Politika

Tukišam nepatīk krievu valoda ministrijā
 16

Foto – LETA

Izglītības un zinātnes ministra Vjačeslava Dombrovska padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Reinis Tukišs, kurš jaunajam ministram bija “palicis mantojumā” no Roberta Ķīļa, pametis darbu ministrijā.

 

Lēmums par to tika pieņemts jau pagājušajā nedēļā, taču vakar R. Tukišs atklāja aiziešanas iemeslus. Viens no ieganstiem: ministrs sarunās ar biroja vadītāju Annu Kononovu izmantojis krievu valodu. Jautāts, vai tā abi runājuši tikai savā starpā vai arī ar citiem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbiniekiem, R. Tukišs teica: “Es atturētos paust detaļas, bet tas, kas notika, man nav pieņemami, birojā izveidojās nepatīkama situācija.”

V. Dombrovskis man apliecināja, ka mēdzot runāt krieviski arī ar savu padomnieci augstākās izglītības un zinātnes jomā Nelliju Titovu, kura R. Ķīļa laikā vadīja ministra biroju: “Esam krievi, tādēļ savā starpā runājam krieviski, bet ministrijas darba valoda ir latviešu, un ar citiem runājam latviski.” V. Dombrovskis neizprot, kādā veidā krievu valoda padomniekam varējusi sagādāt neērtības, ja pēdējā mēneša laikā ticies ar padomnieku vienu reizi, un “tad Anna nemaz nebija klāt, līdz ar to mēs nevarējām runāt ne krieviski, ne kā citādi”.

Tāpat R. Tukišs apgalvoja, ka ministra biroja darbs esot haotisks. Mēneša laikā nav notikusi neviena kopīga darbinieku un ministra sanāksme. V. Dombrovskis apstiprināja, ka tiešām sanāksmes vēl nav notikušas, jo bijis gan vizītēs, gan ticies ar sociālajiem partneriem, cenšoties uzlabot attiecības starp IZM un nozari.

Neoficiāla informācija gan liecina, ka R. Tukišs nevarot sastrādāties ar V. Dombrovski atšķirīgā darba stila dēļ. Ķīļa padomnieks bažījas, ka jaunais ministrs vairs neuzturēšot pārmetumus Augstākās izglītības padomei par nekvalitatīvi organizētu studiju programmu izvērtējumu, kā arī paslaucīšot zem paklāja citus nozarei nepatīkamus jautājumus.

V. Dombrovskim iesniegts ziņojums, kurā atzīts, ka “Deloitte Latvia” auditā atklātie pārkāpumi tiešām bijuši, bet ministrs neesot reaģējis. Ministrs toties sacīja, ka ziņojums nav viennozīmīgs. Kas tieši tajā teikts, viņš neatklāja: “Neesmu drošs, ka drīkstu to jau tagad apspriest. Ziņojumu saņēmu tikai pirms dažām dienām, un tas, ka neesmu vēl reaģējis, nenozīmē, ka paslaucīšu to zem paklāja.”

Arī skolotāju motivācijas programmas ieviešana tikšot atlikta līdz 2016. gadam. V. Dombrovskis apgalvoja, ka negrasoties to atlikt, taču nedrīkst aizmirst, ka programmu varēs īstenot vien tad, ja valsts budžetā tiks piešķirts finansējums.

IZM parlamentārā sekretāre Inga Vanaga sacīja, ka ministrs un biroja vadītāja ar viņu runājot tikai latviski, valsts valodā notiek arī IZM vadības sēdes. I. Vanaga nenoliedza, ka pirmās V. Dombrovska darba nedēļas nav bijušas vieglas, “taču jābūt iecietīgiem, gan jau tālāk darbs ritēs raitāk”.

I. Vanaga neapstiprināja neoficiālo informāciju, ka IZM varētu pamest vēl kādi augsta līmeņa darbinieki. Viņa pieļāva: ja tas tiešām notiktu, tad, visticamāk, lielās slodzes un neatbilstošā atalgojuma, ne ministra darba stila dēļ.

LA.lv