Mobilā versija
+0.5°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
9. maijs, 2016
Drukāt

“Tukuma straume” pēc veterinārārstu atteikuma pieņemt ziedojumu sāk barības izejvielu analīzi (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēc tam kad Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) ētisku apsvērumu dēļ atteicās no zīmola “Dogo” ražotāja AS “Tukuma straume” 32 000 eiro piedāvātā ziedojuma bīstamās suņu slimībās pētījumiem, uzņēmums pats veic padziļinātu šīs barības izejvielu analīzi, piesaistot starptautiskus ekspertus.

Kā aģentūru LETA informēja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks, liela daļa pārbaužu, analīžu un pastiprināto pašpārbaužu notiek jau no aprīļa vidus, kad kļuvis skaidrs, ka LVB ar ražotāju sadarboties nav gatava.

“Optimālais risinājums bija apvienot spēcīgāko – mūsu finansējumu ar LVB un pētnieku grupas potenciālu, bet velti cerējām uz konstruktīvu sadarbību. Tagad rīkosimies paši, tikmēr komentāri par uzņēmuma izvairīšanos vai vilcināšanos risināt šo situāciju ir nevietā,” informēja Podnieks.

Lai gan uzņēmums ir pārliecināts par barības kvalitāti, ir pastiprināta paškontrole, sagatavots papildu analīžu plāns, lai veiktu padziļinātas pārbaudes vielām, uz kurām iepriekš norādījusi pētnieku grupa, kā arī piesaistīti vairāki starptautiski barības eksperti, lai veiktu papildu ražošanas procesu pārbaudes gan produktīvo, gan mājdzīvnieku barības ražotnēs.

Podnieks uzsvēra, ka “Tukuma straume” gatava atbildēt par savu darbību, vienlaikus neskaidrības par suņu saslimšanas iemeslu rada uzņēmumam zaudējumus.
Uzņēmumā jau vairākkārt norādīja, ka līdz šim veiktās barības analīzes liecina, ka rādītāji atbilst Eiropas Savienības normām un barībā nav atklātas vielas, kas izraisa saslimšanu. Uzņēmuma laboratorija regulāri veic katras saņemtās izejvielu partijas kontroli, kā arī kvalitātes kontroli būtiskākajos ražošanas procesa punktos un gatavās barības pārbaudi. Specializētā laboratorijā Beļģijā tiek veikta visu barības ražošanā izmantojamo izejvielu kvalitātes kontrole.

Kā ziņots, tikmēr LVB maija sākumā paziņoja, ka šā gada aprīlī vien ar bīstamo suņu barības vada slimību dilatāciju saslimuši 20 suņi, savukārt kopējais slimo dzīvnieku skaits nav zināms, taču tie varētu būt simti vai pat tūkstoši.

Patlaban biedrība gaida, kad tiks savākti slimības tālākai pētīšanai nepieciešamie 31 212 eiro, kas ļaus pētīt tādus barības komponentus, ko nepēta Pārtikas un veterinārais dienests un institūts “Bior”. No nepieciešamās summas portālā “ziedot.lv” savākti 15 112 eiro.

Kā ziņots, slimība uzliesmoja pērn martā, pēc tam konstatēti vairāk nekā 100 saslimšanas gadījumi. Situācija ar bīstamo slimību sarežģījās šogad martā pēc iesaistīto pušu domstarpībām par slimības pētījumiem.

Līdz šim suņu barības vada saslimšanas cēloņu izpētē jau ieguldīti ap 45 000 eiro, tajā skaitā 10 700 eiro no Zemkopības ministrijas (ZM) budžeta, 25 000 eiro no institūta “Bior” budžeta, 9000 eiro no Pārtikas un veterinārā dienesta budžeta. Ministrija aprīlī lēmusi izveidot īpašu darba grupu, kurā vairāki eksperti apkopos visu pieejamo informāciju, izvērtēs situāciju un vienosies par tālāko stratēģiju un turpmāko darba virzienu dzīvnieku barības izpētes jautājumā.

Līdz šim veiktajās barības analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt barības vada dilatācijas izraisītājas, līdz ar to ZM, kā arī ražotājs noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Arī mūsu suns nomira.. Un tomēr …LAI STRAUMEI VEICAS ATKLĀT CĒLOŅUS ! MŪSU VALSTĪ KATRA DARBA VIETA IR SVARĪGA!

  2. kāda ievazāta sēnīte vainīga…

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+