Pasaulē
Baltija

Tūkstošiem lietuviešu pametuši valsti 16

Foto no arhīva

Oficiālie emigrācijas tempi Lietuvā martā palēninājušies, tomēr joprojām ir augstāki nekā pērn, liecina ziņu aģentūras BNS rīcībā nodotie Statistikas departamenta dati.

Pagājušajā mēnesī no Lietuvas emigrējuši 4607 cilvēki – par 2288 mazāk nekā februārī, bet par 1129 vairāk nekā pagājušā gada martā.

Lietuvā šā gada trešajā mēnesī iebraukuši 1790 cilvēki.

Pērn Lietuva zaudēja aptuveni 30 000 iedzīvotāju, kuri emigrēja uz Rietumeiropu, bet šā gada sākumā fiksēts vēl straujāks deklarētās emigrācijas pieaugums. Daži eksperti to uzskata par pārejošu tendenci, jo iespējams, ka daļa emigrantu pasteigušies deklarēt aizbraukšanu tādēļ, lai viņiem nebūtu jāmaksā obligātās veselības apdrošināšanas maksājumi, bet citi pacentušies nokļūt Lielbritānijā, iekams tā sāk sarunas par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

Kā liecina aptauju dati, lielākā daļa Lietuvas emigrantu uz Rietumeiropu dodas, lai pelnītu lielākas algas; daži eksperti norāda, ka emigrāciju veicina lielā ieņēmumu nevienlīdzība.
Lai gan īslaicīgā perspektīvā Lietuvas ekonomikai emigrācija var būt izdevīga, ņemot vērā emigrantu sūtīto naudu un bezdarba līmeņa pazemināšanos, tomēr tās pašreizējie apmēri rada nopietnas bažas, jo uzņēmējiem sāk trūkt darbinieku, kļūst grūtāk finansēt pensijas, veselības aprūpi un izglītību.

Emigrācijas un sabiedrības novecošanās dēļ Lietuvas iedzīvotāju skaits kopš neatkarības atjaunošanas sarucis no 3,7 miljoniem 1990.gadā līdz 2,83 miljoniem šogad.

LA.lv