Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay.com

Turpina augt pieprasījums pēc privātmājām. Ekonomisko mājokļu segmentā briest deficīts 0

2018. gadā “SEB banka” iedzīvotājiem mājokļa iegādei un remontam izsniegusi gandrīz 2600 aizdevumus par nepilniem 137 miljoniem eiro. No izsniegtajiem kredītiem 47% bija aizdevumi ar “Altum” garantiju ģimenēm vai jaunajiem speciālistiem.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas
Salīdzinājumā ar 2017. gadu pērn “SEB bankas” kopējais mājokļa kredītu portfelis palielinājies par 5,6%.

Lielākā pircēju aktivitāte gan apstiprināto kredītu skaita, gan arī apjoma ziņā ir Rīgā un tās apkaimē, kur koncentrējas ap 80% no visa piešķirtā finansējuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākā daļa no piešķirtajiem aizdevumiem paredzēta dzīvokļa iegādei vai remontam, apmērām 17% no kredītiem piešķirti mājas iegādei, bet ap 6% – mājas būvniecībai.

Tradicionāli apmēram 80% no visiem mājokļa pirkšanas darījumiem noslēgti otrreizējā tirgū, tomēr pērn novērots pieprasījuma pieaugums arī jauno mājokļu segmentā, kā arī renovēto pirmskara māju segmentā.

Turklāt turpina pieaugt pieprasījums pēc privātmājām.

“SEB bankas” valdes loceklis Arnis Škapars norādīja, ka pērn vairāk nekā 60% darījumu dzīvokļu tirgū Rīgā tika veikti ekonomisko mājokļu segmentā, kur cenas ir līdz 1500 eiro par kvadrātmetru.

Šajā segmentā ir visaugstākais pieprasījums un var runāt par mājokļu deficītu.

Tāpēc, tiklīdz sākas dzīvokļu pārdošana kādā jaunā projektā, kur cena par kvadrātmetru ir 1500-1650 eiro robežās, tie gandrīz uzreiz tiek izpirkti.

Runājot par otrreizējo tirgu, kā arī augstākas klases segmentu, kur cenas vidēji ir virs 2400 eiro par kvadrātmetru, novērojam, ka tur dažreiz piedāvātās cenas neatbilst nekustāmā īpašuma tirgus vērtībai.

Līdz ar to pircējiem ir sarežģītāk saņemt finansējumu – jārēķinās ar lielāku pašu līdzdalību.

Vēl viena pērn novērotā tendence – palielinās iedzīvotāju interese par īpašumu iegādi īrei. Visdrīzāk tas saistīts gan ar augstam īres cenām – cilvēki vēlas izmantot šo tirgus situāciju, gan ar augošiem ienākumiem – cilvēki var atļauties investēt nekustamajā īpašumā.

Pēc “SEB bankas” datiem aktīvākie aizņēmēji ir vīrieši vecumā no 26 līdz 35 gadiem, turklāt pērn daudz aktīvāki kļuva klienti, kuri dzimuši pēc 1990. gada. Arī “Altum” garantēto kredītu gadījumā vislielākais pieprasījums ir klientiem vecumā no 26 līdz 35 gadiem.

2018. gadā “SEB banka” ģimenēm ar bērniem un jauniem speciālistiem piešķīrusi vairāk nekā 1200 aizdevumus ar “Altum” garantiju. Piešķirtā summa – ap 75,5 miljoniem eiro, kas ir par aptuveni 25% vairāk nekā gadu iepriekš.

Lielākā daļa aizņēmēju izvēlas kredītmaksājumu apdrošināšanu

Saskaņā ar “SEB dzīvības apdrošināšanas” datiem, 74% no tiem, kuriem 2018. gadā tika piešķirts mājokļa kredīts, izvēlējās arī kredītmaksājumu apdrošināšanu.

Reklāma
Reklāma

Pēdējo piecu gadu laikā pieprasījums pēc šī apdrošināšanas veida būtiski palielinājies – 2013. gadā kredītmaksājumu apdrošināšanu noformēja vien 20% kredītņēmēju.

Kredītņēmēji kļūst arvien apzinīgāki, domājot par savu tuvinieku aizsardzību. Kredītmaksājumu apdrošināšana sniedz iespēju ar nelielām ikmēneša iemaksām parūpēties par saistību izpildi pat gadījumā, ja notiek kaut kas neparedzēts.

Tā vidējā ikmēneša prēmija 2018. gadā noslēgtajiem līgumiem veidoja 11 eiro.

Savukārt atlīdzībās par pārejošu darba nespēju un nāvi 2018. gadā izmaksāti 111 tūkstoši eiro. Biežākie pārejošas darba nespējas cēloņi, par ko ir maksāta atlīdzība, ir traumas, muguras slimības, locītavu slimības, audzēji.

Piemēram, klients ar locītavu slimību 6 mēnešu laikā kopsummā ir saņēmis atlīdzību 2500 eiro, savukārt kliente ar potītes lūzumu saņēma nepilnus 2300 eiro par 3 mēnešu periodu, skaidro “SEB dzīvības apdrošināšanas” vadītāja Kristīne Lomanovska.

Kopumā 2018. gadā atlīdzības izmaksātas 113 personām: saistībā ar slimībām 104 atlīdzības (92%), ar piespiedu bezdarbu – 6 atlīdzības (5%) un nāves gadījumu – 3 atlīdzības (3%).