īpaši veidot nav vajadzīgs, izgriež tikai nokaltušos, bojātos zarus un tos, kas pārāk sabiezina krūmu.

Audzēšanai piemērotas saulainas vietas un auglīgas, caurlaidīgas augsnes ar paaugstinātu kaļķa saturu. Pacieš sausumu. Neder pārāk mitras vietas, kā arī smagas māla augsnes. Tūbaino ķiršu mūžs nav ilgs, jo vecāki krūmi sāk slimot. Bīstams ir ķiršu mēris – pavasarī jaunie dzinumi galotnē nobrūnē, vēlāk nokalst viss zars. Lai ierobežotu slimības izplatību, laikus jāizgriež un jālikvidē slimie dzinumi.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Manā dārzā aug jau 10.gadus. Šogad daudz ogu krūmiem, ko pavasarī neizgriezu. Tā kā Latvijā audzēt var. Ogas garšīgas.

  2. Prakse gan rāda, ka šo ķirsi Latvijā audzēt ir bezjēdzīgi. Šis ķirsis principā p[ie mums nevar augt, jo līdzīgi, kā ciedru priede, nepārdžīvo mūsu ziemas. Savā dzimtenē – Usūrijā nav atkušņu ziemas vidū, kā pie mums. Lidzko ziemas vidū uz kādu brīdi iestājas atkusnis, kociņš atmostas un sāk vērt vaļā pumpurus. Nākošais sals kociņu nosaldē, ar to arī viss beidzas. Tāpēc silti iesaku padomāt, pirms pirkt stādus. Protams, mazās odziņas bez kātiņiem ir garšīgas, bet kociņš šeit neiedzīvojas, jāveic liels selekcijas darbs, lai izveidotu šeit augošu tūbainā ķirš sķirni.

  3. nu nezinu, kas tiem tūbainajiem ķiršiem kaišs, bet pa 10 ogām vairāk nemēdz būt. Varbūt nepatīk mālainā augsne. No diviem krūmiņiem viens paliek gandrīz bez lapām. Vienīgais dēļ ziediem neesmu tos izmetis.

  4. ŠIE IR GARŠĪGĀKIE ĶIRŠI NO VISĀM ĶIRSU ŠĶIRNĒM

Draugiem Facebook Twitter Google+