Pasaulē
Eiropa

Tūkstošiem cilvēku Rumānijā protestē pret mēģinājumu atlaist pretkorupcijas prokurori0

Foto – AFP/LETA

Bukarestē tūkstošiem cilvēku svētdienas vakarā izgājuši ielās, lai protestētu pret Rumānijas tieslietu ministra lēmumu atcelt no amata Nacionālās pretkorupcijas direkcijas (DNA) galveno prokurori Lauru Kodrucu Keveši, kura ir populāra valstī un izpelnījusies starptautisku respektu.

Galīgais lēmums par Keveši atlaišanu ir atkarīgs no labēji centriskā valsts prezidenta Klausa Johannisa, kurš izteicies, ka ir apmierināts ar DNA darbu.

Protestētāji pieprasīja tieslietu ministra Tudorela Toadera atkāpšanos un Keveši atstāšanu amatā.

Toaders, kurš ir kreisās Sociāldemokrātiskās partijas (PSD) biedrs, ceturtdien sāka procedūru, lai atceltu Keveši no amata. Ministrs paziņoja, ka Keveši ir “kaitējusi [Rumānijas] tēlam” ārzemēs un esot “autoritāra”.

“Nevar pieļaut to, ka cīņa pret korupciju slēptu antikonstitucionālu, nelikumīgu un apmelojošu izturēšanos pret amatpersonām valsts institūcijās,” paziņoja ministrs.

Keveši kā DNA galvenā prokurore pēdējos gados ir palīdzējusi saukt pie atbildības daudzus korumpētus ierēdņus, tādejādi iemantojot ietekmīgus ienaidniekus. Daudzi no notiesātajiem ir valdošās PSD biedri vai partijai tuvu stāvošas personas.

Bukarestē svētdien protestēja aptuveni 4000 cilvēku, un mazākas demonstrācijas notika vēl vismaz četrās citās pilsētās.

LA.lv