×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. septembris, 2014
Drukāt

Cik naudas mēnesī jums vajadzētu, lai dzīvotu normāli?
 (1)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Monta, projektu koordinatore: 
”Pirmajā brīdī ir grūti nosaukt konkrētu skaitli, taču ar 1000 eiro mēnesī būtu ļoti labi. Tā būtu ļoti skaista dzīve, kas patiesībā ir tikai normāli. Normāli dzīvot man nozīmē neuztraukties par ikmēneša īres un rēķinu apmaksu, lai nav jāskaita līdzi, ko un cik daudz es varu atļauties. Lai es varu atrast finanses izklaidei un pašizaugsmei, sevis pilnveidošanai – teātrim, dažādiem kultūras pasākumiem vai kādiem kursiem, kas mani interesē. Tāpat tajā iekļaujas minimālās skaistumkopšanas lietas, piemēram, manikīrs, kā arī apģērba iegāde un ikmēneša sporta abonements, sabiedriskā transporta izdevumi. Manuprāt, Latvijā daudzi cilvēki ir pieraduši tērēt mazāk. Tāpat mēs esam pieraduši, ka nevaram atļauties lietas, kas citās valstīs būtu pašsaprotamas. Normāli nenozīmē dzīvot pārmērīgi, taču cilvēkiem arī nevajadzētu uztraukties par rēķinu apmaksu. Šobrīd kopumā es jūtos labi un esmu apmierināta, taču, ja es iedziļinos šajā jautājumā, tad saprotu, ka arī man pietrūkst līdzekļu un, lai es varētu dzīvot tā, kā vēlos, man visu laiku ir jākalkulē, ko varu atļauties.”

Maija, 
medmāsa:
 “Es vienreiz parēķināju, ka ar manu algu un pensiju kopā es iztikt nevaru, tāpēc regulāri ņemu naudu no saviem iekrājumiem. Kamēr būs iekrājumi, tikmēr būs labi, bet pēc tam, kas zina. 500 eiro būtu minimums, ar kuru var dzīvot – nomaksāt rēķinus, nopirkt daļu no nepieciešamajām zālēm un baudīt pavisam nedaudz kultūras. Visu mūžu esmu dzīvojusi taupīgi, un man ir citi uzskati par naudas tērēšanu, tāpēc arī prasības nav tik lielas, taču es no daudz kā atsakos. Piemēram, grāmatas, lai arī man patīk, nepērku jau sen. Šobrīd pat nezinu, cik tās maksā. Normāla dzīve nozīmē ne tikai ikdienas tēriņus un sīkās nepieciešamības, bet arī iespēju baudīt kultūru, lasīt jaunāko literatūru, žurnālus. Mani visvairāk interesē kultūra – teātra izrādes un koncerti, tāpēc no tiem es neatteikšos, kamēr vien varēšu. Taču, lai apmeklētu izrādes, kuras šajā sezonā atkal kļuvušas dārgākas, es ikdienā atsakos no daudzām citām lietām. Pavisam labi un viegli būtu dzīvot, ja ik mēnesi ienākumi būtu aptuveni tūkstotis eiro.”

 

Anete, 
grāmatvede:
 “Ar tūkstoti eiro mēnesī vienam cilvēkam normālai dzīvei pietiktu – es domāju pieticīgi. Man svarīgi, lai es varu atļauties iziet no mājas, piemēram, uz kino, kafejnīcu vai apmeklēt kādu koncertu. Tāpat par šo naudu sanāk nauda benzīnam, jo šobrīd man svarīga ir automašīnas izmantošana, iespējams, nomaksāt arī auto līzingu. Ar šādu naudas summu var manevrēt un divas reizes gadā arī izbraukt ceļojumos ārpus Latvijas, ko es labprāt darītu. Protams, rēķini un īres vai līzinga nomaksāšana atkarībā no tā, vai ir savs dzīvoklis vai cilvēks īrē.”

Mārtiņš, 
biznesa konsultants: 
”Man vārdā “normāli” ietilpst šādas pozīcijas – pārtika un dzīvoklis (īre, komunālie maksājumi, ikdienas nepieciešamības un saimniecības preces). Tāpat auto un viss, kas ar to ir saistīts, – degviela, apdrošināšana, remonts. Veselība – sporta zāle, baseins, zobārsts, analīzes, manā gadījumā arī sporta ārsts. Ceļojumi vismaz divas reizes gadā. Apģērbs, izklaide – iespēja iedzert alu ar draugiem, apmeklēt kino, koncertus, pasākumus. Dāvanu iegāde draugiem dzimšanas dienā. Iespēja nodarboties ar saviem hobijiem, kas nozīmē arī apģērba un inventāra iegādi un kopšanu. Uzkrājumu veidošana. Vēl varētu minēt atbalstu vecākiem un vecvecākiem, kas izpaužas tā, ka palīdzu samaksāt par zālēm un ārstēšanos. Pie visa šī “normāli” es vēl neskaitu izdevumus bērniem. Tad nu tikai jautājums, vai šis uzskaitījums deviņdesmit procentiem iedzīvotāju nebūs zem kategorijas “laba”, nevis “normāla” dzīve. Man tas liekas normāli. Attiecīgi tas cipars tad ir aptuveni 2100 eiro mēnesī.”

Uzziņa


* SKDS aptauja liecina, ka normālai dzīvei viens cilvēks mēnesī vēlētos 1055 eiro ienākumus. Šī summa ir vidējais aritmētiskais rādītājs no iedzīvotāju sniegtajām atbildēm uz jautājumu, kādiem jābūt ikmēneša ienākumiem, lai varētu normāli dzīvot.

* 2013. gadā veiktās aptaujas rezultāti rādīja, ka vēlamais ikmēneša ienākums bija 980 eiro, savukārt 2012. gadā – 844 eiro. Vislielākā summa nosaukta 2008. gadā – 1146 eiro, savukārt zemākā 2000. gadā – 494 eiro.

* Šā gada otrajā ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa Latvijā ir 762 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Personīgi ar 500-600 eiro lielu pensiju mēnesī. Taču vai to piedzīvošu, NEZINU!!! LABI būtu, ja BĒRNU skaits tiktu ņemts vērā un VISI NOSTRĀDĀTIE DARBA GADI!?? Nevarēju ATĻAUTIES sēdēt mājās un audzināt savus bērnus, pēc dekrēta TŪLĪT DARBĀ! Mums visi 3 bērni bija pa kārtai, NEGRIBĒJU starp viņiem DAUDZU gadu atstarpes ( piemēri atstarpēm bija manā ģimenē, kad augu kopā ar vecāko brāli un bijām LABI DRAUGI, bet jaunāko brāli neredzējām uzaugam, jo bijām skolēni!!!). Mani 3 bērni un 4 mazbērni jau strādā un visi maksā nodokļus valstij, jo visi strādā un dzīvo Latvijā, tātad TEORĒTISKI uzdrošinos teikt pat tādu summu savai pensijai… Arī darba stāžs 48 darba gadi.

Draugiem Facebook Twitter Google+