Pasaulē
Eiropa

Turpina kariķēt pravieti 0

Foto – AFP/LETA

Uz šodien iznākošā Francijas satīras žurnāla “Charlie Hebdo” pirmā vāka atkal gozējas kariķēts pravietis Muhameds. Tieši pirms nedēļas Parīzē dzimušie alžīriešu izcelsmes brāļi Šerifs un Saīds Kuaši sarīkoja uzbrukumu “Charlie Hebdo” redakcijai, nogalinot 12 cilvēkus, tostarp astoņus žurnālistus. Atzītākos un slavenākos franču karikatūristus uzbrucēji nogalināja, saucot, ka atriebuši pravieti Muhamedu, kuru vairākās savās karikatūrās Francijas žurnāls bija izsmējis. Neskatoties uz piedzīvoto traģēdiju, jauno numuru “Charlie Hebdo” darbinieki, kuri šobrīd strādā Francijas laikraksta “Liberation” redakcijas telpās, sāka gatavot jau pagājušajā piektdienā – tikai divas dienas pēc uzbrukuma.

Tiesības izsmiet

Jau vakar gan vairāki Francijas izdevumi, gan virkne starptautisko preses izdevumu ASV (“The Washington Post”), Vācijā (“Frankfurter Allgemeine”), Itālijā (“Corriere della Sera”) un Britānijā (“The Guardian”) pārpublicēja Francijas karikatūrista Renalda Luzjēra, kurš strādā ar pseidonīmu Luzs, karikatūru. Tajā atveidots raudošs pravietis Muhameds, kurš tur rokās uzrakstu “Je Suis Charlie” jeb “Es esmu Čārlijs” un virs kura ir uzrakstīts “Viss ir piedots”. Francijas mediji spriež, ka tādējādi žurnāla redakcija gribējusi pateikt, ka pravietis Muhameds ir piedevis karikatūristiem par viņa izķengāšanu. “Mēs nepadosimies. Saukļa “Es esmu Čārlijs” gars nozīmē tiesības izsmiet,” sarunā ar Francijas radio “Info” sacīja “Charlie Hebdo” advokāts Rišārs Malka.

Parasti žurnāls “Charlie Hebdo” tiek izdots 60 tūkstošos eksemplāru. Taču tagad žurnāla izdevēji rēķina, ka lielā pieprasījuma dēļ var nākties drukāt pat trīs miljonus eksemplāru. “No visas pasaules esam saņēmuši jau vairāk nekā 300 tūkstošus pieprasījumu tieši pēc šī žurnāla. Plānojam, ka sākotnēji izdosim vienu miljonu eksemplāru. Bet, ja pieprasījums joprojām būs lielāks, tad tuvākajās dienās varam nodrukāt vēl divus miljonus eksemplāru,” sarunā ar ASV raidsabiedrību “Fox News” atklāja žurnāla izdevējs Mišels Salions.

Francijas musulmaņu organizācijas, uzzinot, ka šodien “Charlie Hebdo” atkal publicēs pravieša Muhameda karikatūru, nākušas klajā ar paziņojumu, kurā aicina musulmaņus saglabāt mieru un cienīt vārda brīvību. Francijas musulmaņu reliģijas padome un Francijas islāma organizāciju apvienība publicējušas kopīgu paziņojumu, mudinot cilvēkus nepieļaut “emocionālu reakciju” uz jauno “Charlie Hebdo” numuru.

Tiesa, Britānijā dzīvojošais radikālā islāma sludinātājs Andžems Čudari jau kritizējis “Charlie Hebdo” publicēto karikatūru, paziņojot, ka tā ir “kara darbība”, un brīdināja, ka šādai rīcībai būs “sekas”, raksta britu laikraksts “The Daily Telegraph”. “Tā nav tikai karikatūra. Tas ir apvainojums, izsmiešana, provokācija,” dusmojās Čudari, kuru septembrī britu policija aizturēja saistībā ar kādu izmeklēšanu par terorismu.

Vācijā strīdas par islāma vietu

Kamēr Francijā piemin pagājušajā nedēļā asiņainajos slaktiņos bojā gājušos cilvēkus, Vācijā spēkā pieņemas pret islāmu vērstās demonstrācijas. Pirmdien Vācijas pilsētā Drēzdenē tika aizvadīts līdz šim lielākais organizācijas “Patriotiskie eiropieši pret Rietumu islamizāciju” (“PEGIDA”) gājiens. Jau kopš oktobra teju katru pirmdienu šī organizācija rīko gājienus, lai vērstos pret “Vācijas islamizāciju”. Pirmajā gājienā 20. oktobrī piedalījās tikai 350 cilvēki, bet aizvakar Drēzdenes ielās izgāja jau 25 tūkstoši cilvēku. Interneta vietnē “Facebook” izveidotajā organizācijas lapā rakstīts, ka cilvēkiem pienācis laiks “mosties no snaudas un atzīt islāma ideoloģijas briesmas”. “Mums ir jādod cilvēkiem iespēja integrēties, taču mēs nedrīkstam ļaut sevi islamizēt, tādējādi zaudējot brīvību un demokrātiju,” teikts organizācijas mājas lapā. “PEGIDA” dibinātājs ir 41 gadu vecais Drēzdenē dzimušais nelielas reklāmas aģentūras īpašnieks Lucs Bahmans. Viņš apzināti izvairās runāt ar medijiem, apgalvojot, ka tie ir “melīgi”. 1998. gadā viņam tika piespriests trīs gadu cietumsods par zādzībām un narkotiku glabāšanu. Taču pēdējos trijos mēnešos Bahmanam ir izdevies piesaistīt savai organizācijai diezgan lielu sabiedrības atbalstu.

Tiesa, Bahmana kustībai kritiskus vārdus veltījusi Vācijas kanclere Angela Merkele, kura aicinājusi cilvēkus nepiedalīties “PEGIDA” gājienos. Viņas ieskatā, organizācija ir ksenofobiska. Pirmdien Merkele paziņoja, ka “islāms iederas Vācijā”, un vakar piedalījās Vācijas musulmaņu organizāciju rīkotajā gājienā Berlīnes ielās, lai iestātos par iecietību, nosodītu teroraktus Parīzē un paustu pretstāvi Bahmana kustībai.

LA.lv