×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2015
Drukāt

Turpina pieaugt saslimstība ar ērču pārnēsāto Laimas slimību (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Salīdzinot ar pagājušo gadu, turpina pieaugt saslimstība ar ērču pārnēsāto Laimas slimību, aģentūrai LETA pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Ar ērču pārnēsāto Laimas slimību šogad līdz 22.jūlijam saslimuši jau 135 cilvēki, kamēr pērn šajā pašā laika periodā reģistrēti 109 saslimšanas gadījumi.

Savukārt ar ērču encefalītu šogad līdz 22.jūlijam saslimuši 34 cilvēki, kas ir par diviem cilvēkiem mazāk nekā pērn.

Kā skaidro SPKC speciālisti, tendence pieaugt vērojama tikai saslimstībai ar Laimas slimību, bet pārējām ērču pārnestajām infekcijām reģistrētais gadījumu skaits ir pārāk mazs, lai varētu salīdzināt atšķirības pa gadiem.

Šobrīd jūlijā vērojams ērču aktivitātes ikgadējais sezonālais kritums, taču augustā ganību ērcēm sākas otrais aktivitātes kāpums. SPKC speciālisti norāda, ka tas gan ir mazāks kā pirmais, tomēr šajā laikā ir paaugstināts iedzīvotāju kontakts ar ērču izplatības vietām ogošanas un sēņošanas dēļ.

SPKC epidemiologi atgādina, pirms došanās brīvā dabā jāievēro pareizas ģērbšanās ieteikumi. Piknikam dabā vajadzētu izvēlēties vietas, kur ir mazāk zāles, pēc iespējas tālāk no krūmājiem un meža, vēlams, tuvāk apdzīvotām vietām, kur būs mazāk iespēju sastapt ērces.

Nevajadzētu sēdēt tieši zālē, bet uz pārklāja. Jāievēro, ka ērces nebaidās no lietus, bet slapjumā tās būs grūtāk ieraudzīt un notraukt. Bērnus vajadzētu atturēt no draiskošanās garā zālē un krūmājos. Ērces var pieķerties, arī plūcot zaļumus.

Jau ziņots, ka teju par ceturtdaļu pieaugusi saslimstība ar ērču pārnēsāto Laimas slimību, tomēr samazinājusies saslimstība ar ērču encefalītu.

Šogad līdz 25.jūnijam reģistrēti 85 gadījumi, kad cilvēki saslimuši ar Laimas slimību. Pērn šajā pašā laika periodā ar šo slimību saslima 65 cilvēki.

Savukārt ar ērču encefalītu šogad līdz 25.jūnijam bija saslimuši desmit cilvēki, kamēr pērn šajā laika periodā bija saslimuši 14 cilvēki.

Kā norādīja Arāja, saslimstības pieaugumu ar Laimas slimību var skaidrot ar divreiz lielāku ērču blīvumu nekā pērn. Tomēr šobrīd iespējams runāt vien par sākotnējiem datiem, vispārēju kopainu varēs skatīt un precizēt rudenī un gada noslēgumā, kad cilvēki vairāk dosies dabā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. To slimību atklāja Atbildēt

    Laima?

    • Laima (Lyme) ir pilsētas vārds Knetiketā. Three towns in southeastern Connecticut in 1975, including the towns Lyme and Old Lyme, which gave the disease its popular name!

  2. turpina pieaugt arī saslimstība ar slimībām, kuras nepārnēsā ne ērces, ne blusas, ne skudras, ne odi – ar logoreju, ar celiakiju, ar alcheimeru, ar amnēziju, ar vajāšanas māniju, ar frigiditāti, ar anorgasmiju, ar impotenci, ar MDP, ar piodermiju, ar pedikulozi, ar vecuma un parasto plānprātību.

Draugiem Facebook Twitter Google+