×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. februāris, 2016
Drukāt

Turaidas muzejrezervātā gatavo veltījumu Latvijas simtgadei

Turaidas muzejrezervāta vizualizācija.Turaidas muzejrezervāta vizualizācija.

Turaidas muzejrezervāts sācis gatavot veltījumu Latvijas valstij tās simtajā jubilejā – vēstures stāstu restaurētā un atjaunotā ēkā, kas papildinās Turaidas muzejrezervāta vēstījumu par Latvijas vēsturi, LA.lv uzzināja muzejā.

Jaunā ekspozīcija “Garīgā atmoda un pilsoniskā apziņa 19. gadsimtā, tās nozīme 20. gadsimta sākumā” tiek veidota kā mūsdienīgs stāsts par norisēm un procesiem, kas bija pamatā Latvijas valsts izveidei 1918. gadā. Tās satura izstrāde balstās uz muzejā ilgstoši pētītām vēstures tēmām “Klaušinieks, saimnieks, pilsonis” un “Turaidas muiža – 300 gadi Latvijas vēsturē”, pastāstīja muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā Vija Stikāne.

Ekspozīcijas hronoloģisko rāmi veido dzimtbūšanas atcelšana Vidzemē 1819. gadā un Latvijas republikas Agrārreformas likums 1920. gadā, aptverot būtiskākos tautas dzīves aspektus Vidzemes laukos Latvijas un Eiropas vēstures kontekstā.

19. gadsimtā sākusies sociālā un tehniskā modernizācija radīja priekšnoteikumus latviešu tautas izaugsmei no zemnieku sabiedrības līdz kultūras nācijai – veidojās nacionālā kultūra, literārā valoda, vispārējā izglītība latviešu valodā. Ekspozīcija atklās, kāda loma vēstures procesu virzīšanā bija izglītotajiem jaunlatviešiem un vācbaltu mācītājiem, pagasta valžu locekļiem un saimniekiem, kuri izpirka savas mājas “par dzimtu”.

Muzejā norāda, ka vienlīdz nozīmīgi apzināties demokrātijas plusus un mīnusus, iespējas ietekmēt savas un līdzpilsoņu dzīves virzību – to dažkārt ļoti uzskatāmi var redzēt salīdzinājumā ar 19. gadsimtu, kad bija ļoti daudz ierobežojumu.

Ekspozīcija tiks gatavota četrās valodās, lai tā būtu saprotama gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārzemju apmeklētājiem. Tā tiks iekārtota restaurētajā un atjaunotajā ēkā – Turaidas muižas Klaušinieku mājā, kuras kopējā platība 387,9 m2, savukārt ekspozīcijas platība – ap 270m2.

Stikāne pastāstīja, ka ēkas restaurēšanu un atjaunošanu pēc arhitektes Ināras Caunītes projekta veiks VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, šim mērķim līdz 2018. gadam provizoriski paredzot kapitālieguldījumus 542 483,88 eiro apmērā, kuri muzejam atmaksātos desmit gadu laikā.

Klaušinieku māja ar kleķa sienām un salmu jumtu ir vienaudze vairākām ēkām Turaidas muižas centrā. Pašlaik vien attēlos apskatāms greznais muižas krogs “Šveices māja”, savukārt Turaidas muižas pārvaldnieka vecā dzīvojamā māja un pagasta magazīna pēdējos gados ir restaurētas un sniedz apmeklētājiem lielu vizuālu baudījumu un informāciju par muižas dzīvi.

“Līdz ar Klaušinieku mājas atjaunošanu un ekspozīcijas izveidi mūsu stāsts kļūs bagātāks, parādot Latvijas vēsturi visā tās daudzveidībā,” norādīja Stikāne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+