×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2012
Drukāt

Turaidas pils dienā šogad godā cels mālu

Foto-LETAFoto-LETA

Šogad Turaidas pils diena notiks 5.augustā, kad godā tiks celts māls, aģentūru LETA informēja Turaidas muzejrezervāta izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja Anda Skuja. Turaidas pils svētki “Māla gudrība” sāksies plkst.13 un pils pagalmā turpināsies visas dienas garumā, noslēdzoties plkst.17 ar sprinta skrējienu “Ātrākais ziņnesis” Turaidas pils galvenajā tornī.

Turaidas pils svētkos būs iespēja iepazīt plašo un daudzveidīgo māla pielietojumu Turaidas pilī, izzināt podnieku noslēpumus, māla pielietojumu skaistumkopšanā, izmantot muzeja speciālistu zināšanas ekskursijās un stāstos par pils vēsturi, iepazīties ar izstādi par Turaidas pils krāsns podiņiem un noklausīties Ievas Oses lekciju “Ko stāsta uz Turaidas podiņiem attēlotie evaņģēlisti?”.

Pils pagalmā svētku laikā darbosies amatnieku tirdziņš, kur varēs iegādāties Vidzemes podnieku darinātos traukus, maizi un medu, kā arī notiks dažādas radošās darbnīcas bērniem. Svētku laikā skatītājus iepriecinās muzikāli priekšnesumi, kā arī interesentiem būs iespēja izgatavot savu Turaidas pils ķieģeli ar uzrakstu “Turaida 798”, jo tik daudz gadu ir senākajiem Turaidas mūra pils ķieģeļiem.

Cilvēku rokās māls ir gudra izejviela no jaunākā akmens laikmeta – neolīta, kad senie iedzīvotāji iemācījās veidot un apdedzināt traukus, lai tie ugunī iegūtu izturību un ilglaicību, vēstīja Skuja.

Turaidas pilskalnā no 11.gadsimta lībieši darināja māla traukus, vārpstu skriemeļus, steļļu atsvarus, lejamveidnes, krelles, klāja savās mītnēs māla klonu, izmantoja mālu akmens pavardu gatavošanā. Vēlāk Turaidā cilvēki sāka izmantot zināšanas par māla ķieģeli, kas ir pamatā stipram mūrim, un 1214.gadā lībiešu koka pils vietā Rīgas arhibīskapa Alberta uzdevumā sāka celt Turaidas mūra pili.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+