Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Paradīzes apstākļus Latvija neprot reklamēt, pārdot un nopelnīt 16


Feļetonists Egils Līcītis
Feļetonists Egils Līcītis
Foto – Dainis Bušmanis

Dievzemītē kā piena upē ar ķīseļa krastiem nekā netrūkst. Sabiedriskā ēdināšana – augstākajā līgā! Vadošajiem restorāniem piekārts tik daudz “Michelin” zvaigznīšu kā ES karogā! Šefpavāri no augstvērtīgiem uzturproduktiem izvārīs riktes, ko ēdis barons fon Manteifels, un virumu pasniegs grieķu vāzēs. Vienkāršākiem vēderiem atvērti makdonaldi, pakistāniešu kebabi un kentukī cepto cālīšu virtuve. Gatavo apģērbu veikali sortimentā, kolekciju novitātē no Parīzes un cenā sit pušu Lafaijeta galerijas, bet seksšops “Labi” ir uz katra stūra blakus bakalejām! Rīgā un zaļumos ir šikas Splendidpalases, eiroremonta muižu ēkas, kur greznībā un krēslu mīkstumā nav kauns sasaukt indiešu nabobu un maharadžu konferences. Vecrīgā papilnam lustūžu vaļā 25 stundas diennaktī, un, kad pavasarī uz trotuāriem parādās pirmās garkātainās meičiņas miņukos, tad 50% pilsētnieku ir izklaidē un autā. Tūristi vecāka gadagājuma rīdzinieces uzrunā ar “čau, sievasmāt!”. Visur valda priekšzīmīga tīrība, nevis antisanitārija, tikai ūdensvads jādezinficē no legionelozes. Ar naudu nav samaksājams, ka Latvija ir drošā saliņa uz nemieros bangojošas zemes virsas. Salīdzinājumā ar apdraudētām vecā kontinenta metropolēm un Ņujorkas elles ķēķiem Rīgā ir kā Dieva ausī. Ļaundari nejūtas omulīgi, jo galvenais policists un kārtības uzturētājs ir pasaules čempiņš boksā. Te nebāzējas “Al Nusra”, “Al Qaeda”, Sarkanā brigāde un tamlīdzīgi bandidos un melnā roka netaisās uzlaist gaisā cilvēku iemīļotu cūkgaļas ribiņu bistro. Visagresīvākā organizācija mīlīgi valkā “Saskaņas” pavārdu. Valsti pārvalda mērens buržuju nacionālistu režīms, vietējie caurmērā ir vesternizēti miermīlīgie iedzīvotāji un pa kādam rusificētam. Servisam minimālie uzlabojumi būtu anonss, ka tērvetnieks, iespējams, ir labākais lāgerītis pasaulē, un pa Daugavu peldināt gondoljerus.

Ietrāpīties šādā infrastruktūrā internacionālo kantoru žurkām nozīmētu dzīvi kā nierēm taukos, it īpaši īrei pieejamā jūgendstilā vai Gaismas pils 11. stāvā, mazcenas nomas kvadratūrā no pagrabiņa līdz penthausam, no biznescentra telpām līdz brīvdabas paviljonam.

Pagaidām apstākļus tuvu ideālam, luksuspajumti un mūsu vienreizīgumu Latvija neprot reklamēt, pārdot un nopelnīt. Kā atzīmējis nekustamo īpašumu magnāts Edgars Šīns, valdīšana nesaskata ieguvumus, lai pievilinātu starptautiskas iestādes, varenas korporācijas, kas valda pasauli, Londonas Sitijas darboņus, kam uz “Brexit” izskalotiem pamatiem jāraugās pēc jaunas cietzemes. Pateicoties izdevīgai atrašanās ģeogrāfijai, Latvija varētu būt tilts starp vakariem un rītiem, kur apmesties eksportimporttirdzniecības dūžiem, tranzītkoridoru karaļiem, ekonomiskā bumā augošajam biznesam.

Bet mēs vis negrasāmies dot mājas pusei briseliešu nomenklatūras – esam ES kokzāģētava. Attaisīta tikai “Gazprom” pārstāvniecība, dažas pārkraušanas stacijas un sakņu bāzes. Ne Kučinskim ar Nekustamā īpašuma aģentūru, ne Ušakovam ar “Rīgas namu pārvaldnieku” nenieka nerūp, lai uz šejieni pārceltu tūkstošiem balto apkaklīšu darbavietu, lai transnacionālie tresti un sindikāti iekārtotos uz palikšanu, lai mūsu galvaspilsētā notiktu vispasaules masonu salidojumi un citi feijerverki. Andelēšanās notiek caur dažu termiņuzturēšanās atļauju uzklabināšanu austrumslāvu miljonāriem, kuri iemet paciņu dolāru valsts kasē, kas saucas “investīciju piesaiste”, papildus iešķiebtajam Briseles kāpostam. Valsts tēla veidotāji tālienei nestāsta par Latviju kā par paradīzi, kuru reiz derētu apmeklēt un savām acīm skatīt. Sak, esam mežiem aizaugusi, lokāla province – kas te brauks, kam neliksies par prastu. Ja ar tūļu domāšanu izlaidīsim no rokām lielo lomu, neuzņemsim maksātspējīgā Sorosa sponsorēto augstskolu, nav ko murmulēt par izrāvieniem un izaugsmi. Āre, no Budapeštas ungāri padzīšot Sorosa mācības garīgo semināru ar tūkstošiem mācekļu un pedagogu, kas ir tikpat šausmīgi, ja Romā katoļiem aizvērtu Vatikānu. Kāpēc Rīgā neieriktēt sorosītu midzeni, kur sagatavotu kosmopolītu koordinatorus – pēc studijām tak tāpat dosies prom vārīties pasaules katlā.

LA.lv