foto – publicitātes

Tukumā vasarīga izstāde “Krēsls un tekstilmāksla” 0

8. jūnijā Tukuma muzeja Audēju darbnīcā notiks Tautas lietišķās mākslas studijas „Durbe” izstādes “Krēsls un tekstilmāksla” atklāšana.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Izstāde tapusi divu gadu garumā. Atsaucoties Zanes Neilandes-Sieradzkas aicinājumam 15 studijas „Durbe” dalībnieces darināja košas un daudzveidīgas tekstilijas saliekamajiem pludmales krēsliem. Rezultātā tapuši trīsdimensionālu interjera priekšmetu kolekcija, kas pārsteidz gan ar krāsu salikumiem un rakstiem, gan arī izmantoto aušanas tehniku ziņā. Audumi darināti gobelēntehnikā, dubultaudumā vai rozīšaudumā. Kādai krēsls ir iznācis strīpains, kādai rūtains, vēl kādai – ziediem nobērts. Vairākas meistares izvēlējušās abstraktas kompozīcijas. Izstādē redzamie krēsli ir koši un krāsaini kā pati vasara un tā vien aicina apsēsties un baudīt sauli un jūru.  
Vēl vienu košu akcentu izstādē ienes aksesuāri: gaisīgie un krāsainie apgleznotie saulessargi, sienas gobelēni un spilventiņi. Izstādi papildina arī Tukuma muzeja krājuma priekšmeti un Jura Lipska Tukuma amatnieka darbi.
Krēsls mūsdienās ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, kas mainījies līdzi laikam un modei, kā arī cilvēku turībai. Vēl ne tik tālā pagātnē lauku mājās lietoja solus. Arī  valdnieku un augstmaņu namos sensenos laikos izplatītākā sēdmēbele bija sols, kas tika polsterēts ar voiloku vai apvilkts ar vadmalu vai samtu, rotāts ar safjānu un tresēm. Vienkāršākos namos solu apvilkšanai lietoja vadmalas pārvalciņus, kas varēja būt arī divkrāsaini. Taburetes un krēslus uzskatīja par labklājības zīmi. Krēsli ar spilveniem svinīgu pieņemšanu laikā pienācās tikai karalisko ģimeņu pārstāvjiem. Augstmaņi sēdēja uz taburetēm, zemākas kārtas galminieki uz saliekamiem sēdekļiem, bet visi pārējie stāvēja kājās. Karalis pēc savas izvēles galmadāmām varēja dāvāt “taburetes tiesības” un atļaut sēdēt viņa klātbūtnē. Mūsdienās krēsli ir kļuvuši par visnepieciešamāko mēbeli, tāpēc svarīgākais ir to ērtums un funkcionalitāte.
Studijas „Durbe” audējas ar savām tekstilijām ļoti ērtos un viegli pārvietojamos pludmales krēslus padarījušas par mākslas objektiem. Visas 15 krēslu autores – Anda Bērzmārtiņa, Ina Dakša, Marita Dubiniauska, Dzidra Ezerniece, Kintija Kāle-Pūkaine, Agrita Kunkulberga, Inta Konrade, Inese Ļiņēviča, Iveta Majauska-Rimša, Zane Neilande – Sieradzka, Mudīte Rudaus-Rudovska, Ingūna Sīmane, Maija Smilga, Anna Spalle, Inese Sprūdža un studijas vadītāja Agita Pumpure – aicina apskatīt viņu veikumu.

Izstāde skatāma no 8. jūnija līdz 7. septembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.