Pasaulē

Turcijā skolās vairs nemācīs Darvina sugu izcelšanās teoriju 4

Attēls: wikimedia commons

Turcija pārstās vidusskolās mācīt Darvina evolūcijas teoriju, jo tā esot “pretrunīga” un “grūti izprotama”, pagājušajā nedēļā paziņojis Nacionālās izglītības padomes vadītājs Alpaslans Durmušs.

Tīmeklī ievietotajā uzrunā Durmušs pavēstīja, ka no vidusskolu bioloģijas mācību grāmatām tiks izņemta nodaļa “Dzīvības rašanās un evolūcija” un šis materiāls tiks pasniegts vienīgi studentiem universitātēs.

Evolūcijas teoriju noraida tā dēvētie kreacionisti, kas sastopami gan kristiešu, gan musulmaņu fundamentālistu rindās. Viņi ir pārliecināti, ka pasauli radījis Dievs un ka tas noticis, kā tas aprakstīts Bībelē un Korānā.

Jau gada sākumā Turcijas vicepremjers Numans Kurtulmušs paziņoja, ka Darvina evolūcijas teorija esot “veca un sapuvusi” un ka nav nepieciešamības to mācīt skolās. Viņš arī izteicies, ka to varētu aizstāt ar kreacionismu.

Tāpēc jaunajā skolu programmā, kas izstrādāta saskaņā ar “turku vērtībām” un tiks ieviesta, sākot ar 2017-2018.mācību gadu, evolūcijas teorija vairs nebūs iekļauta.

Kopumā izmaiņas izdarītas vairāk nekā 50 priekšmetu programmās, kas tiek mācītas pamatskolās un vidusskolās.

Kopš pie varas nākusi tagadējā prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana savulaik dibinātā islāmistiskā Taisnīguma un attīstības partija (AKP), Turcijas sabiedriskajā dzīvē arvien lielāku lomu sākusi spēlēt reliģija.

Lēmumu izslēgt no skolu programmām evolūcijas teoriju sekulāri noskaņotie turki jau uztvēruši kā Erdoana un AKP kārtējo soli valsts sekulārās iekārtas iznīcināšanai.

Organizācija “Egitim-Is” (“Izglītības darbs”), kas iestājas par sekulāru izglītību, paudusi bažas, ka izmaiņas skolu programmās izdarītas tieši šādā nolūkā, norādot, ka tajās mazāka vērība nekā agrāk pievērsta arī par modernās Turcijas dibinātāju uzskatītajam Mustafam Ataturkam.

Arī lielākā opozīcijas partija kritizējusi valdības ieceri, norādot, ka tā “nolems turku sabiedrību tumsībai”.

Sarunā ar aģentūru DPA Republikāniskās Tautas partijas (CHP) Stambulas nodaļas vadītāja vietnieks Barišs Jarkadašs pauda pārliecību, ka mēģinājumi “21.gadsimtā Turciju pārvaldīt ar dogmām” galu galā Erdoana režīmam “atspēlēsies”.

Viņš piebilda, ka brīdī, kad šis lēmums tiks oficiāli publicēts, CHP to apstrīdēs augstākajā administratīvajā tiesā.

LA.lv