×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2013
Drukāt

“Tumsoņas” un “apgaismotie”? Nē!

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ziņa, ka pagājušo svētdien Parīzē Eifeļa torņa pakājē noticis vērienīgs mītiņš pret ieceri legalizēt viendzimuma laulības, Latvijā īpašu ievērību neizpelnījās. Un tomēr ir vērts pievērst tam uzmanību, lai lauztu kādu stereotipu, kuru pie mums ilgstoši tiek mēģināts nostiprināt.

 

Proti, ik reizi, kad sabiedrībā izraisās diskusijas par homoseksuālisma tēmu (visbiežāk tas sakrīt ar organizācijas “Mozaīka” iecerēm rīkot tā dēvēto praidu), dažādu viedokļu paudējiem tūlīt pat tiek piekarinātas jau laikus sagatavotas un zināmas “birkas”.

Visi, kas iebilst, tiek automātiski ieskaitīti atpalikušu “tumsoņu” kategorijā, kas labākajā gadījumā ciešot no padomju laikā iepotētās domāšanas, sliktākajā gadījumā – iestrēguši kaut kur viduslaikos. Turklāt nav runa, ka cilvēkam būtu kāds īpašs naids pret netradicionālas seksuālās orientācijas pārstāvjiem, pietiek, ja viņš izsaka savu viedokli pret publiskajām izpausmes formām. Tā pērn kritiku izpelnījās viens no pazīstamākajiem Latvijas mūziķiem, grupas “Prāta vētra” dziedātājs Renārs Kaupers, kurš kādam Krievijas interneta portālam izteicies: “Es neatbalstu šādus pasākumus. Kā kristietis es to nevaru atbalstīt. Nu, labi… lai homoseksuāļi atrod savu modeli, kā viņiem dzīvot. Bet staigāt pa ielām un par to paziņot, manuprāt, ir nepareizi. Es neatbalstu.” Allaž sirsnīgais un draudzīgais dziedātājs gan nedaudz izjauca neredzamas rokas iepriekš veidoto tēlu, ka “praida” neatbalstītāji obligāti ir mazizglītoti nejēgas, kādi radikāli noskaņoti skūtgalvji, reliģiski fanātiķi un tamlīdzīgi draudīgi dīvaiņi.

Turpretī visi “praida” atbalstītāji atbilstīgi šim dalījumam ir “apgaismoti” – labi izglītoti, rietumnieciski ļaudis, kas atbalsta cilvēktiesības un demokrātiju. Kā zināms, 2012. gadā “praidā” piedalījās ASV vēstniece Latvijā (atbilstīgi sava prezidenta pirmsvēlēšanu uzstādījumam) un viņai kompāniju sastādīja arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Parīzes demonstrācija šos priekšstatus neapstiprina. Tās dalībnieku vidū ir daudz intelektuāļu un studentu, turklāt nekāds naids viņu sejās nav vērojams. Viņi arī atklāti pauduši – mēs neesam pret homoseksuālistiem, mēs esam pret veidu, kā tiek grozīti likumi.

Skaidrs, ka arī Rietumos šajos jautājumos nav vienprātības, turklāt tā ir arī politiska cīņa, kas Francijā iezīmē interesantu dalījumu. Viendzimuma pāru laulību legalizāciju atbalsta prezidents Fransuā Olands un Sociālistiskā partija, tātad kreisā nometne. Iebilst vadošā konservatīvā partija “Tautas kustības savienība” (tās līderis Nikolā Sarkozī pēdējās prezidenta vēlēšanās, kā zināms, zaudēja), kā arī nacionālistu partijas. Sabiedrības vairākuma noskaņojums, kā rāda aptaujas, šobrīd gan nedaudz sliecas uz kreiso pusi, tomēr skaidrs, ka par likumu gaidāmas asas diskusijas. Ne jau starp “tumsoņām” un “apgaismotajiem”, bet cilvēkiem ar atšķirīgiem uzskatiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+