Mobilā versija
Brīdinājums -0.4°C
Andulis, Alnis
Piektdiena, 19. janvāris, 2018
28. jūnijs, 2017
Drukāt

Turcijā skolās vairs nemācīs Darvina sugu izcelšanās teoriju (7)

Attēls: wikimedia commonsAttēls: wikimedia commons

Turcija pārstās vidusskolās mācīt Darvina evolūcijas teoriju, jo tā esot “pretrunīga” un “grūti izprotama”, pagājušajā nedēļā paziņojis Nacionālās izglītības padomes vadītājs Alpaslans Durmušs.

Tīmeklī ievietotajā uzrunā Durmušs pavēstīja, ka no vidusskolu bioloģijas mācību grāmatām tiks izņemta nodaļa “Dzīvības rašanās un evolūcija” un šis materiāls tiks pasniegts vienīgi studentiem universitātēs.

Evolūcijas teoriju noraida tā dēvētie kreacionisti, kas sastopami gan kristiešu, gan musulmaņu fundamentālistu rindās. Viņi ir pārliecināti, ka pasauli radījis Dievs un ka tas noticis, kā tas aprakstīts Bībelē un Korānā.

Jau gada sākumā Turcijas vicepremjers Numans Kurtulmušs paziņoja, ka Darvina evolūcijas teorija esot “veca un sapuvusi” un ka nav nepieciešamības to mācīt skolās. Viņš arī izteicies, ka to varētu aizstāt ar kreacionismu.

Tāpēc jaunajā skolu programmā, kas izstrādāta saskaņā ar “turku vērtībām” un tiks ieviesta, sākot ar 2017-2018.mācību gadu, evolūcijas teorija vairs nebūs iekļauta.

Kopumā izmaiņas izdarītas vairāk nekā 50 priekšmetu programmās, kas tiek mācītas pamatskolās un vidusskolās.

Kopš pie varas nākusi tagadējā prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana savulaik dibinātā islāmistiskā Taisnīguma un attīstības partija (AKP), Turcijas sabiedriskajā dzīvē arvien lielāku lomu sākusi spēlēt reliģija.

Lēmumu izslēgt no skolu programmām evolūcijas teoriju sekulāri noskaņotie turki jau uztvēruši kā Erdoana un AKP kārtējo soli valsts sekulārās iekārtas iznīcināšanai.

Organizācija “Egitim-Is” (“Izglītības darbs”), kas iestājas par sekulāru izglītību, paudusi bažas, ka izmaiņas skolu programmās izdarītas tieši šādā nolūkā, norādot, ka tajās mazāka vērība nekā agrāk pievērsta arī par modernās Turcijas dibinātāju uzskatītajam Mustafam Ataturkam.

Arī lielākā opozīcijas partija kritizējusi valdības ieceri, norādot, ka tā “nolems turku sabiedrību tumsībai”.

Sarunā ar aģentūru DPA Republikāniskās Tautas partijas (CHP) Stambulas nodaļas vadītāja vietnieks Barišs Jarkadašs pauda pārliecību, ka mēģinājumi “21.gadsimtā Turciju pārvaldīt ar dogmām” galu galā Erdoana režīmam “atspēlēsies”.

Viņš piebilda, ka brīdī, kad šis lēmums tiks oficiāli publicēts, CHP to apstrīdēs augstākajā administratīvajā tiesā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Pēc DNS uzbūves noskaidrošanas, evolūcijas teorija nonāca papīrgrozā. Starp citu pats Darvins no savas teorijas vēlāk atteicās.

 2. Vismaz turki ir gudrāki par pārējiem.
  Jau sen zināms, ka Darvina teorija ir dzimusi dzērumā. Tas autors bija parasts alkoholiķis. Un pasaule (“zinātniskie prāti”) visus šos daudzos gadus ir vadījusies pēc dzērāja murgiem.

  • Par to, ka Darvins bija dzērājs – to var izdomāt tikai delīrijā. Mūsdienu kristiešiem ir tālu no tā kāds kristietis bija Darvins.

   Turki nekad nav bijuši gudri un tālu nedomā un rezultāts būs viņu apkampieni ar Krieviju – kā “draugiem”, kas izdevīgajā mirklī viens otram durs mugurā dunčus. Tas vai turki ir gudri – tas nav svarīgi – galvenais lai ASV izvāc no šo tumsoņu zemes kodollādiņus, jo tie noderēs… noslaucot šos gudriniekus no zemes virsas – atbilstoši Darvina teorijai…

 3. Ka tik taisnība nav pa vidu, dievs ( vai dievi, ko mēs uzskatam par dievu ) ir uztaisījis cilvēku no pērtiķa izmainot DNS. Bet, šitais variants nevienam īsti nepatīk.

  • Laima un Dievs ir sinonīmi un nozīmē vienu un to pašu – liktens lēmējs. Tas ko apzīmē ar kristiešu “Dievu” ir Jahve un tas ir parasts senebreju auglības dievs, kas dod lietu.

   Diemžēl kaut kur pa vidu visticamāk, ka ir teorija, ka cilvēki ir radušies no cūkas un pērtiķa krustojuma… cūkām un cilvēkiem ir daudz kopīga.

 4. Darvina evolūcijas teoriju apstrīd ne jau tikai reliģija. Jo tā nedod atbildes arī uz daudziem ģenētikas jautājumiem, ar kuriem tā ir pretrunā. Tas būtu skolās arī pie mums vienkārši jāizskaidro, nevis šī teorija
  jāpārvērš dogmā, to kritiski neizvērtējot. Citādi var iznākt tāpat kā ar marksismu.

  • Šī teorija tika formulēta pirms ~200 gadiem un pašos pamatos tā funkcionē tā lai izskaidrotu evolūciju, kas atšķirībā no evolūcijas teorijas ir fakts. Pa pēdējiem ~200 gadiem daudz kas jauns ir nācis klāt, bet nekas tik fundamentāls, kā šī teorija nav radusies, lai to aizvietotu. Kuri ir tie (konkrētie) ģenētiskie jautājumi, kas ir pretrunā ar šo teoriju?

   PS Marksisma dziļās saknes ir kristietībā… 😉

Draugiem Facebook Twitter Google+