Latvijā

Tukumā konstatē bīstamu augu slimību – bakteriālo iedegu0

Divos savstarpēji tuvā attālumā no bumbierēm ņemtos paraugos Tukuma novadā konstatēta bīstamā augļu koku slimība – bakteriālā iedega, līdz ar to Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) pieņēmis lēmumu par attiecīgo fitosanitāro pasākumu piemērošanu, kas nozīmē koku iznīcināšanu slimības perēklī un buferzonas noteikšanu trīs kilometru rādiusā.

Patlaban buferzonā pastiprināti tiek veiktas pārbaudes, lai konstatētu, vai organisms ir izplatījies apkārtējā teritorijā.

Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja VAAD pārstāve Dace Ūdre, pamatojoties uz pieņemto lēmumu par fitosanitārajiem pasākumiem, saimniecībā iznīcinātas inficētās bumbieres, ābele ar vizuālajām bakteriālo iedegu pazīmēm un klinteņu dzīvžogs 26 metru garumā.

Kopumā šogad VAAD veicis 618 pārbaudes bakteriālo iedegu atklāšanai. Tāpat kā katru gadu īpaša uzmanība tiek pievērsta stādu audzētavām un to apkārtnei, kur šogad veiktas jau 195 pārbaudes, kā arī komercdārziem, kur veiktas 182 pārbaudes. Pārējās pārbaudes veiktas dažādās šīs slimības saimniekaugu augšanas vietās piemājas dārzos, pamestos dārzos, apstādījumos, savvaļā, kā arī tirdzniecības vietās.

Latvijā bakteriālā iedega pirmo reizi konstatēta 2007.gada jūlijā, kad 26 šīs slimības perēkļus VAAD inspektori atklāja Zemgales, Rīgas, Latgales un Dienvidkurzemes reģionos. 2011.gadā atklāts tikai viens perēklis Zemgalē, bet 2012.gadā bakteriālās iedegas Latvijā netika konstatētas.

Bakteriālā iedega ir augļu koku slimība, ko izraisa baktērija Erwinia amylovora. Tā viegli izplatās ar vēja, kukaiņu, putnu un citu pārnesēju palīdzību. Siltā un mitrā laikā šīs baktērijas strauji vairojas un ilgāk izdzīvo ārpus auga. Raksturīgākie šīs slimības simptomi ir dažu vai visu ziedu novīšana, pumpuru, lapu un augļu nobrūnēšana. Pavasarī šīs slimības māktie augi izskatās kā deguši vai sala bojāti.

Apkarot bakteriālo iedegu var, tikai izcērtot un iznīcinot inficētos un apkārt esošos kokus.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Rosina visos Rīgas bērnudārzos pāriet uz mācībām valsts valodā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Levits: Cilvēku ķēde atgādināja pasaulei par Baltijas brīvības alkām
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Drūma statistika: Latvijā uz autoceļiem trešais augstākais upuru rādītājs ES 1
2 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Nākotnē maksājumi kļūs arvien ērtāki – pakustēsies, pamirkšķināsi acis…
10 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
Štālbergs par Latvijas jaunatnes basketbola sistēmu – jānosaka prioritātes
14 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
14 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vidusskolas vairāk grib specializēties valodās
7 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Pie Atlantas universitātes bibliotēkas notikusi apšaude; vairāki ievainotie
32 minūtes