Ekonomika

Turīgāko tēriņi 559, bet trūcīgo – vidēji 168 eiro mēnesī3

Foto – LETA

Pērn mājsaimniecību patēriņa izdevumi bija vidēji 316 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī, kas ir par 16 eiro jeb 5,4% vairāk nekā 2014.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati.

Turīgāko mājsaimniecību patēriņa izdevumi 2015.gadā vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī bija 559 eiro, bet trūcīgāko – vidēji 168 eiro.

Mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati liecina – jo vairāk bērnu ir mājsaimniecībā, jo mazāk tā var atļauties tērēt uz katru personu. Mājsaimniecībās ar trīs un vairāk bērniem patēriņa izdevumi bija 192 eiro vidēji uz mājsaimniecības locekli mēnesī un veidoja vien 61% no vidējā patēriņa izdevumu līmeņa valstī. Mājsaimniecības ar vienu bērnu tērēja vidēji 294 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli, savukārt ar 2 bērniem – 280 eiro. Vislielākie patēriņa izdevumi bija mājsaimniecībās, kurās nav nepilngadīgo bērnu. To patēriņa izdevumi 2015.gadā bija 346 eiro vidēji uz mājsaimniecības locekli mēnesī.

Patēriņā joprojām dominē primārie izdevumi ikdienas vajadzību nodrošināšanai – pārtika, mājoklis, transports, apģērba un apavu iegāde, kā arī veselība. To īpatsvars veidoja vairāk nekā divas trešdaļas (68%) no kopējiem patēriņa izdevumiem.

Turīgākās mājsaimniecības primārajiem izdevumiem – pārtika, mājoklis, transports, apģērba un apavu iegāde un veselība – varēja atļauties tērēt 349 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī, kamēr trūcīgākās – 123 eiro. Atpūtai un kultūrai turīgākās mājsaimniecības atvēlēja 6,4 reizes vairāk līdzekļu nekā trūcīgākās mājsaimniecības.

CSP mājsaimniecību budžetu apsekojumā piedalījās 3844 mājsaimniecības visā Latvijā.

LA.lv