Praktiski
Mājas

Tumsu var kliedēt ar mākslīgo apgaismojumu
 0

Foto – Andris Ozoliņš un publicitates foto

Mājas un pagalma izgaismošanai labi noder modernās gaismas diodes (LED – light emitting diode), kas ir ūdens un triecienu drošas, kā arī ekonomiskas. Dekoratīvo āra apgaismojumu veido no gaismas caurulēm ar gaismas diodēm iekšpusē, virtenēm ar diodēm ārpus vada un no atsevišķiem gaismas objektiem (lāstekas, čiekuri u. tml.).

 

Jo tievāka caurule (pieejamas pat 11 mm diametrā), jo smalkāku zīmējumu var izlocīt. Caurules tirgo septiņās krāsās, vajadzīgo elektrību tām nodrošina speciāls barošanas bloks. Izmanto arī daudzkrāsainās RGB gaismas caurules, kuru gaismas impulsa kustību nodrošina speciāla kompakta ierīce – kontrolieris.

Vienkāršākais veids ir izgaismot mājas arhitektoniskās līnijas. Lai mīkstās LED caurules nelocītos, tās pie ēkas konstrukcijām stiprina speciālos penāļos. Populāras ir arī 1,5 – 4 m garas ķīļveidīgas LED lāsteku virtenes, kuras liek pie jumta un logu malām vai ielas pusē gar žoga augšpusi.

Līdzīgi izmanto 1,5 – 7 m garos gaismas aizkarus, kurus veido daudzas brīvi krītošas virtenes. Universālajām spuldžu virtenēm gaismiņas izvietotas uz āru, tās var būt arī pušķ­veidā pa četrām.

Virtenes bieži izmanto satītas kopā ar mākslīgajiem zaļumiem, piemēram, gaidot svētkus, pie ārdurvīm var pielikt sintētisko skuju un virteņu gaismas vainagu, kāpņu margām piestiprināt virtenes tā, lai gaisma skrien uz durvju pusi. Ar gaismas virtenēm, tīkliem un aizkariem dekorē pagalma kokus (dažkārt pat šim nolūkam gatavo mākslīgu koku). Bieži izmanto sintētiskas gaismas bumbas, kurās virtenes ir iepītas zaļumos. Ja sētā aug egle, tajā var likt virtenes ar stikla LED svecēm vai čiekuriem.

Iecienīti ir arī dekoratīvi gaismas objekti. Ja to vēlas izgatavot pats, par karkasu noder organiskais stikls, saplāksnis, koka un metāla konstrukcijas vai no stieples veidotas formas. Piemēram, sniegavīru jau rudenī var nopīt no klūgām vai smalkiem žagariem. Ažūro karkasu nokrāso baltu un simetriski notin ar LED virteni, piestiprinot ar stiepli. Ziemai beidzoties, objektu novieto šķūnī sausumā. Smagāku sniegavīru uzreiz veido uz platformas ar riteņiem. 


Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Pērkot gaismas caurules, jāatceras, ka atšķirībā no iekštelpu LED virtenēm āra apstākļiem paredzētie vadi ir no biezas un elastīgas gumijas un visas savienojumu vietas rūpīgi piesegtas ar blīvējošiem izolācijas materiāliem. Pie mājas ārējās elektroizvades rozetes tās pievieno ar speciālu vadu ar strāvas taisnotāju un masīvu dakšiņu.

Gaismas caurules veikalos ir līdz 100 m ruļļos, tās pārdod ar tehnoloģisko soli, kas dažādiem modeļiem atšķiras. Montāžai nepieciešami arī savilcēji, nosedzes, sienas stiprinājumi, izolācija, barošanas vads un savienotāji. Var iegādāties arī dažādus LED svētku dekorēšanas materiālus. “Vislabāk uz veikalu atnākt ar savu skici,” iesaka “www.cenu klubs.lv” Ziemassvētku preču iepirkšanas vadītājs Kalvis Bernauts, “pārdevējs konsultants palīdzēs izvēlēties pareizo risinājumu un komplektāciju.”

 

LA.lv