Kultūra
Teātris un kino

Turaidas Roze – bez asinīm afišā 16

Operas soliste Laura Teivāne un Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs, Zigmars Liepiņš. Foto – LETA

28. septembrī notiks Latvijas Nacionālās operas jaunās sezonas pirmā pirmizrāde. Zigmara Liepiņa “Turaidas Roze” ir muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai “No rozes un asinīm”.

Stāsts par Turaidas 1620. gada notikumiem laika gaitā pārtapis dzīvā leģendā, kuras izklāsts mēdz būt atšķirīgs detaļās, bet ir nemainīgs savā kodolā. Tiek gatavotas dārznieka laulības ar pils rakstveža grāfa audžumeitu Maiju, kuru iemīlējis ne tikai viņas saderinātais. Lai saglabātu solīto uzticību līgavainim, Maija pieņem drosmīgu lēmumu…

Leģenda vai īstenība? Gadu desmitiem šis jautājums nodarbinājis prātus. Leģenda –, pilnīgi pārliecināta operas režisore Ināra Slucka. Šī leģenda par mīlestību dažādās variācijās sastopama arī citās tautās. Kā teic režisore, iestudējumam viņa centusies piešķirt koncentrētu formu, jo tā palīdz labāk saskatīt varoņu raksturus un viņu rīcības motīvus. Jaunā redakcija likumsakarīgi ieguvusi jaunu noslēgumu, dažādām Maijas tēla un viņas mīlestības interpretācijām atvērtu finālu. Kā jau leģendā balstītā stāstā, operas darbība notiks “Reiz sensenos laikos” un krāšņos kostīmos. režisore turpina savu rokrakstu dažādu mediju sapludināšanā – šoreiz apvienojot operu un baletu. Radošajā komandā arī viens no labākajiem gaismotājiem Krievijā Damirs Ismagilovs, kurš pirmoreiz viesojas operā Latvijā.

Operas komponists Zigmars Liepiņš sacīja – kaut arī opera “No rozes un asinīm” savulaik spēlēta 26 reizes, viņam visu laiku bijusi nepabeigtības sajūta. Pirmajā versijā atteikties no nosaukuma “Turaidas Roze” licis arī tas, ka toreiz pastāvējusi muzikāla grupa ar tādu pašu nosaukumu. Turklāt muzikologs Mikus Čeže sacījis, ka nebūtu lāgā operas plakātā likt vārdu “asinis”, tādējādi operas otrā redakcija ieguvusi jaunu nosaukumu. Muzikāli apmēram astoņdesmit procenti publikai būs jau pazīstami, bet ir nākušas klāt divas ainas, ir mainītas vairākas tesitūras, aranžējumi.

Ādama Jakubovska atveidotājs Jānis Apeinis sacīja, ka tiem, kam patīk pašpārliecinātie un trakie, viņa varonis varētu būt visai simpātisks, ja vien, protams, ne vardarbība pret Maiju. Muzikāli Zigmars Liepiņš dziedātājus nav žēlojis, jo Apeinim jādzied gandrīz divu oktāvu diapazonā, uz ko komponists atteica, ka vienas kvintas robežas nav iespējams izteikt visus emociju gammu.

Maijas lomā – Laura Teivāne, Marlēne Keine un Jūlija Vasiļjeva. Ne mirkli neapšaubot šo dziedātāju talantu, mazliet žēl, ka radošajā grupā nav vēl viena Maija – pazīstamais latviešu soprāns Maija Kovaļevska.

Iestudējuma muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš, diriģents – Jānis Liepiņš.

Bet jaunums – pirmoreiz Latvijas nacionālās operas pirmizrāde būs skatāma tiešraidē Latgales vēstniecībā “Gors”.

Galerijas nosaukums
LA.lv