×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. jūnijs, 2014
Drukāt

Turaidas Jāņkalnā salīgos no visiem Latvijas novadiem

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Turaidas Jāņkalnā jau tradicionāli 21. jūnijā no plkst. 19.00 līdz saules lēktam latviskās tradīcijās tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki, bet, lai Rīgas jāņabērniem vieglāk nokļūt uz Turaidu un mājās pēc līgošanas, īpaši padomāts par transportu, pavēstīja muzeja speciāliste Anda Skuja.

“Svētki ļaus pieredzēt “dzīvu” tradīciju – izdzīvot Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai – vīt vainagus, siet sieru un, iepazīt seno zinšu spēku, aplīgot Jāņa tēvu un Jāņa māti, kā arī plašo Turaidas muzejrezervāta sētu. Saulīti pavadot, iekurt Saules un Pāra ugunskurus, kas nakts garumā un turpmāk gada ritā stiprinās sievišķo un vīrišķo spēku. Aizdegt pūdeli ar uguns bultām un naktī izdziedāt buramdziesmas, – lai raganas skrien šķērsu gaisu, ne mūsu sētiņā. Kopā ar Vītolu ģimeni pieredzēt pāra spēku pie Saules ugunskura, bet Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu “Iļģi” sajust Jāņu vitālo enerģiju. Gremdēties Vidzemes novada stāstnieku teiksmās pie Zinšu ugunskura un griezt nerimtīgus dančus līdz pat rīta gaismai kopā ar folkloras deju kopu “Dandari”. Rītausmā sākt gaismas ceļu uz Dainu kalnu, lai sagaidītu saulīti rotājam,” pauž viena no svētku rīkotājām, nodibinājuma “Māras loks” pārstāve Agnija Saprovska.

Šā gada Turaidas Vasaras saulgriežu vēstījums ir PĀRA spēks – gaismas PĀRSPĒKS – pāris ir radošais pirmsākums, bet radīt nozīmē nest gaismu.

Svētku norises
19.00 – 21.00 – Zāļu vakars – sievu gatavošanās Jāņu svinībām – siera siešana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis, vīru gatavošanās Jāņu svinībām, sētas un saimes aplīgošana, interaktīvs teātris bērniem “Mazie Jāņi” kopā ar folkloras kopu “Putni”.

21.00 – Gājiens uz Jāņkalnu, Saules un Pāra ugunskuru iedegšanas rituāls kopā ar “Māras loks” ļaudīm, baltu saimi “Saules ceļš” un folkloras kopu “Delve”

22.15 – Uguns ūdeles aizdegšana, rotaļas kopā ar folkloras kopām “Talsi”, “Trejteka” un “Vīteri”

22.30 – Zinšu ugunskura aizdegšana ābeļdārzā Jāņa kalna pakājē kopā ar Krūskopu ģimeni un Pavlovsku ģimeni, stāstnieku nakts aizsākums.

23.00 – 01.00 – Vidzemes stāstnieku stāsti

23.30 – Nakts vidus rituāli, pāra stiprinājums kopā ar folkloras kopu “Delve”

Visas nakts garumā pie Pāru ugunskura tiek stiprināti pāri, bet viedi ļaudis atklāj senās zintis par zīmju un ziedu spēku.

Ap 00.30 – Ugunsrata ritināšana

01.00-Sadziedāšanu un sadancošanu Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu “Iļģi”

02.00 – Sadancošana kopā ar folkloras deju kopu “Dandari”

01.00 – 02.30 Nakts dziesmas pie Saules ugunskura kopā ar Vītolu ģimeni

03.00 – Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu, mazgāšanās avotā un rīta rasā kopā ar Solvitu Lodiņu un Māru Branti

04.30 – Saules sagaidīšana ābeļu dārzā pie skulptūras “Neguli, saulīte” kopā ar Vītolu ģimeni

05.00 – Jāņa uguntiņas palaišana Gaujā

Piebiedroties aicināti visi lieli un mazi līgotgribētāji, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieeja par ziedojumiem.

Lai nebūtu jādomā par auto novietošanu Turaidā, sadarbībā ar Latvijas dzelzceļu 22.jūnijā plkst. 2.00 no Siguldas uz Rīgu kursēs speciāls vilciens, kas Rīgas jāņabērnus nogādās mājās. No Siguldas uz Turaidu tiks nodrošināts bezmaksas autobuss:

Sigulda – Turaida no Siguldas autoostas 20.00, 22.30 un 23.30,

Turaida – Sigulda no autopieturas 22.00, 23.00, 01.30.

2014. gadā Sigulda ir Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas partnerpilsēta. Līdz ar to, gaidot tuvus un tālus ciemiņus, šī gada vasaras īsākās nakts svētkus kopīgi sarūpējuši nodibinājums “Māras loks”, Turaidas muzejrezervāts un Siguldas novada dome.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+