×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
4. oktobris, 2012
Drukāt

Turkmenistānā uzstādīt paredzēto pieminekli Ulmanim dāvinās Liepājai

Kārlis Ulmanis. Foto no arhīvaKārlis Ulmanis. Foto no arhīva

Tēlnieces Artas Dumpes veidoto bijušajam Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim veltīto pieminekli, ko iepriekš bija paredzēts uzstādīt Turkmenistānā, nolemts dāvināt Liepājai, aģentūrai BNS apstiprināja Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna.

Monumentu “Sašķeltā pasaule” iepriekš bija paredzēts novietot Turkmenbaši. Tomēr dažādu sarežģījumu dēļ no šīs ieceres nolemts atteikties un pieminekli dāvinās Liepājai, kur 1919.gada aprīlī ieradās Latvijas Pagaidu valdība Kārļa Ulmaņa vadībā.

Stirna pastāstīja, ka Ulmanim veltītais monuments tiks pārveidots un tagad tā nosaukums būs “Pretī bangām”. 12.oktobrī Rīgas Latviešu biedrības pārstāvji kopā ar monumenta veidotājiem ieradīsies Liepājā, tiksies ar domes vadību, lai apskatītu un izvērtētu iespējamo pieminekļa atrašanās vietu. Liepājas mēra vietnieks Gunārs Ansiņš aģentūrai BNS norādīja, ka tiks izvērtētas vairākas vietas, no kurām pieminekļa uzstādīšanai izraudzīsies piemērotāko.

Pieminekli plānots atklāt nākamā gada aprīlī, piedaloties pašreizējam un bijušajiem valsts prezidentiem.

“Esmu gandarīta, ka piemineklis sliesies Liepājā. Tas tikts kopts un nebūs atstāts novārtā,” sacīja Stirna.

Jau ziņots, ka 2009.gada 17.novembrī oficiāli tika sākta ziedojumu vākšanas kampaņa, lai Turkmenbaši pilsētā uzstādītu piemiņas zīmi bijušajam Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim. Piemineklis Ulmanim ir bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera iniciatīva. Vienošanos par tās uzstādīšanu Turkmenbaši jeb bijušajā Krasnovodskā ar Turkmenistānas prezidentu Gurbanguli Berdimuhamedovu viņš panāca 2008.gada oktobrī notikušās valsts vizītes laikā.

Turkmenbaši (bijusī Krasnovodska) ir pilsēta, kur cietumā datēti pēdējie Ulmaņa VDK nopratināšanas protokoli, bet viņa kapavieta līdz šim tā arī nav zināma.

1919.gada 16.aprīlī pēc vācu inspirētā valsts apvērsuma Pagaidu valdība, tostarp Ulmanis, pārcēlās uz tvaikoni “Saratova”, kas angļu militārajā aizsardzībā stāvēja Liepājas ostā. Liepājas vēsturē šis periods ieguvis apzīmējumu “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+