×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2015
Drukāt

Salmi noder gan kartupeļu dobei, gan būvniecībai. Ciemos permakultūras saimniecībā Ambeļos (10)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone
UZZIŅA

Klasiska ­permakultūras dobīte

Viena no klasiskām permakultūras dobītēm paredz stādīt vienā platībā ķirbjaugus, pupas vai zirņus un kādu no garajiem augiem, kas ātri izaug un kalpo tiem par stabilu pamatu. Siltākās zemēs izmanto kukurūzu, pie mums – saulespuķes vai kaņepes. Maksimāli tiek izmantots viss stāvs: zems un lapains augs nosegs zemi un neļaus izplatīties nezālēm, pupas vai zirņi izmantos saulespuķi par atbalstu, un teritorija būs trīs reizes produktīvāka.

Ar kartupeļiem, kas aug zem salmu vai siena segas, Ambeļu pagastā nevienu vairs nepārsteigsi. Seno, bet piemirsto metodi savā saimniecībā uzsāka Ilze un Oskars Mežnieki, lai nebūtu jānoņemas ar lauku aršanu un kaplēšanu. Kaimiņi – kā nu kurais, kāds gribēja pamēģināt, cits pasmīnēja, bet drošāks noprasīja saimniekam – nu, ko tu ar to “figņu” ņemies?

Tupeņi salmos viņiem nav modes lieta, bet viens no permakultūras jeb ilgtspējīgas saimniekošanas pasākumiem, kā ģimenei ar pieciem bērniem laukos apgādāt pašiem sevi. “Gribam būt pašpietiekami un dalīties pieredzē ar citiem,” nosaka Ilze, viena no Latvijas Permakultūras biedrības dibinātājām, kas kopā ar domubiedriem pagājušā gada augustā Ambeļos sarīkoja pirmo permakultūras festivālu.

Slinko metode

Permakultūra izmanto gan senus un tradicionālus paņēmienus, piemēram, augu saderību, augsnes nosegšanu, mulčēšanu u. c., gan mūsdienīgus atklājumus un ekozināšanas. To visu apvienojot, iegūst konkrētai vietai atbilstošu un ilgtspējīgu saimniekošanas sistēmu – tieši to savā saimniecībā vēlas panākt Mežnieki.

“Vai tad es esmu tik stulbs, ka pieci gadi ņemtos ar vienu un to pašu, ja tas nenestu kaut kādu rezultātu!” bez aplinkiem par kartupeļu audzēšanu salmos saka Oskars. Laba raža ienākusies jau pirmajā gadā – kā jūnija sākumā uz zemes, kur vietām vēl krājās peļķes, rindās salikuši bumbuļus un noklājuši ar trīs gadus nostāvējušos sienu, tā rudenī, noņemot segumu, sapratuši: “Yes, tas strādā!” Citiem togad kartupeļi padevušies pavāji sausuma dēļ, bet viņu tupenīšiem mitruma gana, jo siens palīdzējis uzturēt valgmi un arī nav ļāvis sazelt nezālēm. Ilze pa šiem gadiem parēķinājusi – ja pavasarī iestāda vienu ķerru kartupeļu, rudenī sanāk novākt četras līdz piecas. Tiesa, grūtāk nogatavojas vidēji vēlās un vēlās šķirnes, bet agrajām, kā reiz teikuši kādi talcinieki, reklāma nav vajadzīga, dažs buļba izaudzis pat divu sauju lielumā. “Vasarā ar‘ – kad gribas paraudzīt ražu vai paņemt pusdienām jaunos kartupelīšus, pacel tik sedziņu un tur viņi guļ kā trusīši – nekas nav jārok, tīrām rokām met tik grozā,” saimnieks nosauc vēl vienu paņēmiena plusu.

Nākamajā gadā bijušais kartupeļu lauks ir gatavs kāpostu, pupu, tomātu, biešu, redīsu u. c. stādīšanai. “Pavelku mulču nost un zemē izveidoju vadziņu, sējumam vai stādījumam var uzkaisīt mēslu un zemes maisījumu,” pamāca Ilze. Burkāniem gan viņa šo paņēmienu neizmanto – tie jasēj izravētā un uzirdinātā zemē.

Salmu kartupeļiem vairāk sekotāju saradies pēc 2011. gada kampaņas, kad Ilzes vadītā kultūras studija “Speiga” aicinājusi piedalīties ražas novākšanas talkā un pankūku cepšanā. Nākamajā pavasarī apkārtnes laukos šur tur parādījušās ar sienu vai salmiem noklātas strēmeles, kas agrāk šaipusē nebija redzētas.

Šogad Mežnieku ilgtspējīgās saimniecības piemērus bija ieradušies apgūt 24 Latvijas Universitātes studenti. Viņiem bija iespēja piedalīties vēl vienā ar permakultūras popularizēšanu saistītā pasākumā – salmu mājas apmešanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. ..studenti var arī iemācīties apkārtni sakopt!
    Vajadzīgi gan jau dažādi komentāri, jo aizdomīgāk ir salkana slavināšana. DZĪVO ” šī ģimene savā senču mājā, un par jauniem viņus var nosaukt drīzāk garā. Kurš ir audzinājis apzinīgi kaut pāris bērnu, tas zinās ka tajā laikā citam kam spēka var nepietikt.

  2. Jauki, ka jaunā ģimene dzīvo un saimnieko laukos. Jauki, ka aug 5 gudri bērni – esmu uzzinājusi, ka mācas ĻOTI labi divās skolās un gūst labus panākumus konkursos. Nav viegli mācīties 2 skolās!? Tas prasa darbu! Bērni palīdz vecākiem un tas ir ĻOTI LABI!!! Domāju, ka ar laiku viņi visi 6 savedīs kārtībā savu sētu un mājas apkārtni. Jaunajam tētim zelta rokas, Ilzīte aktīva un radoša! Visi izaugt palīdzēs arī mazajai māsiņai un tad jau ģimenē būs 3 sieviešu rokas!!! Cik tad ilgi viņi tur dzīvo, lai mēs pieprasītu nezin ko??????? VISUR VAJADZĪGA NAUDA UN VĒLREIZ NAUDA…. Būsim saprotoši! IEDVESMOSIM, NEVIS NOLIKSIM!!! LAI VEICAS!!!

  3. Nu, kurš vēl zina pateikt vismaz KAUT KO, kaut cik RIEBĪGU? Uz priekšu, sū_dlatvieši!

  4. Vēl pie sevis studentus aicina. Šausmas, ap māju netīrs, nolaists, vai tiešām vismaz apkārtni nevarētu sakopt. Ko viņi var mācīt citiem un kādu paraugu radīt? Kā dzīvot šmucē?

  5. Šie vismaz mēslus būtu ap māju sakopuši. Slinkumā saauguši, kauns tajā sētā kāju spert. 🙂

  6. Mūsu spēks ir laukos! Radīsim kuplas un zaļoksnas ģimenes un dzimtas!!

  7. Mans paps arī stādīja kartupeļus salmos,novācām dikti viegli,nekādas rakšanas.

Draugiem Facebook Twitter Google+