×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. februāris, 2012
Drukāt

Tūkstošiem cilvēku prasa «brīvu Krieviju»

maskava_afp_13

Bargais sals aizvadītajā nedēļas nogalē un ārstu ieteikumi cilvēkiem nedoties ārpus mājām nebija iemesli, lai vairāk nekā simts tūkstoši cilvēku Maskavā nedotos ielās protestēt pret premjerministru Vladimiru Putinu un pieprasīt godīgas parlamenta vēlēšanas.

 

Kremļa opozicionāru rīkotajā demonstrācijā, kā ierasts, piedalījās plaša politiskā spektra cilvēki – Bolotnaja laukumā, skandējot pret Putinu vērstus saukļus, sanāca kā liberāļi, tā labējo un kreiso ideju aizstāvji, viņu vidū arī prezidenta amata kandidāts Mihails Prohorovs un bijušais Krievijas finanšu ministrs Aleksejs Kudrins. Paralēli šai demonstrācijai Maskavas ielās devās arī Putina politikas piekritēji. Maskavas policija saskaitījusi, ka opozīcijas demonstrācijā esot piedalījušies aptuveni 23 tūkstoši cilvēki, kamēr Putina atbalstītāju esot bijis ap 100 tūkstošiem. Tiesa, neatkarīgie novērotāji un Kremļa opozicionāri šādus rēķinus sauc par aplamiem, norādot, ka patiesībā šie skaitļi varētu būt otrādi.

 

Tik daudz, 
ka nevar arestēt

“Putina laikā pie varas nākuši tik daudz zagļu. Varas iestādes ir sevī noslēgušās, tās nerunā ar tautu. Mēs gribam izvēlēties līderus, kuri mūsos ieklausās. Mēs negribam pielūgt vienu vienīgu cilvēku,” sarunā ar britu laikrakstu “The Guardian” sacījis 28 gadus vecais opozīcijas mītiņa dalībnieks Ivans Frolovs. Viņš kopā ar citiem Putina kritiķiem devās gājienā, pie apģērba piespraudis par opozīcijas simbolu kļuvušo balto lentīti, ko Putins iepriekš salīdzināja ar prezervatīvu. Tāpat demonstrācijas laikā pie Maskavas debesīm pacēlās liels skaits baltu balonu.

No Bolotnaja laukumā uzceltās skatuves, kuru rotāja uzraksti “Krievija būs brīva” un “Pieprasām brīvas vēlēšanas”, sanākušo pūli uzrunāja virkne Krievijas sabiedrībā zināmu cilvēku. Savus skaņdarbus spēlēja arī jau padomijā disidentu slavu iemantojušās grupas “DDT” un “Akvarium”. Pēdējā atskaņoja arī savu antikomunistisko hitu “Pojezd v ogne”. Bolotnaja laukumā demonstrācijas rīkotāji un aktīvisti no dažādām nevalstiskajām organizācijām mudināja cilvēkus pierakstīties 4. marta prezidenta vēlēšanu novērotāju sarakstos, informē Krievijas ziņu portāli.

 

“Mēs aizstāvam savas valsts nākotni. Mūsu ienaidnieki pavisam drīz sapratīs, ka šis ir tikai sākums,” no skatuves paziņoja opozīcijas partijas “Jabloko” līderis Grigorijs Javlinskis, kuram pagājušajā nedēļā Krievijas centrālā vēlēšanu komisija liedza kandidēt pēc mēneša gaidāmajās prezidenta vēlēšanās.

 

“Tagad esam tik daudz, ka viņi mūs nevar arestēt,” sarunā ar ziņu aģentūru “Associated Press” sacīja 56 gadus vecais Aleksandrs. Viņš kopā ar sievu Aļonu pērn gribējis pārcelties uz Kanādu, bet tad savas domas mainījis, cerot, ka galu galā Krievija kļūs demokrātiska. “Tas būs pakāpenisks process, taču tas novedīs līdz demokrātijai un brīvām vēlēšanām,” pārliecināta ir maskaviete Aļona. “Pēkšņi radusies vienotības sajūta. Cilvēki, kas nāk uz protestiem, ir skaisti, gudri, izglītoti. Ļoti patīkami,” sacījusi gājiena dalībniece Nataša.

 

Putina atbalstītāji 
par 1000 rubļiem

Vienlaikus ar demonstrāciju Bolotnaja laukumā savu pasākumu rīkoja arī Putina piekritēji. Kaut oficiāli paziņotais tā dalībnieku skaits ir 138 tūkstoši cilvēku, Krievijas ziņu aģentūras un neatkarīgie apskatnieki šādu skaitli sauc par krietni pārspīlētu. Laikraksts “Kommersant” raksta, ka Putina piekritēju pasākumā varētu būt piedalījušies ap 20 tūkstošiem cilvēku. Par līdzīgu apmeklētāju skaitu informē arī ziņu aģentūra “RIA Novosti”. Interneta vietne “Gazeta.ru” turklāt informē, ka lielākā daļa Putina atbalstītāju bijuši skolotāji, ierēdņi, pašpārvalžu darbinieki, kuri uz Maskavu atvesti īpaši noorganizētos pasākumos. Turklāt Krievijas interneta vietnēs klīst baumas, ka Putina atbalsta pasākuma organizētāji tā dalībniekiem esot piesolījuši 1000 rubļus (nedaudz vairāk kā 17 latus). Pasākuma dalībniece Jekaterina, kura strādā par pastnieci, sarunā ar “AP” sacīja, ka priekšnieks viņai licis doties uz šo akciju. “Dažiem maniem draugiem priekšniecība lika doties uz Putina piekritēju pasākumu, pretējā gadījumā viņi būtu atlaisti,” stāstījis kāds protestētājs Bolotnaja laukumā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+