Pasaulē
Citur

Turcija atbildīga par kurdu slepkavošanu1

ANO Cilvēktiesību biroja rīcībā nonākuši divi atsevišķi videoieraksti, kur redzama civiliedzīvotāju noslepkavošana, ko veikuši ar Turciju saistītā bruņotā grupējuma “Ahrar al-Sharqiya” kaujinieki 12. oktobrī.

Kaujinieki paši ir nofilmējuši kurdu gūstekņu nošaušanu ceļa malā. ANO Cilvēktiesību biroja pārstāvis Rūperts Kolvils paziņojis, ka tiek pārbaudīti šo videomateriālu dati.

Viņš uzsvēra, ka “saskaņā ar starptautiskajiem likumiem nošaušana uz vietas ir nopietns pārkāpums, kas var tikt pielīdzināts kara noziegumam”.

Viņš brīdināja, ka “Turcijas valsti varētu uzskatīt par atbildīgu par vardarbību, ko pastrādājuši ar to saistīti bruņoti grupējumi teritorijā, ko kontrolē Turcija, vai operācijās, kuru laikā šī vardarbība notika”.

Kurdu grupējuma Sīrijas demokrātiskie spēki (SDF) pārstāvis paziņojis, ka vismaz deviņi civiliedzīvotāji “sodīti ar nāvi”, Turcijai iebrūkot kurdu apdzīvotajos Sīrijas ziemeļaustrumu rajonos pirms nedēļas.

Nogalināto vidū bija 35 gadus vecā Sīrijas nākotnes partijas ģenerālsekretāre Hevrina Halafa, kuru Turcijas atbalstītie sīriešu kaujinieki izvilka no automobiļa un nošāva, ziņo aģentūra AFP.

Kolvils aicināja Ankaru “nekavējoties sākt abu incidentu objektīvu, atklātu un neatkarīgu izmeklēšanu”, piebilstot, ka “Turcijai jāaiztur vainīgie, dažus no kuriem varētu viegli identificēt videoierakstā, ko viņi paši izvietojuši sociālajos tīklos”.

Kopš Turcijas uzbrukuma sākuma pirms nedēļas, ANO Cilvēktiesību birojs katru dienu ir varējis apstiprināt civiliedzīvotāju nāvi Sīrijas ziemeļaustrumos gaisa triecienos un uzbrukumos uz zemes, teica Kolvils. “ANO šausmina uzbrukumu skaits ārstniecības iestādēm reģionā,” viņš atzīmēja.

 

Viedoklis. Neviena valsts necieš teroristus pie savām robežām

Gilsuna Erkula, Turcijas vēstniece Latvijā.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Gilsuna Erkula, Turcijas vēstniece Latvijā

Dezinformācijas kampaņa sociālajos medijos un starptautiskajā presē, kuras mērķis ir apēnot Turcijas pretterorisma operāciju “Miera pavasaris”, parāda, ka dezinformācija joprojām ir viens no lielākajiem izaicinājumiem šajos “pēcpatiesības” laikos.

Tā kā Latvijas sabiedrība labi apzinās un jūtīgi uztver dezinformācijas radītās briesmas, es uzskatu par savu pienākumu sniegt precīzus faktus par šo operāciju, ko Turcija veic pilnībā pārredzami un saskaņoti ar saviem partneriem.

Pirmais fakts, kas jāatceras, ir daudzdimensiju terora draudi no Sīrijas teritorijas Turcijas nacionālajai drošībai. Operācijas galvenais mērķis ir nodrošināt Turcijas valsts drošību pie tās robežām, kas veido arī NATO dienvidaustrumu robežu, neitralizēt teroristus reģionā un glābt Sīrijas iedzīvotājus no šo teroristu vajāšanas.

Operācija tiek veikta, pamatojoties uz starptautiskajām tiesībām, saskaņā ar pašaizsardzības tiesībām, kas noteiktas ANO Statūtu 51. pantā un attiecīgajās ANO Drošības padomes rezolūcijās. Tāpat kā operācijās “Eifratas vairogs” un “Olīvu zars”, mērķi ir tikai teroristu grupējumi un viņu slēptuves, patvertnes, artilērijas pozīcijas, bruņojums, transporta līdzekļi un aprīkojums.

PYD/YPG ir PKK* atzars Sīrijā, ko ES, ANO un NATO ir atzinušas par teroristisku organizāciju. Pēdējo divu gadu laikā mēs esam bijuši pakļauti vairāk nekā simtam PYD/YPG uzbrukumu vai naidīgu darbību.

Viņi ir veikuši arī teroristiskus uzbrukumus Sīrijā un pret sīriešiem. Sīrijas ziemeļrietumos notikuši vairāk nekā 200 uzbrukumu, kuros nogalināti vai ievainoti desmitiem civiliedzīvotāju.

Par mūsu izredzēm un bažām sakarā ar PYD/YPG draudiem mēs vairākkārt dalījāmies ar mūsu sabiedrotajiem. Tikmēr PYD/YPG turpināja būvēt nocietinājumus un saņemt smago bruņojumu no ārzemēm. Mēs vairs nevarējām paciest teroristu klātbūtni pie mūsu robežām. Tāpēc mēs sākām operāciju “Miera pavasaris”.

Operācija aprobežojas ar pretterorisma operāciju, un mēs katru reizi atkārtojam savu apņemšanos ievērot mūsu kaimiņvalsts Sīrijas teritoriālo integritāti un vienotību. Mūsu centieni ir vērsti tikai uz galvenā mērķa sasniegšanu, izjaucot separātistu plānus.

Apgalvojums, ka operācija “Miera pavasaris” kaitētu centieniem panākt politisku risinājumu Sīrijā, ir tālu no realitātes. Turcija ir viena no nedaudzajām valstīm, kas sadarbībā ar citiem Astanas vienošanās galvotājiem un ANO cieši sadarbojās un patiesi centās izveidot Konstitucionālo komiteju. Mēs nerimstoši turpināsim šos centienus.

Mēs plānojam turpināt operāciju, līdz visas teroristu šūniņas reģionā ir iznīcinātas, tiek nodrošināta mūsu robežu drošība un vietējie sīrieši ir atbrīvoti no PYD/YPG tirānijas, kā arī no DAESH* draudiem. Turcija ir vairāk nekā apņēmīga globālās koalīcijas pret DAESH locekle.

Kā vienīgā valsts, kas klātienē cīnās pret DAESH, tā ir samaksājusi visaugstāko cenu. Mūsu divās iepriekšējās pretterorisma operācijās Turcija ir neitralizējusi vairāk nekā 4000 DAESH teroristu.

Tie, kas uzstāj, ka esot kļūda cīņā pret DAESH izmantot citu teroristu organizāciju, ignorē to, ka PYD/YPG atbrīvo DAESH ieslodzītos saskaņā ar teroristu organizācijas interesēm.

Aizturēto DAESH teroristu nākotne ir ārkārtīgi svarīga Turcijai. Turcija paliks priekšējā līnijā cīņā pret DAESH. Mēs pārņemsim DAESH kaujinieku un viņu ģimenes locekļu apsargāšanu ieslodzījuma vietās un nometnēs rajonos, kas tiks atbrīvoti pretterorisma operācijas “Miera pavasaris” gaitā.

Mēs centīsimies viņus šobrīd paturēt vietās, kas ir atbrīvotas no terorisma Sīrijā. Tomēr ārvalstu teroristu kaujinieku jautājumu var efektīvi risināt tikai ar starptautiskās sabiedrības kolektīvu rīcību, un vienīgais ilgtspējīgais risinājums ir viņu repatriācija uz izcelsmes valstīm.

Saistītie raksti

Operācijas mērķis ir arī atvieglot drošu un brīvprātīgu pārvietoto sīriešu atgriešanos. Droša un no terora brīva zona iedrošinās vienu miljonu pārvietoto sīriešu, tajā skaitā vairāk nekā 300 tūkstošus Sīrijas kurdu, kā arī arābus un kristiešus. Tāpēc vietējie iedzīvotāji ir atbalstījuši operāciju “Miera pavasaris”.

Pretēji dezinformācijas kampaņām vai, citiem vārdiem, teroristu organizācijas veiktai pasaules sabiedrības nolaupīšanai, operācija “Miera pavasaris” palīdzēs Sīrijas krīzes humanitārajai dimensijai, sekmēs valsts teritoriālo integritāti un politisko procesu.

 

* PKK – Turcijā aizliegtā Kurdistānas strādnieku partija

PYD – Demokrātiskā vienības partija

YPG – ar PYD saistīts bruņots grupējums

DAESH – “Islāma valsts”

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Impīčmenta izmeklēšanas vadītājs: Tramps noziedzies smagāk nekā Niksons
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Miris mūsdienu snovborda dēļa izgudrotājs Džeiks Bērtons Kārpenters
9 stundas
IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Vai latviešu uzņēmējiem jāmūk no Apvienotās Karalistes? Saruna ar Andri Vilku
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Tā nav ticība, bet apmātība!” Speciālisti par šausmīgo gadījumu Jelgavā, kad mira māte un bērns 1
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Kariņš izdod rezolūciju Viņķelei
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Sākas kamaniņu sezona – Dārznieks izcīna otro vietu Nāciju kausā
45 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Dainis Lemešonoks: Nepieciešamība apvienot farmācijas “milžus”. Vai Kariņam būs dūša?
2 stundas