×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2012
Drukāt

Tūjas no spraudeņiem

tuja

“Kā ar spraudeņiem pavairot tūjas?” 
Ilona

 

Tūju spraudeņu gatavošanai izvēlas veselīgus, vecākaugam raksturīgus sānu dzinumus. Tātad ņem jaunu dzinumu, nogriežot aptuveni 10 cm garu spraudeni 2 – 3 mm zem mezgla, un atplēš no divgadīga zara koksnes tā, lai pie pamatnes paliek maza vecās koksnes un mizas pēdiņa (šajā mizas gabaliņā koncentrējas augšanas hormoni, kas sekmē apsakņošanos). Ja pēdiņa ir garāka par puscentimetru, to ar asu nazi vai žileti saīsina. Pēc tam spraudeņa apakšējo daļu (1 – 3 cm attālumā no pēdiņas) attīra no skujām.

Indulis Branaburgs tūjas iesaka pavairot aprīļa beigās, maija sākumā. Spraudeņus var likt 1 – 2 centimetru dziļumā podos, kastītēs vai dobēs uz lauka. Substrātam izmanto mitru kūdru (pH 5), virs kuras uzbērta smalkas grants vai smilts kārtiņa.

Spraudeņus izvieto noēnotā vietā – lecektī, kas ierīkota zem liela koka. Var arī virs kastītes izveidot karkasu no koka latiņām, pārsedzot tās ar plēvi. Substrātu vasarā regulāri rasina, tam jābūt mēreni mitram. Pēc 20 – 30 dienām spraudeņiem sāk veidoties kalluss. Līdz septembra vidum tūju stādiem izaug mazas, baltas saknītes. Apsakņotos spraudeņus atstāj lecektī. Pirms ziemas nosedz ar skujkoku zariem un plēves rāmjiem, lai augi nemirkst ūdenī. Nākamajā pavasarī tos var stādīt laukā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+