×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. novembris, 2013
Drukāt

Filipīnās vētra aizslauka ciematus simtiem kilometru platā joslā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Spēcīgā taifūna, kas nedēļas nogalē brāzās pāri Filipīnām, upuru skaits varētu pārsniegt 10 000 cilvēku, jo daudzas apdzīvotas vietas ir pilnībā nopostītas. Līdz šim oficiāli apstiprināta vien dažu simtu cilvēku nāve, taču plašo postījumu dēļ glābēji nespēj piekļūt ciematiem, kurus vētra noslaucījusi no zemes virsas. Kā vēsta aģentūra AFP, Filipīnu amatpersonām joprojām ir grūtības novērtēt postījumu apmērus 600 kilometru platā joslā, nespējot uzsākt plaša mēroga glābšanas un palīdzības pasākumus. Vētru pārdzīvojušajiem iedzīvotājiem trūkst pārtikas un ūdens, un daudzviet saņemtas ziņas par marodieriem un veikalu izlaupīšanu. Vētrā cietušajos apgabalos nav elektrības un iznīcināto ceļu dēļ nav iespējama transporta kustība.

Taifūns “Haijan” ar vēja ātrumu ap 315 kilometriem stundā (87 metri sekundē, bet brāzmās pārsniedzot pat simt metrus sekundē) nedēļas nogalē pārbrāzās Leites un Samaras salām valsts centrālajā daļā, kur dzīvo miljoniem cilvēku. Taifūns piekrastē radīja pat desmit metrus augstu uzplūdu vilni, kas iedzina ūdeni piekrastes pilsētās un dziļi iekšzemē. Leites apgabalā aptuveni 70–80% ēku vētras ceļā ir pilnībā iznīcinātas, un šajā apvidū vien bojā gājušo skaits varētu sasniegt 10 000 cilvēku. Kā aģentūrai AFP sacīja Leites galvaspilsētas Taklobanas iedzīvotājs, pilsētai pāri gāzās līdz piecus metrus augsti viļņi, sagraujot visu savā ceļā. “Taklobana ir pilnībā iznīcināta. Cilvēki sāk zaudēt prātu no bada vai ģimenes zaudējuma un kļūst aizvien vardarbīgāki. Viņi izlaupa veikalus, lai atrastu pārtiku. Es baidos, ka nedēļas laikā cilvēki aiz bada sāks nogalināt,” sacīja Taklobanas skolotājs Endrū Pomeda. Taklobanas pašvaldības vadītājs Teksons Lims sacījis, ka tikai Taklobanā, kurā ir 200 tūkstoši iedzīvotāju, upuru skaits varētu sasniegt desmit tūkstošus. Basajas pilsētā, kas atrodas iepretī Taklobanai esošajā Samaras salā, ir apstiprināta 300 cilvēku bojāeja, bet 2000 ir pazuduši bez vēsts. Jūrā taifūna saceltie 10-15 metrus augstie viļņi izraisīja plūdus arī iekšzemē, sagraujot ēkas un pārtraucot elektroapgādi un sakarus.

Filipīnu amatpersonas vēsta, ka Taklobanā tiek izvietotas armijas īpašo uzdevumu vienības, lai cīnītos pret marodierismu. ASV atsaukušās uz Filipīnu lūgumu pēc militārās palīdzības, Pentagonam paziņojot par militāro glābēju vienību, transporta līdzekļu un lauka hospitāļu nosūtīšanu uz nopostīto apgabalu. ANO ģenerālsekretārs Pans Kimuns izteicis līdzjūtību Filipīnām par vētras upuriem un plašajiem postījumiem, solot, ka ANO humānās palīdzības aģentūras pēc iespējas drīz sāks sniegt palīdzību nelaimē nonākušajiem filipīniešiem.

Vēja ātruma ziņā “Haijan” (ķīniešu valodā – “Vētrasputns”) ir viens no četriem spēcīgākajiem taifūniem, kāds jebkad reģistrēts, un spēcīgākais, kāds skāris zemi, vēsta ASV meteoroloģijas dienests. Brāzmās vēja ātrums sasniedza pat 105 metrus sekundē.

Katru gadu Filipīnas skar aptuveni 20 taifūnu. Pērn postošākais bija taifūns “Bofa”, nogalinot aptuveni 1100 cilvēku un nodarot vairāk nekā miljardu dolāru zaudējumus.

Pēc Filipīnu šķērsošanas taifūna spēks mazinājies un vētras centrs mainījis virzienu, tagad apdraudot Vjetnamas ziemeļdaļu. Iepriekš no Vjetnamas vidienes evakuētajiem 200 000 iedzīvotāju vakar ļauts atgriezties mājās, bet masveida iedzīvotāju evakuācija uzsākta Vjetnamas ziemeļos. Meteorologi prognozē, ka vētra Vjetnamu sasniegs šodien pēc vietējā laika, viļņiem piekrastē sasniedzot astoņu metru augstumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+