×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. jūnijs, 2014
Drukāt

Tūjas kā lodes – kā tādas izveidot?

Foto - LETAFoto - LETA

“Vecrīgā pie kafejnīcām katru vasaru tiek izliktas tūjas, kam ir diezgan resni, gari kāti un zaļas vai dzeltenas skujas. Kā šādas lodes var izveidot?
” Z. SĒJĀNE RĪGĀ

– Lai iegūtu lodveida tūju, tā ik gadu jācērp; ja nepieciešams, pat vairākas reizes sezonā, – saka Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadošā pētniece Ināra Bondare.

Izvēlas 1–1,4 m augstu skujkoku un apmēram 1 m augstumā no zemes tam atkailina stumbru – noņem skujas, atstājot kailu kātu. Stumbra augšdaļā palikušos 30–40 cm sāk regulāri veidot. Lodveida formu (blīvu, kompaktu vainagu) augam var panākt apmēram trīs gadu laikā. Stumbriņš jāapcērp regulāri, lai skujkoka augšējā daļa intensīvāk augtu.

Baltezera kokaudzētavas īpašnieks Varis Kazaks iesaka šādu frizūru veidot vecākiem skujkokiem, kam ir bojāti apakšējie zari. Nereti suņi un kaķi izvēlas tūjas par savas iezīmējamās teritorijas robežstabiem. Tām zari nomelnē un kalst, vainaga apakšdaļa kļūst kaila. Apgriežot bojātos augus, no defekta var iegūt efektu.

Tūju lodes nevajadzētu veidot zemajām un lēnaudzīgajām šķirnēm, kas desmit gadu laikā izaug tikai 50–60 cm garas. Neder arī liela auguma skujkoki (piemēram, ‘Smaragd’), kas sasniedz 6 m augstumu, jo tie aug ļoti intensīvi, tāpēc ir grūtāk veidojami. Pateicīgāks materiāls ir ‘Europe Gold’ (zeltaini dzeltenas, bet ziemā oranždzeltenas skujas), ‘Golden Globe’ (visu gadu zeltaini dzeltenas skujas) – šīs tūjas neaug pārāk augstas. Var mēģināt apcirpt arī tūju ‘Dumosa’, kas veido ļoti biezu, zaļu un kuplu vainagu, taču lēni aug.

Pieaugot bumbas izmēriem, resnumā piebriest arī kāts. Jo tas druknāks, jo stabilāk notur augu. Lai vējā vai lietusgāzēs kociņš neizliektos, pirmajos gados tūju nepieciešams piesiet pie balsta.

Tūjas parasti nepotē. Nacionālajā botāniskajā dārzā lodveida formu iegūšanai (ar potēšanas metodi) uz kāta parasti izmanto egļu un priežu pundurformas. Īvju lodes uz sava stumbra veido līdzīgi tūjām. Vienīgi tām atšķirībā no tūjām aug vairāki centrālie zari, tāpēc jāizvēlas viens, bet pārējie jāizgriež. Tad var sākt cirpšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+